“Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun”

Çocukları daha iyi yetiştirmek için, onların masum ruhunu korumak için daha çok çalışmalıyız. Mustafa Ruhi Şirin gibi…

“Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun”

“Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun”

Mısra, Üstad Sezai Karakoç’a ait. Bütün insanların masum bir geçmişten geldiğini söylüyor şiir. Aşama aşama giden hayatın çocukluk durağı, ömrümüzün en istisna zamanlarını oluşturuyor. Biz büyükler çocukluğun en çok masumiyetini severiz. Çünkü çocukluk, masumiyet paydasında meleklere benzer. Bundan dolayı ermişlik de bitişiktir çocukluğa.

Çocuklarla ermişler ve deliler arasında çok ince bir geçişken mesafe vardır. Ermişlerin çocuklukları, çocukların ermişliği bu yüzdendir. Çocukluk kanalına giren deliler de aynı frekanstan yayın yapar ve onlarda görülen sükûnet, sezgi kuvveti, fiziki güç yine bu çocukluktan beslenme ile ilgilidir.

Ne var ki modern zamanlar insanın çocukluğunu elinden aldı. En büyük hırsızlık  da çocuğun elinden o masumiyetini çalmak oldu.

Miraç’ta etrafında çocuklarla görülmüştü

Aman çocuklar çocuk olsun, büyüklerin, yaşayamadıkları ama zaman zaman sığındıkları ve özledikleri çocukluk çalınmasın diye çırpınan büyük çocuklardan biri ve belki de birincisi Mustafa Ruhi Şirin’dir. Mustafa Ruhi Şirin denilince aklıma Hazreti İbrahim geliyor; çünkü Hazreti Peygamber (s.a.v.), Miraç’ta, Hz. İbrahim’i çevresine aldığı çocuklarla gördüğünü söylemiştir.

Masal Çocuk’la bu âleme giren ve bir daha çıkmayan Mustafa Ruhi Şirin, Çocuk Vakfı’yla da bu uğraşısına resmî bir hüviyet kazandırdı ve geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi’nin desteği ile ilk kez I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’ni gerçekleştirdi. Bu kapsamda başka işler de yapıldı. Bunların en önemlisi çocuk edebiyatının temel metinlerini oluşturacak bir külliyat yayımlamak oldu.

Resimli Alfabedir ÇocukÇocuk ve Çocukluk Hikâye Kitabı üst başlığı ve Resimli Alfabedir Çocuk adıyla yayımlanan hikâyeleri kimler yazmış diye baktığımızda yakından tanıdığımız isimleri görüyoruz: Adnan Özyalçıner, Nursel Duruel, Mustafa Kutlu, Âlim Kahraman, Ethem Baran, Sadık Yalsızuçanlar, Kâmil Yeşil, Gaye Boralıoğlu, Müge İplikçi, Sibel Eraslan, Mihriban İnan Karatepe, Abdullah Ataşçı ve birçok hikâyeci.

Çalışmalar kamu yararına 

Yazarlar, bu seçki(n) antolojiye hem çocukluklarını anlattıkları bir hatıra/deneme hem bir hikâye ile katılmış. Ayrıca yazarların çocukluklarına ve son dönemlerine ait fotoğrafların da yer aldığı antoloji, şairler için de aynı formatla yayımlandı.

İkinci önemli çalışma ise Hakları Çalınmış Çocuklar adını taşıyor. Bu çalışmada, İFSAK üyesi birçok fotoğraf sanatçısının, çocukları konu alan fotoğraflar bir sayfada, o fotoğraflarla ilgili yorum metinler diğer sayfada yer alıyor. Birçok şair ve yazarın yorumları ile zenginleşen albüm ve diğer eserlerin üzerinde fiyat etiketi yok. Bu demektir ki eserler kamu yararına basılmış ve meraklılarına veriliyor. Eserlere ulaşmak için Çocuk Vakfı ile iletişim kurun derim. Çocuğu ve çocukluğunu bir araya getiren yazarları eminim böylece daha yakından tanıyacaksınız. 

 

 

Kâmil Yeşil ‘büyük çocuklar’ için haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2011, 20:57
YORUM EKLE

banner19

banner13