Birliğin, İnsanlığın, İyiliğin Gözlerinden Öpen Yazılar

Yeni çıkan deneme kitabı 'Def‘te bir ezgi eşliğinde barış ve dostluk çağrısı yapıyor Mehtap Altan. Mustafa Uçurum bu kitap üzerine yazdı.

Birliğin, İnsanlığın, İyiliğin Gözlerinden Öpen Yazılar

Dergilerdeki çalışmaları, yaptığı söyleşiler, okur-yazar buluşmaları derken edebiyatı dopdolu yaşayan bir kalem olarak çalışmalarına devam eden Mehtap Altan; şiir ve öyküden sonra şimdi de deneme kitabı ile okurlarının karşısına çıktı. Def, adından başlayan bir çekiciliğe sahip. Kitaplarda isimden başlayıp kapak tasarımına kadar uzanan birçok ayrıntı artık daha önemli. Tasarım, okuyucuyu kitaba çağıracak her türlü albeniyi üzerinde barındırmalı. Yaşadığımız çağın çok renkliliğinden kitaplar da payını almalı. Bu anlamda Def, başarılı bir yüz ile selamlıyor okurlarını.

Def, dördüncü kitabı Altan’ın. Söyleyişi rahat bir sesi var yazdıklarında ve bu ortak ses şiir, öykü, deneme türlerinin hepsinde kendini hissettiriyor. Samimi bir anlatımı var Mehtap Altan’ın. Okuyucularla ve özellikle öğrencilerle buluşmayı çok önemseyen Altan, bu buluşmaları şu şekilde ifade ediyor: “Okul programlarında aydınlatmak, cezaevi programlarında arındırmak amaçlı adımlar atmak.”

Profil Yayınları arasından Ekim 2016’da çıkan Def’te “Biz Makamı” ve “Şehir Terennümleri” adıyla iki bölümde yer alan denemeler var.  

15 Temmuz şehitlerine ithaf edilmiş

15 Temmuz’un üzerinden dört aydan fazla bir zaman geçti. Millet olarak unutmak denen hastalığa çok sık yakalandığımız için, olaylar üzerinden bir süre geçtikten sonra sanki her şey yoluna girmiş gibi bir ruh haletine bürünebiliyoruz. Unutmamak gerek, unutturmamak gerek yaşanan o ibretlik geceyi. 15 Temmuz için ne söylense, ne yazılsa azdır. Bu toprakların yaşadığı en haince girişimle karşı karşıya kaldığımız bu günü her fırsatta anlatmaya devam etmeliyiz. Yapılan çalışmaları küçümseyenlere, söylenen sözleri görmezden gelenlere, “yine mi 15 Temmuz”  diyenlere itibar etmemek gerek. Yine ve her zaman 15 Temmuz bundan sonra.

Def, “15 Temmuz şehitlerine…” ithafı ile başlıyor. İlk yazı da o hain geceyi anlatıyor: “Şimdi herkes kendi şehrinin en yüksek yerine çıkıp, öpmeye dursun bayrağının alnından!” Şehirler birlik olacak, el ele tutacak şehrin insanları, kocaman bir ülke olacak. Mehtap Altan 15 Temmuz’un bir aşı olduğunu vurguluyor yazısında: “Kılcal damarlarına hainlerin sızdığı şehirlerimizi; inanç/ umut/ aşk-ı vatan duygularıyla daha da güçlendirmek zamanıdır. Haydi…”

Dünyanın ortak acılarına şahit olmalı insanlık

Mehtap Altan, kitabın önsözünde kitabına neden “Def” ismini koyduğunu anlatıyor. Bir ritim halinde insanları hüzne, sevince çağıran def sesinin şimdi kitabında da bir karşılığı olduğunu söylüyor. “Adını Def koyduğum deneme kitabımın içindeki tüm yazıların ortak noktası; birliğin, insanlığın, iyiliğin, hakikatin ve emeğin gözlerinden öpen edebî ritim olmaları.”

Dünyanın ortak acılarını da dile getiriyor Mehtap Altan. Terörün, savaşın beraberinde getirdiği acılara ve çocukların mahzun bakışlarına da şahit tutuyor okuyucuları. Kıyıya vuran, enkaz altında kalan çocuk bedenlerin ne yazık ki çeşitli bahanelerle dünyayı ayağa kaldıranlarca görünmediğini büyük bir iç burukluğu yaşayarak anlatıyor. “Ne terör, ne toprak, ne de savunma mekanizmasına sebep hiçbir hareket, çocukların öldürülmesi fikrine haklılık getiremez” diyen Altan, “Gazze, Filistin, Irak ya da dünya topraklarında başka ülkelerde sözde savaşların tek mağduru, savunmasızlığın sembolü çocuklar”ı unutmuyor yazılarında.

Şehirlerin karakterini yansıtır mimarî

Kitabın son bölümü şehir yazılarına ayrılmış. Ali Dağı’ndan başlamış anlatmaya yazar; Konya, İzmir, Muş, Niğde, Taşova, Beykoz ve daha birçok şehir ve mekân konuk olmuş Mehtap Altan’ın denemelerine. İçten bir dille gezip gördüğü yerleri anlatıyor ve şehirlere dair notlar düşüyor Altan.

Sıradanlaşan şehirlerde özellikle eski yapıların şehirlerin kimliği olarak ayakta kaldığını ve bu mekânlara gereken ilginin gösterilmesi gerektiğini çarpıcı bir benzetme ile açıklıyor yazar: “Sahi, anne/ babasını huzurevine koyup bir daha yanına uğramayan evlattan ne farkı vardı, şehrinin tarihini merak etmeyen insanların?”

Def, ritmiyle okuyucuyu kalbine kulak vermeye çağıran bir kitap. Mehtap Altan, şair duyarlılığını hissettirdiği denemeleri ile de dünya acılarına karşı herkesi duyarlı olmaya çağırıyor. Duydukça duyarlılığı artacak insanlığın, bu kesin.

Mehtap Altan, Def, Profil Yayınları.

Mustafa Uçurum  

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 22:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13