Bir balina ile iletişim kurabilmek nasıl hissettirirdi?

Son Ayı romanı ile The Times, Sunday Times ve Daily Mail başta olmak üzere birçok yerde adından övgü ile bahsettiren Hannah Gold’un ikinci romanı Kayıp Balina, macera dolu bir okuma deneyimi sunuyor.

Bir balina ile iletişim kurabilmek nasıl hissettirirdi?

Kayıp Balina, son zamanların en çok heyecanlandıran yazarlarından Hannah Gold'un ikinci romanı. İlk romanı Son Ayı ile oldukça ses getiren Hannah'nın bu ikinci romanını tüm dünyadaki okurlar gibi biz de heyecanla bekliyorduk.

Hannah Gold'un romanlarını güzelleştiren faktörlerin başında, romanlarına doğayı, canlıları ve tüm bunların sıcaklığını katması geliyor elbette. Ancak başka önemli bir faktör de Levi Pinfold ile çalışması. Pinfold, eserleriyle tüm dünyada tanınan bir çizer haline geldi. Harry Potter in 20, yıl özel baskısının çizimlerini yapmasıyla da adını daha geniş kitlelere duyurma imkânı buldu.

Kayıp Balina'da kitaba adını veren balina ile özel bir çocuk olan Rio'nun arasında kurulan şaşırtıcı bağa tanıklık ediyoruz. Rio, annesinin mental sorunları nedeniyle Londra'dan California'ya gitmek zorunda kalmış on bir yaşında bir çocuktur. Annesi tedavi görürken burada anneannesi ile birlikte yaşayacaktır. Rio, buna mecbur bırakıldığı için üzgündür ancak başka şansı yoktur.

Rio, annesinin eski eşyalarını karıştırırken bir balina çizimi bulur. Bu çizim, annesinin favori balinası olan Beyaz Gaga'nın tüm ihtişamıyla resmedildiği bir çizimdir. Bundan etkilenen Rio, okyanusa ve balinalara merak salar ve günlerini balina izleme turlarında geçirir. Bu turlarda olduğu günlerin birinde, beklenmedik bir şekilde Beyaz Gaga ile karşılaşır. Rio, annesinin iyileşmesi için Beyaz Gaga ve annesini bir araya getirmenin iyi bir fikir olduğunu düşünür ve onun fotoğraflarını çekmeye çalışır. Bu sırada okyanusa düşen Rio ile Beyaz Gaga'nın arasında asla kopmayacak bir bağ kurulur.

Beyaz Gaga'yı balina izleme veri tabanından takip eden Rio (Böyle bir veri tabanı gerçekten de var! Happywhale internet sitesini kontrol edebilirsiniz.), ondan haber alamayınca onun başına bir iş geldiğini anlar ve herkesi seferber eder. Beyaz Gaga'nın nerede olduğunu hissedebilmesi ve insanları peşinden sürükleyebilmesi, ağlara takılmış ve yardım bekleyen Beyaz Gaga'nın hayatını kurtarır.

Kayıp Balina, Genç Timaş'ın tüm romanları gibi okurlarının içini ısıtan bir hikâye. Her kitabıyla okurlarına dostluk, farklılıklar, engeller, dayanışma gibi konularla farkındalık kazandırmayı amaçlayan Genç Timaş, Kayıp Balina ile okurlarını, insanların doğaya verdiği zarar hakkında bilinçlendiriyor. Bunun yanında çocukluğun getirdiği masumiyet, aile olmanın önemi, modern yaşamın zorluklarının psikolojimiz üzerindeki etkileri gibi konularla da Kayıp Balina herkese hitap edebilecek bir roman olma özelliği taşıyor. Bizim heyecanla çalıştığımız bu roman, umarız okurlarımız tarafından da beğenilir.

YORUM EKLE