Bu dergi de huzuru isyanda buldu!

Sabırların son noktaya geldiği bir zamanda Yolcu dergisi, 59. sayısıyla isyan çıkardı.

Bu dergi de huzuru isyanda buldu!

Yolcu dergisi, 59. sayısında kapağına “Huzur İsyandadır!” çağrısını taşıdı. Her sayı ses getiren, kendine özgü başlıklarla okuyucusuna seslenen dergi, akılları ve yürekleri diri tutmaya devam ediyor.

Yolcu Dergisi
(+)

Bize “İsyan Ahlâkı” yakışır

Zor günler geçirdiğimiz malum. Hem birey olarak hem de ümmet olarak tam bir geçiş noktasındayız. Ruhlarımızın daraldığı, takatimizin azaldığı bir zamanda isyan bayrağını çekmeyi arzulayan bir yüreğimiz var. Nurettin Topçu’nun işaret ettiği bir yürek kuşanması ile isyan etmek an meselesi. Yolcu dergisi, “huzur isyandadır” diyerek köşesine çekilen bir ruhun huzura kavuşamayacağını ruh tahtasında altını koyu kalemlerle çiziyor.

Necip Fazıl-Nazım Hikmet karşı karşıya

Birçok araştırma konusuyla önemli çalışmalara imza atan Sıddık Akbayır ile yeni kitabı Aynı Göğün Uzak Yıldızları Nâzım Hikmet-Necip Fazıl kitabı çevresinde yapılan söyleşi dergide yer alıyor. Akbayır, kitabının hazırlanış sürecini, içeriğini, aldığı tepkileri açık bir yüreklilikle söyleşide dile getirmiş.

Sıddık Akbayır’ın bu çalışması, iki şairi her yönüyle karşılaştırması anlamında önemli bir çalışma. Gerçek hayat hikâyelerinin yer aldığı kitap, Akbayır’ın kurgulu anlatımıyla daha da ilginç bir anlatıma kavuşmuş.

Nurettin Topçu ve Sezai Karakoç da Yolcu’da

Aydın Hız’ın Nurettin Topçu üzerine kaleme aldığı yazı da önemli. Bizim unutturulmaması gereken değerlerimiz vardır. Elimizde dergi gibi bir silah varken namluyu boşa çevirmemek için Nurettin Topçu gibi, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl gibi değerlere çok ihtiyacımız var. Dergilerimizde zihinleri diri tutmak adına böyle ustaları görmek dergilerin önemli bir misyonu gerçekleştirmesi adına sağlam bir adım olarak görülmelidir.

Bu bağlamda Mehmet Çelik’in “Hızır Kültürünün Modernleşmesi ve Sezai Karkoç” yazısı da Yolcu’nun önemli yazıları arasında. Sezai Karakoç şiirleriyle bezeli bu yazı, şiir eleştirisi yönünden okunması gereken bir yazı.

Hasan SağındıkSelçuk Küpçük’ten Hasan Sağındık yazısı

Selçuk Küpçük, seri halindeki “Yakın Dönem Tarihine İlişkin Kişisel Bir Hesaplaşma” yazılarının 9. bölümünde özgün müziğin önemli ismi Hasan Sağındık’ı anlatmış. Eserleriyle, duruşuyla sanat camiasında kendine ayrı bir yer edinmiş olan Hasan Sağındık, ilk kaseti Yusuf Yüzlüler’den bu yana takip ettiğim bir sanatçıdır. Çizgisini hiç değiştirmeyen, akıllarımızdan hiç çıkmayan eserler ortaya koyan, meydanlarda onun eserlerini haykırmaktan gurur duyduğumuz bir isim olan Hasan Sağındık, “adam gibi adam” duruşuyla halen kalplerimize seslenmeyi sürdürmekte.

Arka kapakta Attila İlhan

Yolcu’nun kapağı kadar arka kapak çalışmaları da özenle hazırlanmakta. Bu sayıda arka kapakta Attila İlhan’ın “Diyalektik Gazel”i yer alıyor. İsyan derken, içimizin daralmasından dem vururken bu gazel bir ışık yakıyor içimize: “büyük bir şaşaadır ölüm ebruli nurlarla gelir/ öyle bir yanardağdır ki öfkesi mutantan desturlarla gelir”

 

Mustafa Uçurum okudu, yazdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2010, 15:43

Arzu Neslihan Akcan

banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
özdemir
özdemir - 10 yıl Önce

Huzur İsyandadır,doğrudur şu yaşadığımız üdnyaya bir bakarsak,isyan etmemiz mümkün değil.Farkında olduğumuz olumsuzluklarada tepki koymak insanlık görevimiz.Nazım Hikmet,Sezai Krakoç,Atiila İlhan,Hasan Sığındık toplumsal tepkiler veren yazarlarımızdan,onlarda huzur isyanda deyip yazmışlar,Yolcu Dergiside yolculuğuna isyan koyarak devam etmiş.Beni bu şehirden al götür anne diyen Hasan sığığındık bütün isyanını melodilere dökmüş,adı isyan olmuş.Uçuruma teşekkürler

banner19

banner13

banner26