Bu kitap bir vicdan kanaması içten içe!

'Sizi rahatsız etmeye geldim' diye başlar Yalnızlık Sözleri’ne Ali Şeriati. Rahatsız etmek, aslında, dünyada geçici bir konuk olduğunu idrak etmiş bir ruhun kendini dışa vurumudur pervasızca, Şeriati’nin külliyatında..

Bu kitap bir vicdan kanaması içten içe!

Hayatta öyle kitaplar vardır, bir kez okundu mu, ömür boyu unutulmaz; çünkü ruha tesir etmiştir jilet kesiğiyle, dipsiz kuyularda çığlık çığlığa kalınmıştır kayıtsız tutanaklarla. Ali Şeriati’nin Yalnızlık Sözleri de bu kitaplardan biridir.Ali Şeriati, Yalnızlık Sözleri

Rahatsız etmek, geçici bir konuk olduğunu idrak etmektir

“Sizi rahatsız etmeye geldim” diye başlar Yalnızlık Sözleri’ne Ali Şeriati. Rahatsız etmek, aslında, dünyada geçici bir konuk olduğunu idrak etmiş bir ruhun kendini dışa vurumudur pervasızca, Şeriati’nin külliyatında. İşte tam da burada Yalnızlık Sözleri kendini gösterir. Kendi içinde dünyaya ve insana söylenmiş itiraflar ışıldağı, insanlık sahnesinde. Ya da vicdanlara bırakılmış iğneli fıçı, geç geçebilirsen.

Yalnızlık Sözleri bütün bir insanın hikâyesidir

Nedir Yalnızlık Sözleri? Hakikate ram olmuş bir ruhun, dur durak bilmeksizin kendini sorgulamasıdır, kâh şark kapısında kâh garp ellerinde. Güneşin doğduğu yerden dünyaya gelmiştir Şeriati, sonra güneşin battığı diyarlara gitmiştir. Bu yüzden Yalnızlık Sözleri bütün bir insanın hikâyesidir. Bu hikâyenin içinde, sürekli bir arayış vardır, ön yargısız, pervasız, yapayalnız. Şeriati’nin, İnsanlık şehrinde girmediği cadde, yoklamadığı sokak kalmamıştır ve kendine hiçbir şey saklamamıştır. Kendine hiçbir şey saklamadığının delilidir Yalnızlık Sözleri.

Şeriati, dördüncü zindanı yıktığı için Yalnızlık Sözleri’ni yazabilmiştir

Yollara düşülür ansızın, mihmandarımız Şeriati, Hubut denilir, konuşur uzak zamanların dilinden hilkatin dört atlısı, İnsanın Dört Zindanı. Nedir ki, tarih, toplum, tabiat ve insanın kendisi! İşte Şeriati bu dört zindanı, bilhassa da dördüncü zindanı yıktığı için Yalnızlık Sözleri’ni yazabilmiştir. Sonra Kevir’de çığlık çığlığa kalınır. Çünkü Şeriati, çoğu zaman Hazreti Ali demektir ve hiç çıkmamıştır Ali’nin kuyusundan.

Ali Şeriati, Yalnızlık SözleriDenilebilir ki Yalnızlık Sözleri, Hazreti Ali’nin kuyusundan yeryüzüne atılmış keskin ve münzevi çığlıklar silsilesidir. İşte evinin kapısının önünde durup içeriye gitmeyi unutmuştur aile reisi Şeriati. Babasının merhametinde gözyaşlarına boğulmuştur evlat Şeriati, Mezinan Köyü’nde. Tahran’da bir yoksul kapısıdır muallim Şeriati. Hafız’ın Divan’ında, “Uzak bağlarda öten esir bir kuştur, kış vaktinde” veya Savak’tan amansız bir kaçıştır Şeriati. Yani çoklukla ve çoğu zaman hüzündür Şeriati, yolunu bulmamış.

Hakikat kokusu almış bir faninin pervasız çırpınışlarI

Yalnızlık Sözleri ne tam manasıyla otobiyografik bir eserdir ne de sıradan yaşantıların anlatıldığı günlüklerdir. Hakikatin kokusunu almış bir faninin pervasız çırpınışlardır; kâh tarih atlasında, kâh medeniyetler havzasında, kâh ideolojiler sağanağında, kâh bilimler sahasında.

Şeriati’nin yalnız devrimcisi Ebuzer

Yalnızlık Sözleri’ni tam anlamak için Şeriati’nin yalnız devrimcisi Ebuzer’i bilmek, tanımak, dahası yaşamak gerekir. Ve çok sevmiştir, çok beğenmiştir Şeriati,  haksızlıklara karşı çıkan ve sürgünde ölen Ebuzer’i.Ali Şeriati, Kevir

Şeriati’nin kendi içinde inşa ettiği gerçek dünya!

Yalnızlık Sözleri’nde kendini, kendindeki Doğu ve Batı insanını anlatmıştır Şeriati. Yalnızlık Sözleri, Şeriati’nin kendi içinde inşa ettiği gerçek dünyasıdır. Şeriati, her şeyiyle, söyledikleriyle, söylemedikleriyle, çığlığıyla, suskunluğuyla Yalnızlık Sözleri’nde vardır. Geçen yüz yıla tutulan hakiki bir aynadır Şeriati’nin Yalnızlık Sözleri.

Şeriati’nin bu hakiki aynasında iki kelime ön plana çıkar aydın duyarlılığıyla, Müslüman kimliğiyle: Sorumluluk ve vicdan. O zaman denilebilir ki, Ali Şeriati, kendini insanlığa karşı sorumlu hisseden bir vicdanın içten içe ve sessizce kanamasıdır; Yalnızlık Sözleri ise, insanlık deryasına fırlatılmış şişedeki mektuptur rahatsız edilmek –okunmak!- istenilen.

Faik Öcal yazdı

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2012 Cumartesi 12:17 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 10:57
YORUM EKLE

banner19

banner36