Bir ilk gençlik romanı: Hayalimdeki Yaz Tatili

"Hayalimdeki Yaz Tatili, özellikle genç kızlarımız için tatlı mı tatlı bir kitap… İlk gençlik yıllarında yaşadığımız çatışmalar, anne-baba tarafından anlaşılamama düşüncesi, farklı olma çabaları, isyanlar, arkadaşlara mahcup olma kaygısı…." Kübra Akbey Çetin yazdı.

Bir ilk gençlik romanı: Hayalimdeki Yaz Tatili

Rabia Gülcan Kardaş, hem şahsını, hem tarzını hem de kalemini çok sevdiğim bir dost, arkadaş ve yazar…

Kendisine sık sık söylediğim bir şey vardı; “Sen ilk gençlik romanı yazmalısın! Kalemine çok yakışır…”

Tabi hem rakip olduğumuz çocuk edebiyatı alanından kendilerini uzaklaştırma gayretiyle, hem de birbirinden güzel ilk gençlik romanlarıyla buluşalım diye temennide bulunurken ben, böyle güzel bir eserin doğuşuna da şahitlik ettim çok şükür.

Hayalimdeki Yaz Tatili, özellikle genç kızlarımız için tatlı mı tatlı bir kitap…  İlk gençlik yıllarında yaşadığımız çatışmalar, anne-baba tarafından anlaşılamama düşüncesi, farklı olma çabaları, isyanlar, arkadaşlara mahcup olma kaygısı…. Hepsi çoğumuzun yaşadığı şeyler. Fakat işin içine bir de dindar bir aile çocuğu olmak meselesi girince, “özgür kız” tripleri de baş göstermeye başlıyor.

Kahramanımız Ebru, kitapta öyle güzel işlenmiş ki okurken empati kurmamak mümkün değil… Genç okurların anne-babaya biraz kızacaklarına eminim, kendi anne babalarına kızar gibi…

Kitabın hikayesinden bahsetmeyeceğim, ancak içerisinde özgüven sahibi olmak, yabancı dil öğrenmenin ve hatta başlı başına öğrenmenin sırları, İslam’la şereflenmiş olmanın şükrü, öğretmene saygı, anne babaların problem çözme biçimleri, aile kültürü hakkında tamamen bir genç kızın diliyle ve duygularıyla yazılmış bir dünya bulacaksınız.

Özellikle ortaokul yaşlarındaki genç kızlara hediye edilecek kitap sorup duranlara, artık göstereceğimiz bir kitap var: “Hayalimdeki Yaz Tatili”. Yazardan daha nice ilk gençlik romanları bekliyoruz. Kendi dünyalarından, kendilerini anlayan bu yazarı kızlarımızın çok seveceğine bütün kalbimle inanıyorum.

Mecaz Yayınları’nı ve Rabia Gülcan Kardaş’ı tebrik ediyorum. Ellerinize, kaleminize sağlık!

Kübra Akbey Çetin

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2021 Cuma 09:00 Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 12:15
YORUM EKLE

banner19

banner36