Bir İslam tarihçisi roman yazarsa: 'Elçi'

Şaban Öz'ün yazdığı 'Elçi’, siyer anlatılırken ilk kez roman metoduna başvurulmuş bir eser. Sami Büyükkaynak yazdı..

Bir İslam tarihçisi roman yazarsa: 'Elçi'

Elçi… Roman tadında kaleme alınmış bir Peygamber öyküsü. Yazarı Şaban Öz hoca, bir İslam tarihçisi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim dalında öğretim üyesi. Şaban Öz hoca, ilgilendiği bilim dalı itibariyle Peygamberimizin hayatını anlatmak istemiş ve yazılan siyer kitaplarından farklı olarak “Elçi’’ romanını yazmış.

Elçi’’, siyer anlatılırken ilk kez roman metoduna başvurulmuş bir eser. Siyeri sevdirerek okutacak, bir çırpıda Peygamberimizin peygamberlik hayatı hakkında bilgi verecek bir eser olmuş. Akıcı bir üslupla, konuşma ağırlıklı olarak kaleme alınmış dolu dolu bir roman. Şunu da ifade etmek gerekir ki, romanda konuşma metinleri çoğu yerde karışmış vaziyette ve bazen çözmek için okuyucudan uğraşı isteyebiliyor.

Roman, Peygamberimizin hayatının tamamını anlatmıyor. Peygamberliğe muhatap olduğu zamandan, refik-i âlâ’ya ulaştığı ân'a kadar geçen sürecin romanlaştırılmış halini buluyorsunuz kitapta. Yani Rasulullah Efendimizin sadece “elçi’’lik yılları yani Peygamberlik hayatı konu edilmiş. Peygamberliğe kadar geçen sürede yaşadığı olaylardan bahsedilmemiş. O sürece kadar siyer kaynaklarında epey bilgi varken bunların yer almaması, direkt olarak Ebu Zer’in Müslüman oluş sürecinden başlaması romanı farklı kılmış.

Öyle bir gülümsüyordu ki!”

Romanda, Hz. Peygamber’in Peygamberlik süreci içerisinde yaşadığı bazı olaylardan, bazı seferlerden ve gazvelerden de bahsedilmemiş. Örneğin, Peygamberimizin hayatı içerisinde önemli yeri olan İsra ve Mirac olayı, İfk Hadisesinin yaşandığı Beni Mustalık gazvesi, Taif Seferi, Tebük seferi, Rici ve Bi’ri Maune hadiselerine değinilmemiş. Müellifin siyeri farklı okumak çabalarının yansımalarından olsa gerek, bazı konularda bilinenin dışında bilgilerden de yararlanılmış. Örneğin klasik kaynaklarda, Mekkeli müşriklerin boykot kararının, yazılı olduğu kağıdın kurdun yemesi sonucu kaldırıldığı yer alırken, romanda Mekkeli müşriklerin bazı akil adamlarının birbiriyle anlaşması neticesi boykotun kaldırıldığı bilgisi dillendirilmiştir.

Ebu Zer’in İslam’a giriş serüveninden başlayan Elçi, Peygamberimizin geleceğin inşası için vefatından kısa süre önce mescidde toplanan ashabına bakarak yüzünden gülücükler saçtığı manzara ile bitiyor: “Bir anda saflar karıştı. Elçi kapıdan ümmetine bakıyor ve gülümsüyordu. Kaybettikleri ışığa yeniden kavuşmuşlardı. Birbirlerine sarılıyorlar, dönüp dönüp Elçi’ye, arkadaşlarına, öğretmenlerine, rehberlerine, komutanlarına, liderlerine bakıyorlardı. Elçi gülümsüyordu. Öyle bir gülümsüyordu ki! Sanki onlara değil de, ‘kardeşlerim’ dediği asırlar boyunca görmeden kendisine inanacaklara, peşinden gideceklere, tıpkı onların yaptığı gibi hayatları pahasına onu seveceklere gülümsüyordu.’

2014'ün Haziran ayında Tebeşir Yayınları'ndan çıkmış Elçi, bir çırpıda okunacak değerli bir çalışma olmuş.

Sami Büyükkaynak tavsiye etti

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2014 Cumartesi 11:35 Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 12:30
YORUM EKLE

banner19

banner36