Bizi üçe yediye kırka ayırdılar!

Aşk ile Hain Kardeş'te Süleyman Çobanoğlu yerinde tespitlerle okuyucusunun huzuruna çıkmış..

Bizi üçe yediye kırka ayırdılar!

Aşk İle Hain Kardeş, Süleyman ÇobanoğluAşk ile Hain Kardeş

Süleyman Çobanoğlu; şair, yazar, televizyon programcısı... Aşk ile Hain Kardeş’in yazarı. Kanaatimce, okuyucu zihin açıcı bir kitaba muhatap… Kitabın “mutmain bir çehreyle” yazıldığı besbelli! Kitap çeşitli yazılarından oluşuyor Çobanoğlu’nun. “Çer-çöp olduğuna kanaat getirdiğim her şeyi ayıklayınca, geriye iki şey kaldı” diyor yazar, Aşk ile Hain Kardeş…

Kadınlara dair şöyle bir ayrıştırma yapılıyor kitapta: “Hem eti hem sütü haram, sütü helal eti haram, eti helal sütü haram…” Sonra da, “ekmeği aziz tutan, kılıcı kavi tutan” Âdemoğlu’nun ayırıcılığına değiniliyor ve mevzuu noktalanıyor: “Böylece her şeyi ayırırlar; üçe ayırırlar, yediye ayırırlar, kırka ayırırlar. Furkan’dan okur, öyle ayırırlar.”

Kitabın ismi bir aforizmadan geliyor

Yazarın da belirttiği üzere, bir şeyler sahiden de, ismimizle yaşıyor… İsmiyle müsemma deniyor ya hani, o hesap! Dolayısıyla, bu kitabın ismi de öyle. Diyor ki yazarı: “Babamız Yakub değil, yârimiz Zeliha değil. Bize kala kala bir gün nâdim olması umulan hain kardeşler olmak kalıyor.”

Keşfe çıkan ne arar?

Evet… “Kalbi hüzün çeken” yazarın, ifşaatları kıtalar arasında dolaşıyor bazen de: “Doğu, keşfe çıktığında ‘harikalar’ arar; batı ise altın.” Hayli manidar… Yazılarından bazılarına “Rahmetli Dedem” diyerek başlayan yazarın geleneğine sımsıkı tutunduğunu düşünüyorum açıkçası. Modern dünyanın sapşallaştırdığı insan tipine sarsıcı göndermelerin yer aldığı bu kitap, eşyayı, hâdiseyi ve insanı kurcalıyor sürekli. Evetleri ve hayırlı var Çobanoğlu’nun… Hüzünbazlıkları: “…Çocuklarımız çölde doğuyor. Çölde ziyafet verirmiş müreffeh yaşarmış aşık olurmuş ya da ömür sürermiş gibi yapıyoruz. Ağzımıza gittikçe kum doluyor…”

Süleyman ÇobanoğluNeyin fakirisin? Neyin zengini?

Öte yandan, fakirlerin dünyayı temizlediği kanaatinde yazar: “Fakir, aylık geliri bilmem kaç dolar sınırının altındaki adam demek değildir.” Haklı da… Paradan başka hiçbir şeyi olmayanları zengin olarak adlandırmak niye?

İnsan zihninde sarsıntı oluşturan yazıların yer aldığı bu kitap, yaşanan her şeye rağmen, bir gün “onların” geleceğine inanıyor: Mümin, mütevekkil, yoksul…

Devamı ve daha fazlası Şule Yayınları’ndan dağıtıma verilen bu kitapta… Tavsiye olunur.

Afşin Selim “kardeşim” dedi

[email protected]

Yayın Tarihi: 06 Mart 2010 Cumartesi 16:22 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 11:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
garip yolcu
garip yolcu - 12 yıl Önce

daha geçenler de şule yayınlarından bizzat sordum yok dediler yeni baskısı mı sözkunusu ki burdan duyurmanıza sebep olan ?

hamza
hamza - 12 yıl Önce

bağlamını bilmiyorum ama kadın tasnifini itici buldum. nedir o öyle eti, sütü filan?!!! mübarek dünya kadınlar günü öncesi olack şey mi?

banner19

banner26