Bu kitap anlatılmaz, yaşanır!

Ahmet Güntan'ın kitabı Esrârîler, Taner Sabancı arkadaşımızı da Esrârî yapmış. 'Allah kurtarsın' diyor ama davetini de size aktarıyoruz.

Bu kitap anlatılmaz, yaşanır!

Sabah, günün en hayret verici anıdır; günün en sessiz dilimi… İşte bu yüzdendir, Esrârîler Yeni Resim.pngerken kalkarlar sabah yıldızının hürlüğünü ve insanlığın tutsaklığını görmek için. Sabahın üstüne zaman eklenir. İnsanlar uyanır. Esrârî, zaman eklenmemiş sabahın sakinliği ile yaşlanmış sabahı karşılaştırır. İşte bu. Evet, sadece, işte bu!

Kimdir Esrârî?

Kimdir bu Esrârîler? Sokakta arkadaşlarıyla oynarken onları terk edip birdenbire arka bahçeye koşan ve oradaki demir çubuğun taşa vurmasıyla çıkan sesi hayretle dinleyendir. Bu sorunun elbette birden fazla cevabı bulunmaktadır. Cemal Süreya’nın Behçet Necatigil hakkında yazdığı bir mısra da bu sorunun bir cevabıdır bana göre:

Bir kapı mı açılıyor

Hemen menteşeye kayardı gözleri…

Esrârîler, Ahmet Güntan’ın 2000 ve 2001 yıllarında kaleme aldığı denemelerinden oluşuyor. Güntan, denemeler içerisinde günün siyasetinden ekonomisine, bir doğa olayından aşka, kaderden vicdana bir çok konunun ‘Esrârîler’ ve ‘Esrârî olmayanlar’ tarafından nasıl ele alındığını dile getirmiş. Kısa ve yoğun cümleleri var Ahmet Güntan’ın. Şiirsel cümleler, okuyucuyu, sürekliliği mümkün olmayan Esrârîliğe davet ediyor. Sürekliliği mümkün değil, 15552çünkü herkesin sokakta arkadaşlarıyla oyuna dalma olasılığı bulunmaktadır. Esrârîliği tatma, o sesi hayretle dinleme isteği ansızın gelecektir.

Esrârî olmak kolay mı?

Esrârîler, adaletin siyaset ile olmayacağını bilip vicdanını dinleyendir. Düşünceleriyle kaderi alt üst etme çabası içinde olmayanlardır. İnanandır, inandığı ile çelişen değildir. Kapının menteşesini görenlerdir, suyun yağmurda ip gibi olmasını hayretle karşılayanlardır. Esrârîlik arka bahçeye koşabilmektir.

Taner Sabancı Esrârîliğe davet etti

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 11:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
a.a.
a.a. - 10 yıl Önce

davete icabet gerektir.

banner19

banner13

banner26