Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

Çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz? 'Bir Fikirle Ne Yaparsın?' adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Meryem Uçar yazdı.

Bir Fikirle Dünyayı Değiştirebilirsiniz

Ne kadar açık fikirlisiniz? Çocuğunuzu fikir üretmesi konusunda destekler misiniz? “Sen sus, daha küçüksün.” mü dersiniz? Yoksa “Senin fikrin de bizim için değerli, bizimle fikirlerini paylaşabilirsin?” mi dersiniz? Bu vesile ile bir muhasebeye çekelim kendimizi.

Hatırlıyorum da ilkokulda ve dahi ortaokulda, biraz daha zorlarsam lisede bile soru sormaya çekinirdim. Ya ‘öğretmenim bir şey der’, ya ‘sorum arkadaşlarıma saçma gelir de gülerse’ diye... Bunun için yetişkin olana kadar düşüncelerimi genelde kendime sakladım. Yetişkin olduğumda bile hâlâ aynı tedirginlikleri yaşıyordum. Sırf bunun için fikirlerim belli bir olgunluğa erişmeden paylaşmamaya çalıştım.

Kendi fikri olmayanlar başkalarının düşüncelerini benimserler ve kendi fikirleriymiş gibi sunarlar. Benimsedikleri düşünce yanlışsa hemen fikir değiştirirler.

Hani bir söz var “Küçük beyinli insanlar kişileri, orta beyinli insanlar olayları, büyük beyinli insanlar fikirleri konuşur.” Etrafınıza baktığınızda ne görüyorsunuz? Hangi beyinli insanlar çoğunlukta? Fikirleri konuşan kaç kişi tanıyorsunuz? Birçok muhalif genç varken, hatta yetişkin varken, gerçekten kaçı kendi fikirleriyle muhaliflik yapıyor?

“Bir gün aklıma bir fikir geldi”

Çocuklarımızın yerine önceleri bizler düşündük, fikirler ürettik. Sonraları bizim düşüncelerimiz onlara yetersiz gelmeye başladı, başkalarının düşüncelerini kendi düşünceleri gibi benimsediler.

Kitapların hepimizin hayatında önemli bir yeri vardır elbette ama özellikle çocuklarımızın hayatında farklı bir yer tutar. Onlara yol, yön gösterir. Fikir üretmeyi, ürettikleri fikirlerle neler yapabileceklerini gösterir. Elbette bunu parmak sallayarak ya da doğrudan ne yapmaları gerektiğini öğütleyerek yapmaz. Yapan kitaplar çocuklar tarafından pek sevilmez. Peki, çocuğunuz bir fikir buldu ve size söyledi. Ne yapmayı beklersiniz? Onu nasıl yönlendirirsiniz?

Bir Fikirle Ne Yaparsın?” adlı çocuk kitabı bu sorunun cevabını hem yetişkin olarak bize hem de çocuklarımıza veriyor. Kitap şu cümle ile başlıyor: “Bir gün aklıma bir fikir geldi.” Çizer, fikri önce küçük bir yumurta olarak çizmiş. Sonraki sayfalarda yumurta büyüyor. Yalnız çocuğun, fikrini önce görmezlikten gelmesi, sonra onunla mutlu olduğunu itiraf etmesi sanki biraz da bizi anlatıyor.

İpucu vermek için değil, sadece kitabın asıl mesajını vermesi açısından son cümleyi de yazayım: “Ve sonra bir fikirle ne yaparsın, anladım... Dünyayı değiştirirsin.”

Nar Çocuk Yayınları’ndan çıkan 40 sayfalık kitabın yazarı Kobi Yamada, çizeri Mae Besom.

Dünyayı değiştirecek nesiller yetiştirebilmek umuduyla...

Kobi Yamada, Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Nar Yayınları

Meryem Uçar

Yayın Tarihi: 13 Şubat 2017 Pazartesi 15:33 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 11:38
YORUM EKLE

banner19

banner36