Bu filmler sadece izlenmez, şerh de edilir

Şefik Memiş, ‘Afişler Gibi Yüzün’ kitabında bazı filmleri bir edebiyatçı gözüyle seyretmiş ve yorumlamış.

Bu filmler sadece izlenmez, şerh de edilir

Şefik Memiş, çok yönlü bir yazar. Denemeleri, araştırmaları, çevirileri ile kendi yatağını oluşturmuş bir nesir anlayışına sahiptir. Bunun yanında sinemaya olan ilgisi de onu filmleri farklı okumaya itmiş. Yazar, bu anlayışla bazı sinema filmlerini aşk imbiğinden süzülen cümlelerle yazmış. Bu yazılar, Profil Yayınları’ndan çıkan Afişler Gibi Yüzün adlı kitapta toplandı.Şefik Memiş

Şefik Memiş hangi filmleri şerh etti?

Şiir tadında bu film yazılarını okurken, çağrışımlarının neredeyse bir film kadar yer tuttuğunu görüyoruz. Bu durum, o filmi meydana getiren kadronun emeğine, becerisine saygısızlık anlamına gelmez; tam tersine anlamına anlam katar.

Afişler Gibi Yüzün kitabı Casablanca, Selvi Boylum Al Yazmalım, Sevmek Zamanı, Kırık Bir Aşk Hikayesi, Rüzgar Gibi Geçti, Geç Gelen Sevgi, Masumiyet Çağı ve Aşk Hikayesi gibi filmlerin duygulu yorumlarını içeriyor. Geleneksel kültürde ‘şerh’ geleneğinin sanki sinemadaki uygulaması gibi...

Şefik Memiş“Neredeyse yağmurla bütünleşmiş bir filmdir Sevmek Zamanı”

Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmini “Neden yağmurla beklenir yitik sevgili” başlıklı bir yazıyla anlatıyor yazar: “İnceden inceye yağan yağmur, hayatın hızlı akışını birden yavaşlatır. Melali ve hüznü taşır bize; kaybettiklerimiz düşer aklımıza. Şehrin sokaklarını sarmalayan yağmur, içimizdeki en derin noktaya ulaştığında, gerçekliğin naif taraflarımıza ördüğü zincirlerden kurtulmayı dener, başımızı alıp gitmek isteriz uzaklara.” Ve şöyle devam eder: “Neredeyse yağmurla bütünleşmiş bir filmdir Sevmek Zamanı...”

Yazar bu unutulmaz filmleri hem hikaye ediyor hem de lezzetli bir dil ile; kaderle, hayatla bağlantısını kurarak zarif tahliller yapıyor. Ortada bir laboratuar var fakat bu gönül ve aşk laboratuarından başka şey değildir.

Kitapta ayrıca yazarın dört tane de şehir yazısı bulunuyor. Petersburg, Paris, Hannover, Marsilya. Her ne kadar bu şehirlere gitmesek de, sanki sokaklarını dolaşıyoruz. Ve ilginçtir, yazar gittiği her yerde İstanbul’u özlemektedir.

İbrahim Yarış haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2012 Cuma 11:55 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:42
YORUM EKLE

banner19

banner36