Bismillah diye gir elhamdülillah diye çık!

Dünyanın bütün Müslümanları ‘Bismillah Hotel’e sığabilir! Dünya Müslümanları birbirleri ile farklılıkları problem haline getirmeden bir arada olabilmeli. Hem de şu günlerde en çok..

Bismillah diye gir elhamdülillah diye çık!

Hakan Albayrak, Bismillah Hotel

Filistin, Morisya, Arjantin, Kıbrıs, Suudi Arabistan, Ermenistan, Somali, Çerkesya, Gana ve Fransa. Hakan Albayrak, Evliya Çelebi’nin, Marco Polo’nun, İbni Battuta’nın ruhuyla bütün kıtalardan topladığı bin bir desenli sofrayı 2006 yılında önümüze sermişti. Güzel de olmuştu. Sivil, itaatsiz bir yazar; Müslüman bir aktivist, samimi bir dava adamı olarak Hakan Albayrak, ümmet şuurunu sürekli ayakta tutmaya dönük yazılarıyla, zihin haritamıza çok da uzak olmayan mesafeler eklemişti Bismillah Hotel ile.

Osmanlı'ya halen inanan Müslümanlar var

Gezi türünün gereksiz ayrıntılarından kurtarılmış, bununla birlikte salt Müslümanların varlığıyla hayat bulmuş beldeleri, ülkeleri, diyarları kaleme alan Albayrak, Müslüman bir dünyanın tarihine, evrimine, sosyopolitik izahlarına dair geniş bir fotoğraf çekiyor bu eseriyle. Filistin’in, Morisya’nın, Arjantin’in, Kıbrıs’ın, Suudi Arabistan’ın, Ermenistan’ın, Somali’nin, Çerkesya’nın, Gana ve Fransa’nın yakın dönem tarihine dair önemli ayrıntıların yer aldığı Bismillah Hotel, ümmet bilincinin sürekli keskinleştirildiği, tarihî bir vaka olarak dünya siyasetinde Müslümanların varlığını sürdürme, ağırlığını koyma endişelerinin modern dünya ölçeğinde kat ettiği mesafeyi göstermiş olması bakımından altı çizilmesi gereken bilgiler ihtiva ediyor.

Örneğin Osmanlı kimliğinin halen varlığını dünya siyasetinde devam ettirdiğine inanan Müslümanların var olduğunu bilmek, şaşırtıcı gelse bile tuhaf bir pişmanlık duygusu ile baş başa bırakabiliyor insanı. Filistin mesesinde İsrail’in hiç değişmeyen tutumu yanında, Morisya’nın cengaver mücahidi Abdürrezzak Muhammed’in hayatı pek ışıltılı duruyor. Arjantin’de yayınlanan El Mensaje Del Islam (İslâm Mesajı) mecmuasında Tipu Sultan, Jose Marti, Malcolm X, El Birunî, Bosna-Hersek, Selahaddin Eyyûbî’nin varlığını bilenlerin var olduğunu düşünmek heyecan vesilesi oluyor.

Hakan AlbayrakAynı bayrak altında ‘ayrı ayrı’ yaşayabiliriz

Suudi Arabistan’da bütün varlığını İslâm uğruna harcayan ve buna her şeye rağmen devam eden nezih, zengin Müslüman işadamlarını tanımak, gelecek adına umutlu olmak için önemli sebepler arasında yer alıyor. Sözde Vehhabilik bahsinde ise Hakan Albayrak şunları söylüyor: “…Hatta ‘iyi ki Vehhabiler var’ diyorum. İyi ki Sünniler, Şiiler, Vehhabiler var. İyi ki birbirimizden farklı olarak varız. Farklılık enteresandır, heyecan vericidir, güzeldir. Ümmet-i Muhammed böyle güzeldir. Varsın Vehhabiler Vehhabiliği savunsun, Şiiler Şiiliği savunsun, Sünniler Sünniliği savunsun; hatta varsın Vehhabi, Şii, Sünni, kitleler mutaassıp olsun; yeter ki aydınlar, liderler İttihad-ı İslâm şuuruna sahip olsun. Farkı mezheplere mensup topluluklar birbirine karışmak zorunda değil; aynı bayrak altında ‘ayrı ayrı’ yaşayabiliriz.”

Sonra Erivan’da soluklanılan o cami… Büyük mücahid Ahmed Gurey’in ülkesi Sudan. Beş yüzyıl boyunca yerli kabilelerin birbirlerini âdeta yiyerek bitirdiği, çorak, bitkin ve aç topraklar ülkesi. Çeşitli zamanlarda kabile savaşlarının yanında, yönetime dair yıllarca süren savaşlar, savaşlar. Oradaki Müslümanların varlığını dünyaya duyuran, salih kadroların oluşması yönünde çaba harcayan insanî yardım kuruşlarının varlığı son yılların en önemli Sudan sahneleri arasında yer alıyor. Fakat ‘Büyük Şeytan’ Amerika’nın 1991 yılında başlattığı iç isyan ve kabile savaşlarında milyonlarca Müslüman ya katledilmiş ya da iç savaşta kırılmış.

“Bismillah” diyerek girdiği hotelden, “elhamdülillah” diyerek çıkmışsa...

Gana’da İslâmî ruhu Müslümanlara yeniden kazandıran ve fakat para karşılığı yeniden unutturulan büyük mücahid Nkrumah. Onun kaderi ne kadar iç acıtıcı Allahım!.. ‘Emperyalistlerin kurduğu alçakça dünya düzenini yıkma potansiyeline sahip yegane güç olan İslâm, neden Afrika Birleşik Devletlerini hayata geçirmez’ düşüncesinin tohumunu atan büyük Müslüman!

Ve ‘ruhsuz Avrupa.’ Sokaklarında insanların bulunmadığı ülkeler. Bu ülkelerde yaşayan Müslümanların sosyal hayata katkıları, İran sonrası Müslüman yüzlerle karşılaştırılan Avrupa’nın soğuk insanı.

Hakan Albayrak, “bismillah” diyerek girdiği hotelden, “elhamdülillah” diyerek çıkmışsa bunun sebebi bu kitabın zuhura gelmesinden mütevellit bir rahatlık imiş. Müslüman bir sesin kaleminden ‘Bismillah Hotel’de bir süre kalınır mı kalınır!..

Arif Akçalı yazdı

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2012 Perşembe 17:38 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 13:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şevket
şevket - 9 yıl Önce

hakanımız yazmalı. biraz da bunun için yaratılmıştır.

banner26