Bu bir hayat memat meselesi!

Cevat Akkanat şiire devam etmeli, yoksa şiir küser.

Bu bir hayat memat meselesi!

Bir sanatçı ya da –özelde- şair neden kendi sanatı dışında başka alanlarda da eser verir ki? Bu asıl sahaya bir ihanet midir, yoksa asıl sahaya yardımcı bir imkân mıdır? Bir boyutuyla bu soruya, sorunun iki kanadından birine taraf olarak cevap verilebilir ama bu cevap başka bir boyutuyla şairin kendisine ihanet de olabilir. Çünkü şair ya da sanatkâr bazen -özellikle de kriz dönemlerinde- kendi sahasının dışında yazmak, kalem oynatmak ya da söz söylemek zorunda kalabilir. Bir musikişinas olarak Cinuçen Tanrıkorur’un tavrı bu eksendedir. Bir icbariyet hali.

Poetik duruşu bu kitapta

Edebiyat Hayat Memat
(+)

Daha önce şiirle söz söyleyen Cevat Akkanat da şiire ara vermiş olacak ki farklı bir türde okuruyla buluştu. Nitelikli işler yapmaya aday olan Okur Kitaplığı’ndan çıkan Edebiyat, Hayat, Memat kitabıyla, deneme tadında, poetik duruşunu, şiirinin ve sözünün arka planını okura ulaştırıyor Akkanat.

Kitabın sayfaları arasında dolaşırken Metin Önal Mengüşoğlu’nun sanat görüşünü yansıtan Vahiy ve Sanat adlı çalışmasının küçük bir örneği gibi duruyordu kitabın edebiyat bölümü.

Cevat Akkanat, edebiyat eyleminin nasıl çizilmesi gerektiğinin ilkelerini kendi duruşundan hareketle anlatıyor. Hayat, edebiyatın malzemesi bakımından önemli. Memat ise hem edebiyatın hem de sanatın gerekliliğini ifade ediyor.

Sanatın kendisi farklılıktır

Kitap, Akkanat için kendi edebiyat serüvenidir. Sanatçıyı sanatçı yapan, bakış açısındaki farklılıktır. Bu bakımdan bir sanatçı günlük dilin içinde, imkânı dâhilinde gözümüzden kaçan noktaları dile getirir. Akkanat'ın denemeleri de bu noktalara şair mimi koyuyor. Çünkü sanatın kendisi farklılıktır.

Cevat Akkanat, şairliğinin yanında eleştirmeyi seven bir mizaca sahip. “Kitabı eleştiri üzerine kuruludur”, desek yeridir. Akkanat, kavramlarla hesaplaşır, kavga eder. Akkanat'ın dili kavga dilidir.

Cevat AkkanatYoksa şiir küser

Hayat bölümünde, çocukluğundan beri edebiyata, şiire ve yazıya meraklı olduğunu ve ilkokulda iken ilk şiirlerini dillendirdiğini öğrendiğimiz Akkanat, koyunlara çobanlık yaparkenki mırıldanmaları, annesinin ninnilerini, yatılı okuldaki özlemleri edebiyatın içinde görüyor.

Bir yazarın ne dediğini anlamak için bu tür açıklayıcı metinlere ihtiyaç vardır. “Cevat Akkanat'ın böyle bir metin yayımlaması erken midir” sorusunun cevabı size ait olsun. Diyorum ki: Cevat Akkanat şiire devam etmeli, yoksa şiir küser.

Arda Şeker bir yaz serinliği için bu kitabı önerdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
osman aytekin
osman aytekin - 13 yıl Önce

Hocam kitabını ilgiyle okuyorum. Yenilerini bekliyoruz. Selam ve saygılarımla.

Vbağıl Hız: Vcisim - Vgözlemci
Vbağıl Hız: Vcisim - Vgözlemci - 13 yıl Önce

Abi bence "dergâh"a gel... Dergâhı bıraktığından beridir bak neler başına geldi.. Dergâhı sev, suçlama... Şiire de yazıya da sonra devam edersin... Sabit ayağını kaybetme abicim...

a. dursun
a. dursun - 13 yıl Önce

Cevat Akkanat'ın bu kitabı nerede durduğunu yeterince gösteriyor. Sağlam yerde durduğunu. "Muvafık"ların safında olduğunu kılikçilerin değil.

Başına ne gelmiş, ne güzel yazılar yazıyor ve şiirler. Alttaki yorum sahibinin maksadını anlayamadım. Dergah'ı okuyan mı var? Kılikçilerin kaygan zemininden Allah abimizi uzak tutsun, amin.