Bembirsen'den yeni bir dergi!

Bir süredir sendikaların yaptığı güzel haberleri alıyoruz. Bizi sevindiren kısmı büyük ölçüde kitap ve dergi yayınıdır.

Bembirsen'den yeni bir dergi!

Bir süredir sendikaların yaptığı güzel haberleri alıyoruz. Bizi sevindiren kısmı büyük ölçüde kitap ve dergi yayınıdır. Bem-Bir-Sen’in klasik sendikacı mantığının dışına çıkarak yayınladığı “Şehir ve Medeniyet” Dergisi bu noktada büyük bir takdiri de hak ediyor. 

“ŞEHİR VE MEDENİYET”TE BİLGE MİMARIMIZ

Geçenlerde Eğitim Bem-Bir-Sen’in hazırladığı Mehmet Akif İnan külliyatını, yine hazırlayanlar arasında bulunan Yusuf Turan Günaydın ağabeyin himmetiyle edinmiştik. Bu çalışma hem vefa borcu hem de adına sendikal mücadele deyip işi sadece cadde sokak gösterisine dönüştürenlere de en büyük cevap niteliğinde bir çalışma idi.

Bu çalışmaların devamını dilerken İSKİ’de bir dostun masasının üzerinde rastladığım dergi beni heyecanlandırdı. BEM-BİR-SEN yeni bir dergi çıkarmıştı. Senede iki defa yayınlanacak, akademik, medeniyet ve kültür dergisinin adı: “Şehir ve Medeniyet”ti.

 

Turgut Cansever için

Dergi iyi hoş güzeldi ama kapakta yine güzel bir insan merhum mimar Turgut Cansever vardı. Ve bilge mimarımızın vefatından sonra Çocuk Vakfı’nda ayaküstü yapılan konuşmaların birinde acaba Turgut Bey’in arkasından yazılanlar bir araya getirilemez mi diye konuşulmuştu ki Bem-Bir-Sen bu işi küçük bir başlangıç ile yerine getirmişti bu dergi ile.

Şehir ve Medeniyet

Dergide Turgut Bey’in biyografisini KTÜ Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Halil İbrahim Düzenli kaleme almış. İlerleyen sayfalarda Turgut Bey’in vefatından sonra yazılmış olan yazıların bir kısmı yer alıyor.

Kimler var isimler arasında?

Akif Emre, Nazif Gürdoğan, İhsan Aktaş, Hilmi Yavuz, Selim İleri, Yahya Düzenli, Mehmet Nuri Yardım, Yusuf Kaplan. Derginin yarısı büyük bir vefa borcunu ifa ederken diğer bölümlerde önemli isimler ve başlıklar yer alıyor: Doç. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Doç. Dr. Kudret Bülbül, M. Musa Budak, Nazım Payam, Osman Kayaer… Özellikle Turgut Bey’in vefatından sonra yapılmış yayınlar arasında çok özel bir teşekkürü bence hak ediyor “Şehir ve Medeniyet” dergisi.

 

Mutfakta kimler var?

Bu güzel işin mutfağında kimler var peki? Başta sendika Başkanı Mürsel Turbay, yayın yönetmeni TarkanZengin, yine sendika yönetim kurulundan önemli isimler İbrahim Keresteci, Medeni Sevinç, Gürkan Alper, Recayi Karslı… Danışma kurulu da yine çok kıymetli isimlerden oluşuyor. Dergi ile ilgili birkaç hususu da hatırlatmakta fayda var. Öncelikle bu yazı hem dergi dünyasına hoş geldin yazısı hem de yapılan bu güzel hizmetten ötürü teşekkür yazısıdır.

 

Ücretsiz!

İkincisi dergi ücretsizdir. Ne yapıp edip bir yolunu bulup Bem-Bir-Sen’e yolunuzu düşürün ya da yolu düşenleri bulun (ben öyle yaptım çünkü). Çok söze hacet yok, dergiyi görünce eminim size çok şey söyleyecek.

 

BEM BİR SEN
 
Adres:
www.bembirsen.org.tr
GMK Bulvar 3215 Demirtepe ANKARA
Tel:0312 230 47 04-05
Fax:0312 229 66 39
Email:[email protected]

 

Kâmil Büyüker tebrik etti, haber verdi.

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2009 Çarşamba 09:47 Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2009, 08:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
sami yaylalı
sami yaylalı - 13 yıl Önce

Hazırlayanlardan ve haberi iletenden Allah razı olsun. Turgut Cansever Bey'in düşünceleri daha çok insana ulaşacak bu sayede.

banner19

banner26