Ben Bilal'in etkileyici bir anlatımı var!

Hz. Bilal’ın hayatına dair yazılmış az sayıda kitaptan biri de ‘Çağrı’ filminin senaristlerinden H.A.L. Craig’in yazdığı ‘Ben Bilal’ kitabı..

Ben Bilal'in etkileyici bir anlatımı var!

O, İslam’ın hürriyetinin simgesi;

O, İslam’ın eşitliğinin simgesi;

O, İslam’ın Peygambere bağlılığının simgesi;

O,İslam’ın köle iken elindeki kırbacı yere atan ilk cesuru;

O, İslam’ın ilk işkence çekenlerinden biri;

O, siyahî Müslümanların kendilerini onun ismiyle nitelendirdikleri insan;Ben Bilal, H.A.L. Craig, Bilal-i Habeşi

O, İslam’ın en güzel seslisi;

O, İslam’ın ilk müezzini;

O, H.A.L. Craig’ın Ben Bilal adlı eserinin başkahramanı…

Ben Bilal’in beni etkilediğini söylemek isterim

Bu kitap Hz. Bilal’ın ağzından yazılmış. Kendi hayatını anlatırken bize Peygamberimizin hayatını da anlatıyor. Yani bir kitapta iki hayat anlatılıyor. Öyle havadan bilgilerle değil, tarih kokan bilgilerle anlatılıyor yaşamlar bize. Bu kitabın beni etkilediğini söylemek isterim. Nedendir etkilenişim tartışılır ancak; kitap Hz. Bilal’ın ağzından yazıldığı için daha bir etkili olmuş bence. “Bilal kölelikten bahsediyor”, “Bilal Mekke’yi karıştıran kişiden bahsediyor”, “Bilal efendisine meydan okuyor”, “Bilal ölümü bekliyor”, “Bilal ölür ve yaşar” gibi başlıklar insanı heyecanlandırıp bir sonraki başlığa hemen geçip bir çırpıda okumasını sağlıyor.

Ben Bilal kitabında beni etkileyen yerlerden birisi, “Bilal ölümünü bekliyor” başlıklı bölümde geçen Hz. Bilal’ın: “Ey Allah’ım! Seni seçen insan değil, sensin insanı seçen. Senin dilemen olmasa, kimse inanamaz. Gün ağarırken, Allah’ın izniyle Allah’a kendimi teslim ettim. İşte benim İslam’ım!’’ sözleriydi.

Asr-ı Saadet’te İslam ilk başta teslim olmak, sonra mümin olmak demek… Bizim devrimizde İslam nedir acaba? Acaba biz işkence altında, ölümü beklerken huzur içinde böyle bir samimiyetle kendimizi teslim edebilir miydik Allah’a, merak etmeden geçemiyorum. Allah’ın bize o şuuru bahsetmesi için, kendim ve tüm Müslümanlar adına dua ediyorum.

Kitabın yazarı “Çağrı” ve “Çöl Aslanı (Ömer Muhtar)”In senaristlerinden biri

Ben Bilal, H.A.L. Craig, Bilal-i HabeşiKitaptaki etkileyici kısımlardan birisi de Hz. Bilal’ın zulmü anlatışı… Tabii ki sadece buraları etkilemedi beni kitabın, Hz. Bilal’ın Peygamberimizle karşılaştığı yer de çok etkileyici ama hepsini burada anlatmak istemiyorum. Çünkü bu kitabı okumanızı istiyorum. Belki bazılarınız hoşlanmayabilir bu kitaptan ama edebî dilden hoşlanıyorsanız, Hz. Bilal’ın hayatını merak ediyorsanız bu kitabı size tavsiye ediyorum.

Bir başka neden de bu kitabı okumak için, Hz. Bilal’ın hayatına dair yazılmış az sayıda kitap olması.

Ve Onun hayatını çarpıcı bir dille anlatmış yazar.

Yazarı tanımıyoruz elbet. Müslüman olmuş mu olmamış mı, bilmiyorum. Yakın çevremden birilerine soruyorum. Yazarımız genç yaşta vefat etmiş. Melami meşrep imiş. İslama girdiğine dair bir söylenti de var. İlk elde şunu öğreniyorum: “Çağrı” ve “Çöl Aslanı (Ömer Muhtar)” filmlerinin senaristlerinden biridir H.A.L. Craig. Elimizdeki kitabın çevirisi ise gelenekselci ekolün büyük isimlerinin eserlerine yaptığı çevirilerinden tanıdığımız Nurullah Koltaş Beye ait.

Elif Sonsuz yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 17:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13