Bir ezan sesine bile hasrettir bazılarımız

Yüksel Peker'in 'Geçmiş Zaman Deyip Geçme' adlı öykü kitabı, geçen aylarda Hece Yayınları arasından okuyucuların beğenisine sunuldu. Yazar kitabında gurbet ve ölüm temalarını sıkça işlemiş. Şakir Gönülce yazdı.

Bir ezan sesine bile hasrettir bazılarımız

Yüksel Peker, 1961 doğumlu bir tıp doktoru. 1987 yılında İsveç'e yerleşti. Şiir, öykü ve denemeleri, Diriliş, Gösteri, Varlık, Sanat Olayı, Yedi İklim, Hece ve Kitap-lık dergilerinde yayımlandı. “Yapraklar”,“Macaristan Günlüğü”,“Çorak Ülke”, “Dut Yaprağında Raks”,“Seninle Uzak bir Ülkede”,“Kelebek”,“Şair ve İzler”adlı kitapları yayımlanan eserleri arasındadır.

Geçmiş zaman deyip geçme

Yüksel Peker'in “Geçmiş Zaman Deyip Geçme” adlı öykü kitabı, geçen aylarda Hece Yayınları arasından okuyucuların beğenisine sunuldu. Yazar kitabında gurbet ve ölüm temalarını sıkça işlemiş. Yazarın gurbette yaşıyor olması gurbet konusunu işlemesinde etkili olmuş. Gurbetçilerin yaşadığı sıkıntılar, farklı kültürler arasındaki bocalamalar, kimliklerini korumaya çalışan gurbetçilerin yaşadıkları, sürekli yaşanan memleket özlemi öyküler içinde çokça dile getirilmiş.

Hele Ayşe Hanım’ın gurbette yaşadıkları, özlemleri, hayalleri okumaya ve anlatmaya değecek kadar çok hoş bir öykü. Gerçekten çok etkilendim bu öyküden. Hem sizinle bu öyküyü paylaşmak, hem de sizleri kitap hakkında bir fikir sahibi yapması açısından önemli buluyorum.

Ayşe Hanım’ın bir günü

Ayşe Hanım, yirmi yıl kadar önce, kocasıyla birlikte daha iyi bir yaşam kurmak hayalleriyle gurbete çıkmış bir Anadolu kadınıdır. Yirmi yıl gurbette yaşadığı zaman zarfında içerisinde çalışmış, çabalamış çocukları olmuş, çocuklarını evlendirmiş emekli olmasına bir yıl varken, ani bir kalp krizi sonucu kocasını kaybetmiş. Liseyi bitirememiş olmasına rağmen okumayı ve kitapları çok sever. Kitap alır okur, anlayamadığı kitapları çocuklarım ya da torunlarım anlar diyerek kitaplığında özenle saklar. Kur’an’ı da okur. Hem Arapçasını hem de mealini. İnançlıdır Ayşe Hanım. Allah'ı tanır, ibadetlerini yerine getirmeye gayret eder, bu dünyaya neden geldiğini ve neler yapması gerektiğini de çok iyi bilir.

Ayşe Hanım, bir hastanede temizlikçi olarak hayatını devam ettirmektedir. Çalıştığı hastanede yaşadığı ölüm olaylarını gördükçe, ölenler için üzülür. Acaba kendi düşündüklerine, kendi inandıklarına inanıyorlar mıdır bu insanlar? İşte bu durum Ayşe Hanım’ı sürekli düşündürür. Kurtuluşun sadece ibadet yapmakla sınırlı kalmayacağını, tüm insanların dünya ve ahiret saadetine çağrılması gerektiğini düşünür. Ama bütün bunlara tek başına gücünün yetmeyeceğini de bilir. Bu kadar insana inandıklarını anlatmak çok zor bir iştir. Bunu gerçekleştirmek için binlerce insana, şairlere, yazarlara, din adamlarına ihtiyaç vardır. En önemlisi, kurumsallaşmış yapılar gereklidir bütün bu düşündükleri için.

Biz ezan sesine bile hasrettir bazılarımız

Yaşadığı sıkıntılar hiç önemli değildir Ayşe Hanım için; onun özlemleri vardır, hayalleri vardır. Memleket özlemi vardır. Eş dost özlemi vardır. Ezan sesine hasrettir en çok da. Emekli olunca memlekete gidecek ve bütün bu özlemlerini dindirecektir. Vatan bekler, eş dost bekler, ya ezan! Ezan bekler mi? Ezan çağırır sadece kulak vereni... Kurtuluşa çağırır, ebedi mutluluğa çağırır... Ayşe Hanım da kulak vermiş ezanın sesine, namaz vakti geldiğinde teybin düğmesine basar ve bırakırmış kendini o büyülü sesin kollarına...

İşte Ayşe Hanım’ın bir günü... İnsanca ve Müslüman’ca. Umarım Ayşe Hanım bir gün hayallerini gerçekleştirir, özlemlerini dindirir, çünkü bu hayaller hepimizin hayali...

Bir ezan sesine bile hasret gurbetçilerimizin yaşadıkları o kadar güzel bir dille anlatılmış ki, okurken kendinizi gurbette yaşıyor zannedecek, onların yaşadıklarını kalbinizde hissedeceksiniz. Aslında doğduğumuz yerlerde yaşıyor olsak bile, hepimiz bu dünyada birer misafir, birer gurbetçi değil miyiz? Bir gün mutlak sılaya dönmeyecek miyiz?

Gurbette gerçek duyguların arasından çıkan bu kitabı iyi bir kitap, güzel bir kitap diye geçiştirmek, bu kitaba yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Açıkçası bayıldım bu kitaba... Bir cümle ile anlat bu kitabı derseniz eğer, bu kitap için söylenecek tek bir şey var derim. Adam gibi kitap...

Şakir Gönülce yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 12:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13