Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'ı Yazdılar

Eğitim Bir Sen Genel Merkezi, kurucu genel başkanları M. Akif İnan’ın anısına onun sendikacılık yönünü ele alan bir çalışma hazırladı: 'Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'. Sendika, fikir ve edebiyat dünyasından birçok ismin yer aldığı bu kitap hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan'ı Yazdılar

Uzun yıllar öğretmenlik yapan, edebiyat dünyasının içinde ses getiren çalışmalar yapıp eserler veren, kurduğu sendika ile Türkiye’de sendikacılığa farklı bir bakış açısı kazandıran bir isim M. Akif İnan. Yedi güzel adamdan bir güzel adam.

1992 yılında kurduğu Eğitim Bir Sen, bugün Türkiye’nin hem üye sayısı bakımından hem de ülkede ses getiren işlere imza atması açısından en etkili sendikası. Erdemliler hareketi olarak yola çıkan, sendikacılıkta da bilge kişiliğini ortaya koyarak faaliyetler gerçekleştiren M. Akif İnan’ın başlattığı erdemli duruş hareketi, bugün de ülke olarak yaşadığımız olaylara karşı sendikanın aldığı tavır göz önüne alınacak olursa büyüyerek devam ediyor.

Eğitim Bir Sen Genel Merkezi, M. Akif İnan’ın ölümünün 17. yıldönümünde “Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan” adlı çalışmayı okurlarla buluşturdu. Farklı çevrelerden birçok ismin M. Akif İnan’ın sendikacılık yönüne dikkat çektiği kitap iki cilt halinde hazırlanmış.

Neden bilge sendikacı?

Sendikacılık faaliyetleri bir sivil toplum hareketidir. Farklı çalışma kollarında faaliyet gösteren çalışanların hakları, çalışma şartları, ekonomik ve sosyal kazanımları gibi birçok alanda etkili olan sendikacılığa, Mehmet Akif İnan, kişiliğini de ortaya koyarak farklı bir zaviyeden bakılmasını sağlamış önemli bir isimdir.

Edebiyat ve fikir dünyamızda yaptığı hizmetler ile her zaman ön planda olan, çıkardığı ya da kadrosunda bulunduğu dergiler ile gençlerin yetişmesine katkı sağlamış bir isim olan M. Akif İnan, bir neslin inşasında çok önemli katkıları olan dava adamlarıyla omuz omuza vererek bu ülkenin sağlam temelli fikir yapısının oluşmasına katkı sağlayan önemli isimler arasında bulunmuştur her zaman.

Donanımlı bir ismin sendikacılık alanında da farkını ortaya koyması beklenen bir sonuçtur. Bunu Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kitabın sunuş yazısında şöyle açıklıyor: “Mehmet Akif İnan’ın teorisini pratiğe yansıttığı, fikri mücadelesini alanlara taşıdığı Eğitim Bir Sen ve Memur Sen, Mehmet Akif İnan’ın en büyük eserdir.”

Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt gibi isimlerle arkadaş olan; Necip Fazıl Kısakürek’in her zaman yanında yer alan Mescid-i Aksa şairi M. Akif İnan, bütün bu birikimini sendikacılıkta da göstermiştir. Sadece ekonomik kazanımların peşinde koşan değil, mazlumun yanında da duran bir sendikacılığın temellerini atmıştır. Meydanlarda sadece kendi hakları için değil, dünya mazlumları için bulunan bir bilincin sendikasını kurmuştur İnan.

Kitapta yer alan yazılara bakıldığında İnan’ın sendikacılık yönü anlatılıyor ama kimse de onun şair, yazar, düşünce adamlığı yönünü ihmal etmiyor. Çünkü bu vasıflarıyla da beslemiştir sendikacılığını İnan. Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “Akif İnan’ın kültür adamlığı kimliği bu açılımı kolaylaştırmış ve sendikanın zamanla geniş toplumsal yapılara ulaşmasının sağlıklı bir zeminini hazırlamıştır.” diyor.

Eğitim Bir Sen’in logosunu da hazırlayan Necip Evlice’nin sendikanın kuruluş aşamalarını ve M. Akif İnan’ın şair-yazar kimliğinden uzaklaşmasından duyduğu tedirginliği konu ettiği yazısı da kitapta dikkat çeken yazılar arasında.

