Bir Şairin Gözünden Sürekli Kayıplarımız

'Sürekli Kayıp' kitabı, İbrahim Tenekeci’nin 2014-2015 yıllarında yazdığı yazıların derlemesinden oluşuyor. 'Sürekli Kayıp' kitapta yer alan başlıklardan bir tanesi; fakat kitaptaki yazıların genel temasını da yansıtan bir isim… Necdet Ömer Özer yazdı.

Bir Şairin Gözünden Sürekli Kayıplarımız

Asra yemin olsun ki, insanlık hüsrandadır. Ancak iman edenler ve sâlih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.” (Asr suresi). Asrımız, kerahat güneşi gibi kırmızı alarm veren bir zaman; bu zaman, sıfır ile yüz arasındaki mesafe kadar uzun ve kurşun kadar ağırdır. Çevremiz fitnelerle, savaşlarla, menfaatçilerle, vd. kötülüklerle örülmüş durumda. Bu kötülükleri dış güçler daha kavîleştirdi. Görevimiz iman etmek, hakkı tavsiye etmek, salih amel işlemek ve sabretmektir. Ancak o zaman kurtuluşa erebiliriz. Eğer kurtuluş düşüncesini benimseyip pratikte gerçekleştiremiyorsak sürekli kaybın içerisinde oluruz.

İbrahim Tenekeci’nin Profil Yayınları'ndan çıkan kitabı Sürekli Kayıp, yazarın 2014-2015 yıllarında yazdığı yazıların derlemesinden oluşuyor. “Sürekli Kayıp” kitapta yer alan başlıklardan bir tanesi; fakat kitaptaki yazıların genel temasını da yansıtan bir isim…  Kitaba genel olarak bakılırsa, “Sürekli Kayıp” ismi İslam dünyasında kötü hasletlerden doğan kayıpları işaret ediyor. Yazar da, “Sürekli Kayıp” adlı yazısında bir durum analizi yapabilmek için bu başlığın manasını açıklıyor. Kitapta kötü hasletler olarak fitne, zulüm ve kin öne çıkıyor.

Dünyanın farklı noktalarında kardeşlerimiz sıkıntı içerisindeyken…

2014 yılında insanları şaşkına çeviren telefon kayıtları, malum şahsın rüyasıyla ikiye katlanan fitnevârî tweetler ve beddualarla hainlik yapan malum şahıs fitneye sebep oldu. Aileler parçalandı, yurtlardan atılan çocuklar sokaklarda kaldı ve ülkemiz uluslararası camiada kötü gösterilmeye çalışıldı. İbrahim Tenekeci, bu durum karşısında insanların birbirlerini sevmesi gerektiğini ve birlikteliğin bizi güçlü yapacağını söylüyor. Kur'an da bize bunu emrediyor; fakat lider kültünü benimsemiş insanlar hiç sorgulamadan fitne doğuracak sözler söyleyerek gayya kuyusuna inmeye inatla devam ettiler. Suriye’de, Filistin’de ve diyar-ı müslimînin dâhil olduğu birçok yerde kardeşlerimiz sıkıntı içerisindeyken, ülkemizde mezkûr insanlar, sosyal medyadan klavyeyi kullanarak sürekli milleti yaralamaya devam ettiler. Bu da çok acı bir olay olarak kitapta lanse ediliyor.

Kitapta bahsi geçen kötülüklerin bir diğeriyse Müslümanlara yapılan zulümlerle ilgili. Filistin’de, Suriye’de, Çeçenistan’da, Patani’de, Myanmar’da, Doğu Türkistan’da ve Mısır’da Müslüman kardeşlerimiz sıkıntı içerisinde. Mazlum kardeşlerimizin ifadesiyle onlara yardım eden bir Türkiye, bir de Allah var. Bu minvalde bizim yapmamız gereken şey; gönül bağımızın olduğu yerleri her zaman gündemleştirmemiz ve pratikte fayda getirici faaliyetler yapmamızdır.

İbrahim Tenekeci, “Sürekli Kayıp”ın bir askerî terim olduğunu da söyleyerek şöyle anlatıyor: “A ile B takımı arasında bir savaş olduğunu farzedelim. X kişiyi de A takımına dâhil edelim. A ile B takımı çatışma halindeyken X kişi yaralanır ve olay yerinden uzaklaşıp kaybolur. Çatışma sonucunda ne A takımına ne de B takımına döner.” Kitapta bu durum, hükümetin geçmiş dönemlerdeki Suriye politikasına atfen anlatılıyor.

Ahmet Davutoğlu’nun ve Recep Tayyip Erdoğan’ın düşüncelerini okuyormuş gibi

Kitabı okurken şöyle bir şey dikkatimi çekti: Yazar, bazen bir konuyu anlatırken fazla dağıttığını düşünerek, “Bu konuyu nasıl toparlayabilirim?” veya “Konuyu toparlayalım” cümlelerini sarfediyor. Ayrıca İbrahim Tenekeci, özellikle mazlumların ahvalini ve şimdiki durumda neler yapılması gerektiğini özetlerken kendimi Ahmet Davutoğlu’nun ve Recep Tayyip Erdoğan’ın düşüncelerini okuyormuş gibi hissettim.

Sürekli Kayıp, yazarın bu sene yayınlanan iki kitabından ilki. Yazarın uzun süren aradan sonra çıkardığı Görmeden Ölmek isimli şiir kitabı da, geçtiğimiz aylarda raflarda yerini aldı.

“Sürekli Kayıp”, yaşadığımız dönemi anlamaya yardımcı bir kitap. Sürekli kayıplarımızı anlamak ve pratikteki eksikliklerimizi görmek isteyenlerin ihmal etmemesi gereken bir eser.

İbrahim Tenekeci, Sürekli Kayıp, Profil Yayınları

Necdet Ömer Özer

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 11:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26