Bu hocayı takip edelim!

Teknik adına her gelişme ve ilerlemeyi batıya borçlu olduğumuzu düşünüyorsanız bu kitaba mutlaka bir göz atın.

Bu hocayı takip edelim!

Dünyada söz sahibi devletler/milletler geçmişlerine sahip çıkmada o kadar mahir ki! Onları allayıp pullayıp filmlere mi konu etmiyorlar, haklarında çoksatar olan romanlar mı kaleme almıyorlar, bütün eşyasını – terekesini yaşadığı eve doldurup o evi müze mi yapmıyorlar?

Onlar sahip çıkma noktasında bu kadar cevval iken biz o kişi hakkında nutuklar atmaktan ileri gidememişiz yazık ki!

Bilim deyince, teknik ve teknoloji deyince boynumuzu büküp dilimizi damağımıza yapıştırıp hamuşan olmayı öğretmişler bize.   

Prof. Dr. Zekâi Şen, Altınburç Yayınları tarafından yayınlanan Batmayan Güneşler kitabında bize “tanımadığımız” ya da “tanımazlıktan geldiğimiz bizi” anlatıyor. 

Prof. Dr. Zekâi Şen, Batmayan GüneşlerimizKitap kendisiyle iftihar edebileceğimiz yüzlerce ilim erbabından sadece üçünü ele alarak bile büyük bir kültürün, âli bir medeniyetin evlatları olmaklığımıza işaret ediyor.

Yerellikten besleniyor

Prof. Dr. Zekâi Şen hoca; ülkemizde yıllar yılı yazılan bilim kitaplarının neredeyse tamamının, bilimin temellerinin, özellikle, eski Yunan düşüncesi, Roma hukuku ve Hıristiyan ahlakı üzerine oturtularak açıklanmaya çalışıldığı söylemektedir.

Bu tür kitapların ve makalelerin kendi dilimize tercüme edilmesiyle yanlış bilginin öğrenilmesi ve bunun da nesillere aktarılması gibi bir garabet çıkmıştır ortaya.

Aslında Zekâi Hocanın da dediği gibi şöyle bir sonuca varmak mümkün: Türk-İslam kültür ve medeniyeti kendisinden önceki milletlerden aldığı ve geliştirerek başka milletlerin hizmetine sunduğu kültür olmasaydı, bilim ve teknolojinin bugünkü seviyesine ulaşması beklenemezdi.  

Cemil Meriç’in ifadesiyle: “Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayan bir köprü olmak isterdim.”

Genç kuşaklar için

İşte bu kitap, Cemil Meriç’in arzusunu, isteğini genç kuşaklara tanıtmayı hedeflemiş köprü görevini yerine getirecek eserlerden biridir.

Batmayan Güneşlerimiz ’de tıp dehası İbn Sina’yı, matematiğin zirve ismi Harezmî’yi ve otomasyonun kurucusu Cezerî’ yi tanıyacaksınız.

Kitabın bir başka güzelliği de kullanılan illüstrasyonlar ve tarihi belgeler.

 

Yılmaz Yılmaz, aktardı.

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2009 Cuma 17:36 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 11 yıl Önce

milleleri,toplumları özetle insanı insan yapan diğerlerinden aldıklarından ziyade almadıklarıdır. Tarihin her çağında aynı olaylar cereyan edecekse farklılığın ne ehemmiyeti var.Tarih ancak farklılıklar incelendiğinde insanı yakalar.Kısacası tarihsel ilerleme diye bir şey yoktur insan kendi muayyen hakikatine doğru hareket eder yalnızca.

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

Eğer bu konuyu gerçekten ispat etmek lazımsa bundan sonraki kuşakların çalışması gerekir, yani bizim. Yoksa geçmişe bakarak avutursak kendimizi, en fazla mahalle kahvesinde anlatabiliriz kendimizi.

Alper Noyan
Alper Noyan - 11 yıl Önce

doğru söze ne denir. zekai hoca bilim ve teknolojide ileri gidebildiğimizi hem de bol malzeme ile göstermiş. şimdi bu ruhu bir daha yakalamalı tabiiki. ama bu ruhu yakalamak içi önce o ruhu anlamak lazım, değil mi?

yoksa ne?

banner26