Bir Kitap Yaz, 800 Yıl Okunsun

İmam Burhaneddin Ez-Zernuci, 'Talim-ül Müteallim' adlı eserini, 593 (m. 1197) senesinden sonra yazmış. Bu eseri daha sonra, İkinci Murâd Hân zamanında İbn-i İsmâil şerh etmiş. Yazıldığı günden bugüne “Ta’lîm-ül-müte’allimîn” kitabı medreselerde okutulan çok kıymetli bir eser olmuş. Ümit Savaş yazdı.

Bir Kitap Yaz, 800 Yıl Okunsun

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin kütüphanesinde geziniyorum. Kendime kitap okuyacak bir mekân arıyorum. Bir de baskısı yapılmamış, eskide kalmış, zamana direnmesi için siyah ciltlerle kaplanmış, cilt üzerinde motifler bulunan kitaplara bakıyorum.

Diğer kütüphanelerden biraz farklı göründü ilahiyatın kütüphanesi. Eğitim fakültesinin kütüphanesinde Arapça yayın bulmak pek mümkün değildi. Burada ise yeni yayın bulmak pek ihtimal dâhilinde değilmiş gibi göründü gözüme. Sessiz adımlarla kitap rafları arasında geziniyorum. Ciltler dolusu kitaplar, tefsirler, hadis kitapları, şerhler… Elime aldığım kimi kitaplara göz atıyorum; ilk baskıları 40’lı, 50’li 60’lı yıllarda yapılıp da sonra tekrar baskısı yapılmamış kitaplar var. Antika değerindeler sanırım. Ciltleri sökülmüş, yıpranmış, yırtılmış kitaplar dikkatimi çekiyor. İnşallah beklemekten değil okunmaktan yıpranmışlardır diyorum.

Kendi yayınevinde bulunmayan kitap

Özellikle aradığım bir kitap yok. O yüzden amaçsız bir tarama yapıyorum. Hangi rafta ve nedendi bilmiyorum, kara kaplı bir kitap dikkatimi çekiyor; sayfalar elimde dağılmasın diye dikkatle açıyorum. Hicri 1400 yılında İstanbul’da, Çağrı Yayınları tarafından yayınlanan kitap, şu anda yayınevinin kendi sitesinde dahi bulunamıyor! Listeden çıkmış galiba.

Kitabı elime aldığımda yaklaşık 800 yıl önce yazıldığını bilmiyordum. Kısa bir araştırmadan sonra 800 yıllık bir kitabı elime alıp okuduğumu düşündüğümde kitaba bakışım değişti. İlk İslam akademisi mensupları; Sahabe, Tabiun, Ebu Hanife, Şafii ve diğer müctehidlerin talim ve terbiye usulleri hakkındaki bu kitap: Talim-ül Müteallim. İmam Burhaneddin Ez-Zernuci’nin bu kitabını Y. Vehbi Yavuz tercüme ve şerh etmiş. Şerhe takılıyorum ve günümüzde de tercüme ve şerh eserler var mı diye düşünüyorum bir an.

Bir kitap yaz, 800 yıl okunsun

Burhâneddîn Zernûcî, “Ta’lîm-ül-müte’allim” adlı eserini, 593 (m. 1197) senesinden sonra yazmış. Bu eseri daha sonra, İkinci Murâd Hân zamanında İbn-i İsmâil şerh etmiş. Yazıldığı günden bugüne “Ta’lîm-ül-müte’allimîn” kitabı medreselerde okutulan çok kıymetli bir eser olmuş. Temel eserler arasında sayılması, eğitim alanındaki boşluğu doldurması, hacimli olmaması ve akıcı üslûbu sayesinde ün kazanmış ve elden ele dolaşmış.

Eser 1908’de II. Meşrutiyet’in ilânından sonra Osmanlı medreselerinde de ders kitabı olarak okutulmuş, hem öğrenciler hem de halk tarafından çok sevilen bir eser olmuş. Bunun nedeni, Zernuci’nin kitabında ilk devir İslâm âlimlerinin eğitim konularındaki hakîmane sözlerinin ve şiirlerinin seçilip bir araya getirilmesi olsa gerek. On üç bölümden oluşan kitabın akıp giden bir üslubu var.

Günümüzde, ilahiyat temalı kitapların çoğunda bulamadığım bir zenginlik

İlmin mahiyeti; ders, hoca, arkadaş seçim kriterleri ve ilim yolunda sebat etmek, ilme, hocaya, kitaba saygının nasıl olması gerektiği örneklerle anlatılıyor. Bugünkü anlamda modern pedagojik formasyona giren eğitimde süreklilik, verimli ders çalışma yöntemi, ders zamanı, miktarı ve yöntemler, verimli ders çalışılacak saatler, öğrenci - öğretmen ilişkileri, öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkileyen kötü huylar ve alışkanlıklar, hafıza teknikleri, unutkanlığa yol açan durumlar ele alınmış ve bu konularda yararlı olacak besinlerden de bahsedilmiş. Evet, bunlar 800 yıl önce yazılan bir kitapta yer alıyor.

Kitapta hadislerin yanında meşhur âlimlerden ve edebiyatçılardan vecizeler, hikâyeler, şiirler aktarılarak konu zenginleştirilmiş ve okuyucuyu sıkmayan, keyifle okunan bir formata dönüştürülmüş. Kütüphanede ilk etapta dikkatimi çekip almaya karar vermemde de bu özelliği etkili olmuştu. Günümüzde, ilahiyat temalı kitapların çoğunda bulamadığım bir zenginlik… Şiirlerden bir kaçını alıntılayıp tivit attığım vakidir.

Sonradan, internet üzerinde kısa bir arama yaptığımda birkaç yayınevinde muhtelif çeviri ve baskılarının olduğunu gördüm. Bulmak mümkün.

Ümit Savaş

Yayın Tarihi: 02 Kasım 2016 Çarşamba 13:42 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 13:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Değmesin yağlı boya
Değmesin yağlı boya - 5 yıl Önce

Batı Trakya İskeçe şehrinde bir Türk kütüphanesi mevcut.bu kütüphaneyi güzel ve değerli kılan güncel kitaplar içermesi veya çok ziyaret edilmesi değildir ki okurun bu kütüphaneye çocuk masalları dışında pek fazla uğramadığını bilirim ancak kütüphanede bu tarz kara kaplı altın yazılı dokunmaya korkacagimiz pek kıymetli ve çok eski eserler yer almaktadır..Bir kaçını bizzat alıp okumuş iade süresi dolunca geri verirken kalbimde burukluk hissetmisimdir.

Mehmet Engin Şahin
Mehmet Engin Şahin - 5 yıl Önce

Bu kitaba Talha Hakan Alp hocanın Yasin yayınevi'nden çıkan çok güzel bir tercüme ve şerh çalışması vardır. Üsküdar'da Asitane'de veya Fatih'te bulunabilir.

banner26