Beyaz Saray efsanesine dair ilk kitap!

Hasan Başpehlivan, ‘Kağıt Kokulu Yıllar’ adlı nehir söyleşi kitabında Asım Öz’e, yayıncılık ve hassaten İslami yayıncılık alanında akla gelebilecek pek çok detayı büyük bir edep çerçevesinde anlatmış.

Beyaz Saray efsanesine dair ilk kitap!

Asım Öz’ün Hasan Başpehlivan ile yaptığı nehir söyleşi, Kağıt Kokulu Yıllar ismi ile kitaplaştı. Beyan Yayınları’nın “Hatıra-Hatırat” serisinden çıkan kitabın merkezinde “Beyaz Saray” bulunuyor.

Kitabın en önemli özelliği, 60’lı yılların ortalarından 99’a kadar İslamî neşriyatın merkezlerinden biri olan Beyaz Saray hakkında derli toplu ilk çalışma olması. Hasan Başpehlivan da bu hikâyenin en önemli aktörlerinden bir tanesi. Abisi ile birlikte Bahar Yayınevi’nde bulunan Hasan Başpehlivan, 70’lerin sonunda abisinden ayrılarak kendi yayınevi olan Gonca Yayınları’nı kurmuş. Bahar Yayınevi, Beyaz Saray’daki ilk İslami yayıneviymiş ve Hasan Bey, 99’da Beyaz Saray’daki kitapçılar çıkartılana kadar burada bulunmuş. Halen de Vezneciler’de Yümni Kitapçılar Çarşısı’nda bulunuyor.

Asım Öz’ün daha önce aynı seriden çıkan Saatçi Musa kitabı, büyük bir titizlik ile, Saatçi Musa olarak bilinen Musa Çağıl’ın hayat hikâyesine odaklanmış bir çalışma idi. Bu kitapta Asım Öz, hususi olarak Beyaz Saray yıllarına odaklanmış ve hususi sorular ile Hasan Bey’i, tabiri caizse “açmış”. Kitabın sonuna da, konu ile ilgili 6 adet makale koymuş. Beyaz Saray üzerine yazılmış herhangi bir kitap bulunmadığından, muhtelif kitapların ve dergilerin içinden bulup koyduğu parçalarla beraber, bu nehir-söyleşi, güzel bir ilk kitap olmuş diyebiliriz. Duamız, benzeri çalışmaların artması yönündedir.

kitaba dair bir değerlendirmeyi, videodan da izleyebilirsiniz: 

Beyaz Saray efsanesinin içine açılan ilk kapı

Bir han olan Beyaz Saray, 1960’lı yılların ortalarından itibaren peyderpey kitapçılar ile dolmuş ve zaman içinde İslâmî yayıncılığın merkezlerinden biri haline gelmiş. Hasan Başpehlivan’ın abisi ile yürüttükleri Bahar Yayınevi de, bu süreci başlatan yayınevi imiş. Dolayısıyla Hasan Bey’in hayat hikâyesi, Beyaz Saray’ın kitapçılar çarşısı haline gelmesi sürecini ve bu kitapçılar içinde yürüyen tartışmaları görmek açısından oldukça mühim bir yere oturuyor. Hasan Bey bu süreci bütün tafsilatı ile anlatmış; kimlerin geldiğini, kimlerin gittiğini, insanlar arasındaki ilişkileri, kitap yayın politikalarını, çok satan kitapları, piyasanın sıkıntılarını ve bunlar gibi, yayıncılık ve hassaten İslami yayıncılık alanında akla gelebilecek pek çok detayı büyük bir edep çerçevesinde anlatmış.

Hasan BaşpehlivanBir başka deyişle Kağıt Kokulu Yıllar, Necip Fazıl’dan Kadir Mısıroğlu’na, Ahmed Davudoğlu’ndan, İsmail Dayı’ya kadar pek çok isim ile karşılaşacağınız, okurken kendinizi bir bodrum katında kitapçılar arasında dolaşırken yahut bir kitap ararken ateşli bir tartışmanın içinde bulabileceğiniz hoş bir hatıralar manzumesi.

Kitabın bir diğer dikkat çeken yönü, İskenderpaşa’ya bağlı olan Hasan Başpehlivan’ın, buraya dair tasvirleri ve anlatımları. Yine dedikoduya girmeden gördüğü komşuluk ilişkileri, insan ilişkileri ve katıldığı dersler üzerinden anlattığı İskenderpaşa tablosu, şimdiye kadarki yazılı metinlerde daha çok üst düzey anlatıları ile şahitlik ettiğimiz bu dünyanın bir başka vechesini okurlara sunuyor diyebiliriz.

Kağıt Kokulu Yıllar, Beyaz Saray efsanesinin içine açılan ilk kapı olarak geçen ay yayınlandı. Umarım benzerleri için çok beklemeyiz.

Mehmet Erken yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 18:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13