'Bize Allah Yeter' Diyor Dipköşe'de Arif Ay

Arif Ay, son şiir kitabı 'Dipköşe’de kendi şiirinin tüm seslerini bir araya toplamış. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.

'Bize Allah Yeter' Diyor Dipköşe'de Arif Ay

Dipköşe; çağrışımı o kadar yüksek bir söz ki anlam zenginliği ile aklımıza gelen her şeyi sıralarsak içini ancak doldurabiliriz dipköşenin. Açılımı yapıldıkça içinden yeni cevherlerin çıkacağı, inci mercan bir dünyanın dibi köşesi, kıyısı kenarı. Dipköşe bir de şiir kitabı ismi olunca, daha kitabı okumadan aklınızdan gelip geçen çağrışımların hangisini yakalarsanız yakalayın sizi bir evrenin başköşesine çekebilecek bir ufka sahip. 

Arif Ay’ın Hece Yayınları arasından çıkan Dipköşe adlı şiir kitabı, Arif Ay şiirinin bütün parçalarını bir araya getiren, dünyanın renkliliğine eş zenginlikte bir kitap. Dört bölümden, dört ayrı dünyadan oluşuyor kitap. Her bölüm kendi köşesine çekilmiş ve dünyanın gidişatına dizeler gönderiyor.

Dünyaya bağlı bir şiir

Arif Ay şiiri, dünya ile sıkı bağları olan bir şiir. Mesafesini kestirebilmek çok zor. Dünyanın her köşesi Arif Ay şiirinde kendine yer bulabilir. Duyarlı sesini; mazlumun, yalnızın yanına ekleyen bir geniş yüreğe sahip şair.

İlk kitabı Hira’dan başlayan bir Müslüman duruş Arif Ay’ın yazdığı her cümlede kendini hissettiriyor. Kalabalık olmayı arzulayışı ümmetin derdiyle olan dertlenmesi iken yalnızlığa olan ihtiyacı da hıncını bilerken zalimlere karşı durmak için bir durulma ve dolma vakti olarak karşımıza çıkıyor. 

Dört bölümden oluşuyor kitap. Dört farklı yüz demek bu. Arif Ay, Dipköşe'de dünyaya bakışını bölüm bölüm gözler önüne seriyor. 1. bölüm “Genetik Bozma Dersleri”nde genetiği bozulmuş bir çağdan bahsediyor şair. Yitirişlerden, elveda dediklerimizden ve kaybolan serinliğimizden.

2. bölüm “Sessizlik İstiyorum”. Çokça gürültülü bir yaşantımız oldu. Her yanımız susturulamaz bir çığlığa emanet. Sessizlik istiyor şair; durup düşünmek için, en çok da mazlumların sesini işitebilmek için istiyor bu sessizliği.

3. bölüm “Kuşlar... Irmaklar... Ve Ben”. Günler, mevsimler, ırmaklar, kuşlar, bulutlar derken lirik bir içlenmeye kapı aralıyor şair. Rüyalardan uyandırılan, dünyanın farkında olan bir şair.

4. bölüm “Encâm”. Şairlerin arasından geçen bir yol açıyor Arif Ay bu bölümde; Şairler ve Ağaçlar'ı, İlhami Çiçek'i şiirine şahit tutuyor.

Kitabın en dikkat çekici şiiri de “Encâm” bölümünde yer alıyor; “Şairler ve Ağaçlar.” Arif Ay şairlerle ağaçları eşleştirmiş bu şiirinde. Dizeler arasında ilerleyip de karşımıza şairler çıktıkça bu eşleşmenin özenli bir tercih olduğunu anlıyoruz: “Mehmet Âkif- hurma / Necip Fazıl - çınar / Nazım Hikmet – ceviz / Nuri Pakdil- incir / Sezai Karakoç – zeytin / Cahit Zarifoğlu – ardıç”

Dipköşe hep bizim

Yaşadığı çağa kendi sesiyle şifa arıyor Arif Ay. Genetiği bozulmuş, köklerinden uzaklaşmış, sesini kaybetmiş bir insanlığa esenlikler sunuyor: "ey zalimler! / size havlama duvarı / kin ve nefret / tarihin ihtarı / bize Allah yeter"

Arif Ay ismi ile özdeşleşen bir coğrafyadır Ortadoğu. Bir gerilla yürekliliği ile daima ayakta, daima gürdür sesi. Bunun yanında ümmet bilincine de hassas göndermeler yapar. Tek yürek olamayan, emperyalizme yenilen kim olursa olsun safını kaybetmiştir ümmet karşısında:

"mali'de müslümanlar olmalı
müslümanlar mı
heyhat
müslümanlar abu dabi

mali'de insanlık olmalı"

Hayat var Arif Ay şiirinde. Duyarlılık ve okuyucuyu dizelerle sarsma eylemi var. Bu hıza dayanacak yürekler arıyor şair. Ve aşksız olmuyor hiçbir şey. Bir yanda aşk, bir yanda dünya ve yüksek tansiyon. Arif Ay şiirinde alışık olduğumuz bir söyleyişe Dipköşe’de de rastlıyoruz. Garip şiirini çağrıştıran ama Arif Ay duyarlılığını hissettiren bir söyleyiş bu: “yüksek tansiyon varmış / hızlı çalışıyormuş yürek / bir tarafta senin aşkın / bir tarafta karanlık ve zulüm / bir de şu kör talih / hızlı çalışmasın da ne yapsın / dursun mu bu yürek

Sıraladığı bütün olumsuzluklara rağmen umudun sesidir şair. Çok uzakta değildir güzel günler. İnanmak ve bu inançla dopdolu olarak mücadele etmek insanı hayata karşı daha diri tutar. Değişmez kural; “bize Allah yeter”

Arif Ay; şiirleriyle, yazılarıyla, Edebiyat Ortamı dergisinde gençlere açtığı yol ile günümüz edebiyat dünyasında bir kandil olma özelliğini muhafaza ederek bizleri kendi sesimizi duymaya davet ediyor. Dipköşe duysun bu çağrıyı ve kalksın ayağa.

Arif Ay, Dipköşe, Hece Yayınları

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 22 Mart 2017 Çarşamba 15:37 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 18:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26