Bazı yayınevlerinin ilk kitaplarını sorduk

Bazı yayınevlerine ilk yayınladıkları/ bastırdıkları kitabın hangisi olduğunu tek tek soran Fatih Pala, bunları Dünyabizim için derledi.

Bazı yayınevlerinin ilk kitaplarını sorduk

Aylar öncesinde bu haberin ilkini gerçekleştirmiştik hatırlanacak olursa eğer. Yayınevlerine ilk yayınladıkları/ bastırdıkları kitabın hangisi olduğunu tek tek sorduk. Öncesinde de belirttiğim gibi kapılarını tıklattığım yayınevleri için esas aldığım kıstaslarım şöyle oldu: En az on beş yıllık bir yayınevi olacak ve hâlâ yayıncılığa devam edecek. Ayrıca Müslüman zihnine ve bilincine katkı sağlayan eserlerin sahibi olacak. Şu notu düşmeyi de unutmamıştık: Bu, on beş yaşından genç olan yayınevlerimizin eserlerinin kıymetsiz olduğu manasına gelmiyor tabi. Onlar da ayrı bir araştırmaya tâbi tutulabilir. Bizim yaptığımız, biraz da eski yayınevlerine dikkat çekmek olarak kabul edilirse maksadımız hâsıl olacaktır.

O haberimizden sonra, bu araştırmanın devamının gelmesi istendi bazı dostlar tarafından; hatta habere yorum yazan bir arkadaşımız, birkaç yayınevinin de olmasını arzuladığını söylemişti. Zaten ilk haberde ulaşamadığım ve görüşemediğim yayınevleri olmuştu haliyle. Kimi dikkatten kaçan, listeme almayı unuttuğum yayınevleri de olmadı değil. Tüm bu sebeplerin yönlendirmesiyle ikinci haberimiz için kolları sıvamış, telefona sarılmış ve kalemi-kâğıdı elimize almış olduk.

Bu listede telif eserlerin daha ağırlıkta olduğunu görüyoruz

Önceki yaptığımız gibi yine bir liste yapıp yayınevlerinin iletişim numaralarını da listeye ekledikten sonra arayıp sormalarımıza başladık. Ulaşamadıklarımız olmaz mı hiç? Birçoğunun bilgisini aramayla, birçoğununkini de kitaplara bakarak, internet üzerinden araştırarak buluverdim. Tatlı bir süreç oldu gerçekten, tıpkı ilki gibi. Kimi yayınevleri, bizim vesilemizle ilk kitaplarını hatırlamış oluyorlar böylece. Görüştüğümüz yayınevlerinden, bir iki eser arasında tereddütte kalanlar oldu. Titizce ve genişçe bir araştırma sonucunda bu denli meseleleri de çözüverdik.

Bu yaptığımız çalışmayla diğerini karşılaştırdığımızda, dönemin yayıncılarının öne aldığı, önemsediği, Türk insanına kazandırmak istedikleri eserlerin içinde telif olan da var tercüme olan da. Öncekinde telif ile tercüme eserler yarı yarıya eş değer gibiydi. Ancak bunda telif eserlerin daha ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Kasıtlı bir seçki yaptığımız halde böyle bir sonuç çıktı ortaya. İlgi duyan dostlar için yarar getirirse ne mutlu bize.

Şimdi, alfabetik sıraya göre yayınevi, kitap ve yazar isimleriyle çıkış tarihlerini birlikte müşahede etmiş olalım. Buyurun:

1. Akçağ: Esmaü’l-Hüsna Şerhi, Ali Osman Tatlısu, 1967.

2. Ankara Okulu: Tarih Boyunca İslami Metodoloji Sorunu, Fazlur Rahman, 1995.

3. Anlam: İnanmak ve Yaşamak, Ercümend Özkan, 1993.

4. Büyük Doğu: Hikâyelerim, Necip Fazıl Kısakürek, 1965.

5. Dergah: Tanzimattan Cumhuriyete Şiir Tahlilleri, Mehmet Kaplan, 1978.

Dergah’ın ilk kitabı noktasında içimize doğan şüpheyi not etmeyi gerekli gördük: Yayınevi internet sitesinde 1977 yılında kurulduğunu söylemekte fakat hem sahaflarda hem de Milli Kütüphane’de bundan önceki tarihlerden kitaplar yer almaktadır. Biz, ilk kitap olarak Mehmet Kaplan’ın kitabını yazdık fakat bu yayınevi tarafından teyid edilmesi gereken bir bilgidir.

6. Dünya: İslam Davetçilerine, Ebu’l Alâ el-Mevdudî, 1985.

7. Ensar: Gazzali’ye Göre İslam Ahlakı, Mustafa Çağrıcı, 1982.

8. Esra: Tağut, Ahmet el-Kattan-Muhammed ez-Zeyn, 1988.

9. Hayat: Başarının Sırları, Alexis Carrel, 1997.

10. İlke: Adım Şeyh Said, İlhami Aras, 1992.

11. İSAM: Pan-İslamizm: Osmanlı Hindistan Müslümanları ve İngiltere, Azmi Özcan, 1992.

12. Kaknüs: Dervişler Arasında İki Hafta, Carl Vett, 1992.

13. Kayıhan: Ölümden Sonra Diriliş, Subhi Salih, 1981.

14. Kırkambar: Halkaların Ezgisi, Halime Toros, 1997.

15. Kitabevi: Yılların İzi, Mahir İz, 1990.

16. Klasik: Kindî – Felsefî Risaleler, Mahmut Kaya, 2002.

17. Küre: Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu, 2001.

18. Madve: İslam Dini ve İlmihali, İsmail Kaya, 1982.

19. Misak: İslami Hareketin Mahiyeti, Yusuf Kerimoğlu, 1991.

20. Marmara Üniv. İlahiyat Fak. Yay.: Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali, Ali Özek-Hayreddin Karaman-Ali Turgut-Mustafa Çağrıcı-İbrahim Kafi Dönmez-Sadreddin Gümüş, 1990.

21. Selis: İstanbul’da Savaş Günleri, Wilhelm Feldmann, 2000.

22. Şamil: Sosyalizm ve İslam, Abdulaziz el-Bedri, 1970.

23. Timaş: Sitem, Ahmet Günbay Yıldız, 1983.,

24. Uysal Kitabevi: İslam’da Evlilik ve Mahremiyetleri, Osman Karabulut, 1976.

25. Vadi: Bilimsel Bilginin Sosyolojisi, Barry Barnes, 1990.

26. Vural: Sorularla Aranan Gerçek, İsmail Acarkan, 1992.

27. Yağmur: Demokrasi Yolunda, Ali Fuat Başgil, 1961.

 

Haberin fotogalerisi için tıklayınız: http://www.dunyabizim.com/?aType=fotohaber&FotoID=10018 

 

Fatih Pala derledi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 13:56
YORUM EKLE

banner19