Biriniz başarırsanız hepimiz başaracağız

Korku, Nuri Pakdil Bey’in tiyatro eserlerinden biri. İnsanın varoluşu ve sonsuzluk yolculuğu ‘İnsan', 'Palyaço' ve 'Yorumcu’ karakterleriyle ele alınıyor. Özge Sena Bigeç yazdı.

Biriniz başarırsanız hepimiz başaracağız

Bir yaprak nasıl yeşil ve kahve arası renk dansındaysa; kağıt da öylece diriliyor, diriltiyor, hem varlığı soluyor, hem tarihin kanatlarında sararıp soluyordu. Öylesi kadîm yapraklar vardı ellerimin arasında. Henüz birinci basım: Ocak 1980. 35 yaşını dolduracak olan bir eser Nuri Pakdil'in Korku'su.

Hakka ve hakikate adanmış bir yaşam ve kitap varsa çok şey söyler yapraklar. Dalındaki yaşamı kemal ile tamamlayıp vefanın ve vefatın koynuna düşen ağaç yaprakları gibi. İnsanlık ağacının böylesi kutlu ve onurlu bir ismidir Nuri Pakdil Bey.

Bazı insanları tanımamak vebaldir aslımıza. Onları tanımayıştaki hüzün ve kayıp, cezadır gayretsiz halimize ve asrımıza. Nuri Pakdil Bey, asil duruşu ile içinde bulunduğu yüzyılı yargılamış, tutuklamış bir isimdir. Böyle başlar Korku yazıları: “XX. Yüzyıl Tutuklanı”. Peki, yaşanan neyin kokusu ve neyin korkusudur? İlerliyoruz vefalı yapraklar arasında.. “Palyaço ve İnsan” çıkıyor karşımıza. Bir de “Yorumcu”… Kadro tamamlanıyor böylelikle. Bu kadronun içerisinde neler olup bitecek? Zaman ve mekan aynasında sahneler ve sahtelikler. Zaman, “boynunda ölüm çıngırağı”yla geziyor. Hareket ettikçe ölümler dökülüyor. Zaman hep doğru, hep dürüst! Ya mekan? “Yeryüzü ile kıyamet arası ürkünç bir geçit” diyor Pakdil mekan için. Öyle bir genişlik, öyle bir doğurganlık ki, “ana rahmi” oluyor bu geçit onun havsalasında. “Ay kan ağlıyor” kadronun sahte unsuru olan palyaçonun yapacakları karşısında. Ay kan ağlıyor fakat “Gök’ten, ortaya kalın bir mavi ip” de uzatılıyor. “Başıboş değilsin” diyor ayet. Eser hatırlatıyor. Başıboş değilsin, bir sahibin ve bir şahidin var.

Tanrı’yı bulabilecek miyiz?”

Anlatmaya devam ediyor yaprak. “Deliler evine yanlışlıkla konulan yaşlı bir bilgenin titreyen ak sakalı” oluyor bu defa. Kıyamet kurulup “delik mideler, kaskatı kalpler, ezik beyin parçaları” yerden kaynıyor. Ve “bunların ötesinde; bir Kale: Gürbüz, iri Kitap”. Kıyamet, kıyam ediyor Pakdil’in mısralarında.

Sahne kana bulanıyor. Çünkü Palyaço kuşku kurşunları ile İnsan’ı daima vurmaya çalışıyor. İnsan düşünüyor. İnsan düş kuruyor. Düşünmek ne de olsa “düş” ile başlıyor. İnsan düş kurdukça, sahteliklerin kahramanı Palyaço kızıyor. Düşünmesin istiyor İnsan. Bulmasın Gök’ten salınan Mavi İp’i. Güçlenmesin o İp’in kendisine vereceği güç ile. Güç ve Gök, korkutuyor Palyaço'yu.

İnsan artık büyük düşüncede: “Ölüler neyle karınlarını doyururlar”, “Kurşun sesleri gücendirdi düşü”, “Tırnaklarımızla oyamaz mıyız anlamsızlığı.” Sahne haykırış oluyor: “Tanrı’yı bulabilecek miyiz?”

İnsan demek, eylem demek. Palyaço'yu çıldırtıyor eylem kokusu: “Bir insan mı geçmiş ne burdan? Eyleminden anladım.” Kitap’a dönüyor bu defa, yazgısını görüyor içinde. Bakamıyor. Kendi sahteliğinin, insan olamamanın, palyaço kalmanın yankıları canını da acıtıyor. Gök’ten uzanan İp’i kesmek istiyor. Yapamıyor!

Yalnız kalmıyor İnsan. Gökler Yorumcu’yu gönderiyor düşün ve düşüncenin içindeki İnsan’a. Yorumcu geliyor, bir elinde Kitap, diğer elinde çekiç ile, geziyor kentin içinde, İnsan’a uzanan yardım eliyle. “Arayalım” diyor, “bir kezliğine düşünmenin yolunu”. Gayretlendiriyor insanoğlunu: “Biriniz başarırsanız hepimiz başaracağız.”

Nuri Pakdil’in tiyatro eserlerinden biri

Korku, Nuri Pakdil Bey’in tiyatro eserlerinden biri. İnsanın varoluşu ve sonsuzluk yolculuğu ‘İnsan', 'Palyaço' ve 'Yorumcu’ karakterleriyle ele alınıyor. Dünya sahnesinde yanılan İnsan, insanı aldatmaya adanmış insan görünümlü şeytan rolündeki Palyaço ve insana uzun yolcuğunu hatırlatan Göklü bir Yorumcu... Sahne, Nuri Bey’in hakikati haykıran sesleriyle yankılanıyor adeta. Sahnenin ışıklı ve karanlık yönünün de sistemli bir şekilde düşünüldüğü Korku, duyarlı tiyatro sanatçısı arkadaşlarımızın gayreti ile sahnelenmemiş tüm tiyatrolarda sahneleneceği günü bekliyor.

Özge Sena Bigeç saygıyla andı

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe 11:18 Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 17:14
banner25
YORUM EKLE

banner26