Bir İslam Akademisi kurulmuştu!

Sadık Albayrak'ın Son Devrin İslam Akademisi kitabı Daru'l Hikmet'il İslamiye kurumunu işliyor. Bediüzzaman, Âkif, İzmirli İsmail Hakkı da bu kurumda görev almış..

Bir İslam Akademisi kurulmuştu!

Sadık Albayrak’ın Son Devrin İslam Akademisi kitabını yeni okuma fırsatı buldum. Daru'l Hikmet'il İslamiye’nin Osmanlı'nın kaderini elinde tuttuğunu savunan kitapta, Daru'l Hikmet'il İslamiye'nin kuruluş sebebini, nasıl kurulduğunu, faaliyetlerini, Osmanlı İmparatorluğu çevresinde bu vazifeyi üstlenebilecek şahsiyetlerin arasından seçilen on müstesna âlimin kimler olduğunu ve daha sonra bu müessesede kimlerin vazife aldığını görüyoruz. Bu isimler arasında Bediüzzaman Said Nursi, Mehmet Âkif Ersoy, İzmirli İsmail Hakkı gibi güzide şahsiyetler de bulunuyor.Son Devrin İslam Akademisi, Sadık Albayrak

Kitap kaynaklara dayanıyor

İçerik olarak belgelere dayalı bilgi veren kitap kanaatimce sağlam ve geniş bir yelpazede olayları aktarıyor. Meclis-i Mebusan müzakerelerindeki diyaloglardan tutun, açılış beyannamesine, nizamnamesine, içtimalarına ve azaların yazdığı makalelere kadar bilgi veren Sadık Albayrak, arka sayfalarında da belgelerin Osmanlıca’larına yer vererek sağlam kaynak sunmaktan hiç çekinmemiş.

Yabancıların sualleri de cevaplandırılmış

Giriş bölümünde ise teşkilatın niçin kurulduğundan şu şekilde bahsediyor: “Bu teşkilat, son devirlerde gerek imparatorluk ve gerekse İslam âleminde ortaya çıkan bir takım dinî meselelerin halli ve İslam'a yapılan hücumların İslam ahkâmına göre cevaplandırılması için kurulmuştur.” Sadece Müslümanların değil, yabancıların da sorduğu sualler kurul toplantılarıyla, komisyonlarda görüşülmek suretiyle cevaplandırılmış. Kurumun bu ulvî görevi üstlenişi bir hayli meşakkatli olmalı ki birçok müzakere ve görüşme yapılmış, belgeler hazırlanmış.

Osmanlı torunu okumalı bu kitabı!

Osmanlı Devleti'nin batı hayranlığının had safhalarda olduğu bu zaman zarfı içerisinde, ahlak ve imanı elde tutmak, halka bu konuda yardımcı olmak kurumun en önemli göreviymiş. Ne güzelmiş ki; İslam'ı yobaz ve hurafeci bir din olarak göstermeye çalışan, çamur atmayı vazife edinmiş yazarlara dahi bu kurum cevap veriyormuş. Sadece bununla da kalmıyor kurum; hem Şeyhülislamlık’a hem de devlet makamlarına gerektiği takdirde müracaat ediyor.

İlk baskısından bugüne çeyrek asır geçen kitap, haliyle ağır bir üsluba sahip olsa da Osmanlı torununun örnek alması gereken, dava edinmesi gereken bir hususu hassasiyet kabul etmiş bir kurumdan bahsediyor. Dolayısıyla tarihe ve ecdada düşkün olan, sadık kalan bir neslin okuması gereken güzide bir kitap olması kaçınılmaz...

Öznur Balık “vay be! ne ecdad ama” dedi

Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2010 Çarşamba 12:26 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
alp
alp - 12 yıl Önce

neden yazmıyor artık?

öznur balık
öznur balık - 12 yıl Önce

kim neden yazmıyor artık?

enes alimoğlu
enes alimoğlu - 12 yıl Önce

osmanlı'daki darulhikme'nin izinde gu gün de bir darulhikme var şükür ki.

banner26