Bu bir insanlık hali: Üç Yusuf

Gâfil ya da müslüman, münâfık ya da mü’min… Ayetler hallerimizdeki bizi anlatıyor, biz o âyetlerden hangisiyiz?

Bu bir insanlık hali: Üç Yusuf

İşaret alfabesinden mana alfabesine…

Güzeller Güzeli Yusuf Peygamber’e yapılan çirkin haller ve perde arkası.

‘Bir şey ya bizzat güzeldir. Yahut neticesi itibariyle güzeldir.’ der Bediüzzaman. Yusuf Peygamber’de hem bizzat güzelliğe hem de neticelerin güzelleşmesine şahit oluruz. Yüksek Sözlü Kur’an her asra bakıp ibretnümâ hadiseleri birer birer anlatır bize. Elbette ki dinlemekle din’lemek arasında büyük fark olacaktır. Din ileÜç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci din’lenmek ve nefse, kalbe, ruha, akla dinletebilmek. Hal böyle olunca şekil alfabesini çokça okuduğumuz Kur’an’ın mana alfabesini es geçtiğimizi fark ederiz. Yeni bir ‘oku’yuşa bürünür; bu defa ayetlerin öznesi, nesnesi, yüklemi oluruz. İstesek de istemesek de yaşamlarımızın, fiillerimizin mutlaka âyetlerden birine; ya zâlim ya mazlum ya kâfir ya mâsum ama mutlaka birine mâsadak olduğunu (doğruladığını) görürüz.
 

Ve… Ayetler sıradanlıktan çıkar

Yazar Senai Demirci’nin Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek isimli son kitabı Kuran’ın tam da hayatlarımızın merkezinde olduğunu bir kez daha g’özler önüne serer. Yusuf kıssasının aldanışlarımıza/aldatışlarımıza nasıl da ilaç olduğunu anlatır. Sıradan bildiğimiz ayetleri sıradanlıktan çıkarır, hak ettiği yere doğru taşır.

Rabbin ayeti Yusuf kıssası güvendiğimiz dağlara güneşleri yeniden getirir, kalbin kırıklarıyla dolu karları eritir. Affetmenin ve affedilmenin sonsuz güzelliğini yaşatır. Her Peygamberine farklı haller veren Rabbimiz, Yusuf’un mazlumluğuna, Yusuf’un yalnızlığına, Yusuf’un garabetine büründüğümüzde neleri istediğini bize bildirir, yolları dar değil yolları yâr eder.

Münâfıkane kardeşlikten muhakkıkane kardeşliğe…

Baba-oğul iki Peygamberin iki ayrı güzel halleriyle örülü kıssa, hain kardeşlerin pişmanlığı, zâlim nefislerin terbiyesiyle daha da güzel hale bürünür. Bize de nerede Yakub ve Yusuf, nerede zalim ve hain olduğumuzu bulmak düşer. 

Özge Elif, Peygamber kuyusudan su aldı

 

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2011 Pazartesi 22:21 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 13:30
banner25
YORUM EKLE

banner26