banner17

Bir 'ahlak' kaygımız var mı?

Nurettin Topçu nasıl bir cemiyet düzeni düşlüyordu?

Bir 'ahlak' kaygımız var mı?

https://www.ktpkitabevi.com/urun/ahlak-nizamiDeğerli düşünürlerimizden Nurettin Topçu ülkemizin yetiştirdiği ender değerlerden birisiahlak-nizami-nurettin-topcu.jpg. Topçu, bozulan ahlak dünyamızı yeniden onararak, yıkılmış bir medeniyetin önünde gözyaşı dökmek yerine bir iman hareketi ve hamlesi ile yepyeni bir dünya kurmayı kendine ideal edindi, bu uğurda çok büyük gayret gösterdi.

Ahlak nizamının yerleşmesi için

Doktorasını yurtdışında tamamlayan ve böylece batıyı çok iyi tanıma imkânı bulan Topçu, tavizsiz duruşu nedeniyle bir liseye felsefe hocası olarak atanmıştı. Ahlak filozofumuz Nurettin Topçu sorumluluğunun farkında, omuzlarındaki yükün bilincindeydi. O şuurlu, bilinçli ve ferasetli bir mümindi. Erdemli ve ahlaklı bir neslin yetişmesi için gece gündüz büyük bir gayretin içindeydi. Nurettin Topçu, bizzat içinde bulunduğu cemiyetlerle, yaşadığı dönemin karalık günlerinde gençliğe ve topluma bir fener olmuştu. Bu uğurda Hareket dergisini de çıkaran Topçu, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda ahlak nizamının yerleşmesi için çok büyük gayretler göstermiş, eğitim ve konferanslar tertip ederek genç nesilleri bilinçlendirmişti.

Hürmet, hizmet ve merhamet

Nurettin TopçuNurettin Topçu’nun Ahlak Nizamı adlı eseri son derece önemli bir çalışma. Hayatın her alanında yozlaştırılan ve yok edilmek istenen ahlakî değerlerimizi yeniden kazanmak için ahlak nizamını yerleştirmek mecburiyetinde olduğumuz aşikar. Özellikle son zamanlarda ahlak filozofumuz Nurettin Topçu'nun fikirlerine ve düşüncesine ne kadar da çok ihtiyaç duymaktayız. Son derece büyük önem taşıyan Ahlak Nizamı, genç nesillerimiz tarafından defalarca okunması gereken bir şaheser mesabesinde.

“Bizim ahlakımız hürmet, hizmet ve merhamet prensiplerini kendinde birleştiren aşk ahlakıdır” diyen Nurettin Topçu, idealini de şöyle açıklar: “Davamız, İslam ahlakına dayanan bir cemiyet düzeni kurmaktır.” Yûnus’tan, Mevlânâ’dan, Hallac-ı Mansur’dan, bu toprakların kadim mayasından beslenerek kendine has bir “felsefe” ortaya koyan Nurettin Topçu’nun bu eseri, başlı başına “ahlak” ile ilgili olması hasebiyle ayrıca önemli.

Yavuz Selim Küçük, bu büyük ahlakçıyı bir kez daha andı

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 10:47
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer
ömer - 9 yıl Önce

tebrik ederim güzel olmuş eline sağlık

banner19

banner13

banner20