'Beni tarihe havale etseniz ah ne iyi'

Güven Adıgüzel’in Kadraj Hataları’nın diğer kitaplarından farklı yönü ve hatta piyasadaki tüm kitaplardan farklı bir yönü var. Salih Ağbalık yazdı..

'Beni tarihe havale etseniz ah ne iyi'

Güven Adıgüzel’in İzdiham Yayınları’ndan çıkan Kadraj Hataları’nın diğer kitaplarından farklı yönü ve hatta piyasadaki tüm kitaplardan farklı bir yönü var. Bu farklı yönü ise şiirlerin dikey değil de yatay dizilişli olması. Yani bir sayfadan diğer sayfaya geçtiğinizde kitabı ters çevirmeniz gerekiyor. Kitap üç bölümden müteşekkil: “Fragmanlar”, “Tab Edilmemiş Yaslar” ve “Bir Şemsiyenin Yolunu Kaybetmesi’’. Kitapta 69 şiir yer alıyor.

Şiir yerin derinliklerindeki madencinin alnında birikip de kömürün siyahına damlayan terdir, şiir kuyudaki Yusuf’un çığlıklarıdır ve şiir başkaldırıdır çoğu zaman. “Kadraja giremeyenler”’ diyor Güven Adıgüzel. Peki kim bu kadraja giremeyenler? Belki de en arka sıralarda oturup kendini ifade edemeyen, fakat dünyaya karşı söyleyecek anlamlı sözleri olmasına rağmen çaresizliğinden gerilerde kalan ketum bir öğrenci ve türlü sebeple 'öteki’ler safında duran mazlumlar…

Deniz görmeyecek hiçbir mezarlık”

Sen bana bakma ben heykeller seviyorum/ İşçi sınıfı diye bağırıyorum elimde rasyonel çekiçler/ Beni tarihe havale etseniz ah ne iyi.” Şair, burada ötekilere dikkat çekmeye çalışırken, adeta makine kırıcılarının mücadelesini anımsatıyor okuyucuya ve kendinizi 1800’lerde, tarihsel bir mücadelenin sahnelendiği bir ortamda buluyorsunuz her cümlesinde. Aslında Kadraj Hataları’nın başından sonuna kadar şairin başkaldırışına şahit oluyorsunuz.

Deniz görmeyecek hiçbir mezarlık” diyor Güven Adıgüzel. Yoksulluğun ve varsıllığın ölüm anında eşit hale gelmesinin ifadesidir tam da bu dize ve burada şiirin kendi amacına hizmet ettiğini görüyoruz. Çünkü şiir en aristokrat mücadele biçimidir, şiir en insani mücadele biçimidir ve şiirle başlarsınız meramınızı anlatmaya. Büyük davaların, büyük aşkların sloganik ifade şeklidir şiir. Çünkü şiir, “Tütün ve şiirle kafa tutulan bir dünyayı anlamanın eşiğidir; sevmek!’’ demektir şairin ifade ettiği gibi ve bu cümle sevmenin kutsal bilincine ulaştırır sizleri.

Güven Adıgüzel’in Kadraj Hataları’ndaki şiirleri, diğer şiirlerinin devamı niteliğinde çünkü kendisine has çizgisiyle onun bütün şiirlerinde yoksullardan ve toplumun gölgesinde kalmış ötekilerden beslendiğini fark ediyorsunuz.

Salih Ağbalık yazdı

Yayın Tarihi: 24 Kasım 2014 Pazartesi 16:00 Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 12:28
banner25
YORUM EKLE

banner26