“Biz yapmazsak başkaları yapacak”

Sendika kavramının yaptığı ilk çağrışım işçilerdir. İşçi sendikaları Türkiye’de söz sahibi olmuş, eylemleriyle, aldıkları karar ile işçilerin sözcüsü olmuş örgütlerdi. M. Akif İnan hakkında yazan birçok isim onun sendika kurma fikrinin hangi düşünce ile ortaya çıktığını onun sözleri ile paylaşmışlar: “Bunu biz yapmazsak birileri yapacak. Mutlaka yapılacak. Memur sendikacılığı bu ülkede mutlaka olacak. Yasası da çıkacak ve bir anlamı olacak yakın gelecekte. Memurlar bu ülkede işçilerden daha belirleyicidir. Onun için bizim bunu yapmamız gerekir. Şu anda tam zamanındayız. Geç kalırsak bizden önce başkaları yapacak.”

Sendikanın köklerini ahiliğe dayandırdı

Kitabın editörlüğünü üstlenen Hıdır Yıldırım, kitapta iki yazısı ile yer alıyor. Akif İnan’ın sendikacılığını ilk günden başlayarak ayrıntılı olarak anlatıyor. Mütevazı umutlarla ve hedeflerle yola çıkıldığını, Akif İnan ve arkadaşlarının sendikacılığı bir dava hareketi olarak gördüğünü, hedeflerinin “ötelerin ötesine yatırım yapmak olduğunu” anlatıyor.

Sendikacılık kavramına Akif İnan’ın çok farklı bir bakış açısı getirdiğinden bahsediyor Yıldırım. “İş ahlakını her zaman korumak, yapılan işte in iyiyi meydana getirmek, hakkını mutlaka örgütlü bir mücadele içinde almak”, İnan’ın sendikacılığının genel çerçevesini oluşturmaktadır. Kırmak, dökmek, başkalarına zarar vermek değildir Akif İnan’ın sendikacılığı. Kimseye dayanmadan kendi ayakları üstünde durmaktır onun sendikacılık anlayışı. Öyle ki bu çağın köhnemiş zihniyetine kapılmadan yepyeni ufuklar açacak bir sendikacılıktır onun yapmak istediği.

Türkiye’de yapılan sendikacılık faaliyetlerinde gördüğü aksaklıkları çok iyi tespit ettiği için erdemli bir duruş ile sendikacılığa da ağır bir misyon yüklemiştir. Davasının derdinde, davasının bir neferi olan sendikacılıktır onun ideali. Kurduğu sendikanın bir uhuvvet ortamı oluşturmasını istemiştir Akif İnan. Çağın yozlaşan yüzüne karşı kardeşlik duygularıyla birbirine sımsıkı sarılan gönül dostlarının toplandığı bir kardeşlik çadırının hayalini kurmuştur. Gökhan Serter bu noktaya dikkat çekiyor: “İçerisinde yer aldığı sivil örgütlenmenin hareket alanını belirlerken, ahlaki hüviyetle çevrelenmesi konusunda hassas davranarak kurucu genel başkanı olduğu sendikanın köklerini ahilik kültür ve geleneğine dayandırmıştır.”

Daha önce Akif İnan’ın edebi yönünü ele alan kitaplar yayınlayan Eğitim Bir Sen, bu kez de onun sendikacı yönünü canlı tanıkların dilinden okuyucularla buluşturmak istemiş. Bir şair, yazar, dava adamını her yönüyle tanımak isteyenler; benim de “Sendikacılığın Yüz Akı: M. Akif İnan” yazım ile katkı sağladığım özenle hazırlanmış “Bilge Sendikacı Mehmet Akif İnan” kitabını okuyabilirler. Bu tür çalışmaların yapılıyor olması, Akif İnan’ın ideallerinin Eğitim Bir Sen’de devam ettiğini gösteriyor bizlere.

Mustafa Uçurum

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 21:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Duman
Arif Duman - 4 yıl Önce

Akif İnan sadece öğretmenlere değil herkese mükemmel bir emanet bıraktı. "Erdem" bir insanın abidesidir. Eğitim Bir Sen bugün mazlumların yanında olarak onun emanetine sahip çıkıyor. Mustafa Uuçrum'u da tebrik ediyorum. Güzel bir yazı olmuş.

Salim
Salim - 4 yıl Önce

Mehmet Akif İnan'ın yıllar önce ektiği fidanlar yeşerdi.1992 yılında başlayan memur sendikalarının temelinin atılmasında ilk kurucularından olan Mehmet Akif İnan adını unutulmazlar listesine yazdırdı.ilk yıllarda bir avuç insan olarak başlayan sendikal örgütlenme günümüzde zirveye çıkmıştır. 1992 yılında ekilen tohumlar yeşermiş ve kocaman çınarlar olmuştur.

banner19

banner13

banner26