Bu hikayeler Anadolu'yu anlatıyor

'Bu Taraf Anadolu!' kitabının ön kapağını gördüğüm anda karların arasında giden bir trenin arkasından bakakaldığım günler geliverdi aklıma.

Bu hikayeler Anadolu'yu anlatıyor

https://www.ktpkitabevi.com/urun/bu-taraf-anadolu-115270741

Bu Taraf Anadolu!” kitabının ön kapağını gördüğüm anda karların arasında giden bir trenin arkasından bakakaldığım günler geliverdi aklıma. Çocukluğumun tren sesleri çınladı birden kulaklarımda… İmkânsızlığını bildiğim hâlde,  “Babam da bu dönüşü sefersiz trende mi?” sesini dinledim buruk iç sesimden… Bir süre daldım gittim karlı Erzincan İstasyonu’na… Ne de olsa “Bu Taraf Anadolu!” dedim kendi kendime… Ne de olsa demiryolcu çocuğuyum. Teftiş için gittiği yerden babasını bekleyen bir demiryolcu çocuğu…

Sonra arka kapaktaki yazıyı okudum. Resme tekrar tekrar baktıktan sonra,  anılarımdaki izlerden kurtulamamış bir halde -belli ki bu “Doğu Ekspresi”- dedim kendi kendime ve daldım gittim kitabın içinde yolculuğuma…Emir Kalkan, Bu Taraf Anadolu

“Kanatsız Kuşlar Şehri, Hoşçakal Şehir, Gül Ayinleri ve Ha Bu Diyar…”

Anadolu’dan… Kayseri’den, Anadolu’nun kokusuyla yazılmış kitapların yazarıydı Emir Kalkan

Emir Kalkan ustalığı

2002 Yılında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü kazandığı Kanatsız Kuşlar Şehri isimli eseriyle memleketimiz Kayseri'nin okura açılan kapısı olmuştu. Son eseri “Bu Taraf Anadolu”da bakış açısını genişletmiş olan yazar, bu defa insandan insana uzanmış on dokuz hikâyeyle birlikte açılmış hikâye seferine.

Ruhsal çözümlemelerini, toplumdaki dengesizlikleri, eşitsizlikleri yansıtmada bir araç olarak kullanan yazarın, olaylara üç boyutlu yaklaşımı kitabın ilk hikâyesi olan “Nezir Vayy!”da açık ve net izleniyor.

Üslubundaki akıcılık, gözlemlerindeki detaycılık, söyleyişteki şiirsellik, mesaj vermedeki incelik, Türkçe deyişlerin ve atasözlerin çokça kullanılışı, kaleme hâkimiyetini de ispatlar nitelikte. Ayrıca Türk Dil Kurumu ve Folklor Araştırmaları Kurumu adına yaptığı alan araştırmalarından beslendiği de aşikâr.

Anadolunun gerçeği: Argo

Hikâyelerinde Anadolu'nun farklı bölgelerindeki karakterlere gerçeklik kazandıran ağızları kullanan yazar,  bölgenin kendine has deyişlerini de satırların arasına yerleştirmiş. Bir bayan okuyucu olarak hiç duymadığım ve hiç okumadığım kadar çok argo ve halk ağzı kelimelerin çokluğunu yadırgamadım desem yalan olur. Bazen argo kelimeleri görmezden gelircesine geçtim satırları… Hikâyeler, o kelimeler olmadan da gayet güzeldi bence…

Gündelik hikayeler

Konular birbirinin tekrarı olmaktan uzak, kahramanlarsa hep ezilmiş, hep mağdur, hep saf… Terörizmin baskısıyla terörün kucağına düşmemek için çırpınan insanların çaresizliğinden, sevdâlısına hasret komutanın nişanlı eşkıyayı serbest bırakmasına kadar… Törelerin mahkûmu olmuş bir gelinin uçurumu tercihinden,  analar gününün ince nüansına kadar… Aşk hikâyelerinin tarih gibi tekerrürünün gözler önüne serilmesinden, AB’ye girme hayalindeki halkın mizahi hallerine kadar… Siyasetçilerden evladının tâyini için yardım isteyen bir babanın sonuçsuz çırpınışından,  banka kredilerinin teminatsız verilmediğinin işlendiği güncel konulara kadar… Şâhitliğin önemini kavrayamayan yaşlıdan, divânelerin masum hallerine, üçkâğıtçıların trajikomikliklerine kadar…

Nefsine hâkim olmayan kadın ve erkeklerin düştükleri durumlardan, bir otoparkta yaşanan ince mizaha kadar birçoğumuzun bildiği ya da şahit olduğu ustaca işlenmiş hikâyeler var “Bu Taraf Anadolu” da.

Kitap hâlâ masamın üzerinde duruyor… Ve ben karların arasında giden trenin arkasından sabırla dönüş seferini beklemekteyim!

Ne de olsa demiryolcu çocuğuyum…!

Sergül Vural haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 12:35
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmed yaldız
mehmed yaldız - 8 yıl Önce

kitabı büyük bir merakla aldım ve okudum. fakat yazar birçok hikayede vasatı gecememiş. mustafa kutlu hikayelerının ıkıncı kalıte versiyonu olmuş. tabi yiğidi öldürelim hakkını teslim edelim bazı bölümlerde bir üst çıtayı yakalamış. misal şu bölüm:Gece; bulanık, sisli, ıslak bir gece. Bütün dükkanlar açık. Club Nank, Cafeterya Dame, No Şar Bar, Lokal Flamingo. Karşıda ışıl ışıl Gazino Gril. Yanda Mercırr Tower, Prozes Dizayn... Media Center... Krovuze apartmanın penceresinden sarkan tabelalar:

banner19

banner13