Bu Antoloji Farklı!

Bir yer de kanayan bir yara mı var? En çok şair duyumsar o acıyı. Bir yerde yıkılan bir ev mi var? En çok şair ağlar o evin enkazında. Bir yerde vurulan bir çocuk mu var?

Bu Antoloji Farklı!

Filistin Şiirleri Antolojisi

“Kendi ülkesinde toprak olmak”la yetinmeye hazır duran şairlerin şiirleri bu kitapta.

Batılı bir mütefekkir başkalarına şöyle bir dokunup geçen şey beni ölesiye yaralar, der. Öyle sanıyorum ki bu ifade en çok da şairler için geçerlidir. Bu ifade en net karşılığını şairlerde bulur. Bir yer de kanayan bir yara mı var? En çok şair duyumsar o acıyı. Bir yerde yıkılan bir ev mi var? En çok şair ağlar o evin enkazında. Bir yerde vurulan bir çocuk mu var? En çok şairde biter bir çocuğu yaşatma aşkı. Şairler üstüne vazife alır dünyayı onarım işini. Tırnaklarını vura vura sebatla, tırnaklarını değil vurdukları taşı eritirler gün gelir.

Böyle bir hassasiyetin, bir şair algılayışının ve belki ağlayışının ürünüdür Filistin Şiirleri Antolojisi. Ve öyle bir kafa tutmuşluğun, esareti kabul etmemeye. Çünkü şair öldürmek tehlikelidir ve israil bombaları şairleri de vurmuştur.

Filistin Şiirleri Antolojisi şair Nurettin Durman tarafından 2001 yılında yayınlandı. Durman bu antolojiyi hazırlama amacını daha çok dergilerde kalan Filistin şiirlerinin bir arada olması gerekliliği düşüncesine bağlıyor ve ekliyor: “Bir çok ünlü şairin bu konuyla hiç ilgilenmediğini, Kudüs ve Filistin temalı şiir düşünmediğini fark ettim.”  

Filistin Şiirleri Antolojisi"nde 72 şair yer alıyor. Ve bu 72 şairin şiirleri, şairlerin doğum yılları baz alınarak, kronolojik olarak sıralanıyor. Böylece okuyucu bir anlamda Filistin meselesinin tarihi seyrini şiir göstergesiyle görmüş oluyor.

Kitabın ilk sözü Nuri Pakdil ustanın Bir Yazarın Notları"ndan iktibasla başlıyor: Kudüs"ü düşünme saatiniz gelince hep böyle olursunuz. Katı, yalın ağırlığı ne kadar da somut duyarsınız. Oh be! Ülkeme, Ortadoğu"ya, tüm yeryüzüne öğretisel bakabiliyorum, dersiniz. Adeta tarihi yaşıyor gibi; onurlu ama şimdi suçlu; başınız dimdik bir an sonra yerde; kalakalırsınız öylece. Yasa batmış Kudüs bu!

Kitapta  Kudüs ve Filistin başlıklı iki tarihçe de yer alıyor. Filistin üzerine sadece meydanları doldurmakla yetinmeyen, düşünsel olarak da Filistin meselesine sahip çıkmak isteyenlerin okumadan geçemeyeceği bu antoloji-kitap meseleye daha derinlikli ve geniş bakabilmenin anahtarlarını elinde tutuyor.

Antoloji Lübnan"lı şair Salim el-Zürkali"nin (1903) Filistin başlıklı şiiriyle başlıyor, biz de yazımızı o şiirler bitirelim:   

Anılarında nasıl sıkışıyor kalbin

Şiirin nasıl akar bu anıya

bugünün suskunluğuna boyun eğmiş kolejlerin

kürsülerin kanını örten nazik güzellikleri var

iktidarlarının toprağın üzerinde dağıldığı

zamana doğru dönüyorlar

 

Şiirin aşındırdığı vatan hasreti o kadar ağır ki

o kadar üzücü ki yok ediveriyor düşünüşleri

kolejleri o eski cennetleri

 

Doğurgan nehirlere

hayat akıyor kolayca gölgeliğinde

 

Bir renk büyütüyor bakışlarımızı

Araplar

çok uzun süre yürüdük gecede

düşmanlar kırıp geçirmediler mi yurdumuzu

Barışseverdik öyleydik biz doğru

artık uyandırsın bizi verdiğimiz sözlerimiz

saldırana karşı

ey Arap

volkan gibi püskürt öfkeni

ey Filistin övünçlerimizin incisi

sayısız taç sana onurun simgesi

 

Kur"an-ı Kerim"in bildiriyor adaleti

İncil"de barışı

 

Kitabın Adı: Filistin Şiirleri Antolojisi

Hazırlayan: Nurettin Durman

1.Baskı: Ekim 2001

Yayınevi: Anka Yayınları

 

Abdüssamed Bilgili yazdı

Yayın Tarihi: 09 Şubat 2009 Pazartesi 10:27 Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 10:52
banner25
YORUM EKLE

banner26