Başdanışman hangi dergahta?

'İbrahim Kalın Dergâh'taki uzunca sayılabilecek yazısı 'Avrupa, İslam ve Türkiye' başlığını taşıyor ve yazıda öncelikle İslam-Batı ilişkilerine değindikten sonra Avrupa-Türkiye ilişkilerine geçiliyor.'

Başdanışman hangi dergahta?

İbrahim Kalın, İslam ve BatıDergâh Dergisi’nin ekim sayısının kapağında alışık olmadığımız bir yazı var. Derginin açılışını İslam ve Batı isimli kitabından tanıdığımız  İbrahim Kalın yapıyor. Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasından sonra İbrahim Kalın Davutoğlu’ndan boşalan Başbakanlık başdanışmanlığı görevine getirilmişti.

İbrahim Kalın Dergâh’taki uzunca sayılabilecek yazısı “Avrupa, İslam ve Türkiye” başlığını taşıyor ve yazıda öncelikle İslam-Batı ilişkilerine değindikten sonra Avrupa-Türkiye ilişkilerine geçiliyor.

İslam ve Avrupa medeniyetlerinin oluşumunda Yunan, Arap ve Yahudi öğelerinin önemli bir rol oynadığı düşüncesiyle yazıya başlıyor İbrahim Kalın. Ancak Avrupa-merkezci tarih anlayışı bu mirası bütünüyle tasavvur etmemize müsaade etmiyor. Çünkü biz geçmişi Avrupa-merkezci bir bakış açısıyla okuyoruz ve algılarımız da bu minval üzere şekilleniyor. Fakat tarihin hakkını vermek gerekirse “İslam’dan bağımsız bir Yahudi-Hıristiyan geleneği”nden bahsetmek mümkün değil. Çünkü bu gelenek bugünkü teolojik ve kültürel kimliğine İslam’la olan ilişkisi sonucunda kavuşmuştur. Mesela Hıristiyan dünyasının Gazali’si olarak görebileceğimiz Aziz Thomas Aquinos çalışmalarının önemli bir bölümünü İbn Rüşt reddiyelerine ayırmak zorunda kalmıştır. Bu gibi örnekleri çoğaltmak da mümkündür.

DergahAB'nin bakış açısı ne?

Yazının devamında Avrupa’nın ve bizim (İslam) öteki ve ben algısı üzerinde duran İbrahim Kalın bu konuda kavramsal ayrıntılara da giriyor. Avrupa’nın Türkiye’yle olan ilişkilerine siyasi, ekonomik ve hukuki açıdan değil, dini ve kültürel açıdan baktığını söylüyor. AB ile uyum sürecinde de çıkan sorunların aslında buradan kaynaklandığını dile getiriyor. Ve hemen akıllara gelen o keskin soruyu soruyor: Acaba Türkiye AB ile olan ilişkilerine böyle bir anlam yüklüyor mu?

Zeynep Arkan
Zeynep Arkan

İbrahim Kalın’ın bu yazısı her ne kadar bugün AB ile ilişkilerimizi irdelese de daha çok tarihsel bir İslam-Batı ilişkisi üzerinde duruyor.

Dergâh’ın bu sayısında bir de değinmeden geçemeyeceğimiz bir söyleşi/sohbet yer alıyor. Orta sayfa sohbeti son zamanlarda Dergâh’ta yayınlanan şiirleriyle dikkatleri çeken Zeynep Arkan ile yapılmış. Zeynep Arkan şiir serüvenini ilk kitabı İkrar’ı bu sohbette anlatıyor. Aşk ve isyan sayesinde insan kalabildiğini ve yazabildiğini söylüyor Zeynep Arkan. Kendisine katılmamak ne mümkün? Aşk ve isyanla…

Dergâh bu ay da okuyucusuna sahici şeyler sunuyor. Okumakta fayda var… 

Besim Bal okudu, yazdı.

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2009 Pazar 10:20 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 23:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
tasavvuf çoçukuu
tasavvuf çoçukuu - 13 yıl Önce

bu dergah görünen yüzü ama birde baş danışmanın ruh dünyasının şekillendiği başka bir dergah var ki onu sölemem :)

Hatice Algın
Hatice Algın - 13 yıl Önce

Dergah her sayısında iştahımı açıyor... hakikaten İbrahim Kalın'ın İslam ve Batı kitabını ya okumalısınız ya da Bilim Sanat Vakfında- gerçi bu dönem yok ne yazık ki- hocanın seminerleri olursa kaçırma lüksünüz olmamalı.
Zeynep Arkan'ı yine Dergah'ta görmek isteriz...

banner19

banner36