Babalar büyük yalnızlıkların insanıdır

Annelerden fırsat buldukça babalar da şiirlerde yerlerini alırlar, mahzun ve kederli… Cevat Akkanat o şiirleri bir araya getirdi, Mustafa Uçurum da antolojiyi yazdı..

Babalar büyük yalnızlıkların insanıdır

Ataerkil bir toplum olsak da anaların yeri hayatımızın tam ortasındadır ve şöyle bir bakılacak olursa dört bir yanımız analar tarafından kuşatılmıştır. Önemsenen ne varsa hep “ana” ön başlığı ile ifade eder olmuşuz. Anayı her yerde baş tacı etmişiz. Yasaların yasasına Anayasa, yolların en afilisine anayol, düşüncelerin en baskın olanına anafikir, dillerin köküne anadil demişiz. Bunlar sadece en çok bilinenleri. Anadolu, ana kuzusu, anavatan gibi daha sayısız sözcükte ve önemli gördüğümüz kavramlarda ana başlığını kullanır olmuşuz.

Annelerin önemi, değeri hakkında ne desek az kalır. Baş tacımız, can yoldaşımız, can yongamız analar elbette en çok değeri hak eden kişilerdir. Bu önemi edebiyatımızda da görmek mümkün. Anne şiirleri, anne konulu hikâye, masal, roman her zaman rağbet görmüştür. Türkülerde analar vardır gözü yaşlı; yol gözleyen analar vardır gözlerinde bir ışıltı. Bütün bunların karşısında babalar da vardır. Unutulan, daha çok çekinilen, araya görünmez mesafeler konan…

Belki her şairin bir anne şiiri vardır ama baba şiiri yazmak her şaire nasip olmamıştır. Annelerin yumuşak kalbine dize dize çağlayan şiirler konu baba olunca sessizleşir, içine kapanır. Çünkü babaya karşı duyguları ifade etmek zordur. Baba, danışılan ve oturup ciddi ciddi konuşulan bir çınar, evin direğidir. Annenin dizine yatılır, gözlerinin içine baka baka güzel sözler söylenir de söz babaya gelince ağır bir duruş hemen yerini alır.Cevat Akkanat, Baba Bu Şiir Sana

Cevat Akkanat “baba” şiirlerini derlemiş

Baba üzerine yazılan şiirleri derleyip bir antoloji vücuda getiren Cevat Akkanat, babalara armağan ettiği Baba, Bu Şiirler Sana kitabında (Odunpazarı Belediyesi Yayınları) şairlerin babalar için yazdığı şiirlerini bir araya getirerek önemli bir eksiği tamamlamış oldu. “Anne Şiirleri Antolojisi” dendiğinde sayısız derleme akla gelebilir ama baba şiirleri dendiğinde bu türün örneğini bulmak zordur.

Antoloji incelenecek olursa şairlerin babaları için, dünyadaki içine kapanmış babalar için yazdığı şiirleri okuyunca babaların aslında büyük yalnızlıkların insanları oldukları görülecektir.

Babalara duyguları aktarmak ne kadar zorsa, ister istemez baba ile çocuk arasında görünmez bir kırmızı çizginin var olduğu gerçeği hayatımızın içindeyse, baba için şiir yazmak da şairlerin pek meylettikleri bir durum değildir. Bırakalım şairleri, bir derste öğrencilerden şiir yazmaları istense neredeyse sınıfın çoğunun anne şiiri yazdığına şahit olunabilir. Tecrübe ile sabittir.

Ana tema olmasa da “baba” ifadesi geçen şiirler dahi antolojiye alınmış

Cevat Akkanat’ın hazırladığı antolojide 168 şairin baba konulu şiiri yer alıyor. Aslında bu sayı babaların şiirlerde pek de ihmal edilmediğinin bir göstergesi olabilecek denli önemli bir gösterge sayılabilir fakat Cevat Akkanat, içinde “baba” ifadesi geçen birçok şiiri bir araya getirdiği için şair sayısı da yükselmiş. Bu kadar şairi bir araya getirme konusunda Cevat Akkanat’ın titiz bir çalışma yürüttüğü de dikkat çekici bir unsurdur.

Babalar için doğrudan yazılmış şiirlerin yanında şiirin ana teması olmasa bile baba ifadesi olan şiirleri dahi çalışmasına almış olması antolojinin hacmini büyütmüş. Antolojide Akif İnan’ın “Babamın Gazeli” adlı şiirine yer verdiği gibi, Mehmed Kemal’in “Mahalle” şiiri de kitapta yer almakta: “Bu mahalle beni bilir/ Babamı adımı işimi” Kitabın son bölümünde bazı şairlerin baba konulu nesirlerinden alıntılar da yapılmış. Bu da antolojiye zenginlik katmış.

Babalar, hüzünlerini dışa yansıtmadan bütün tufanlarını içlerine atan, “hiç dinmiyor fırtına/ hiç dinmiyor ki baba” (Hüseyin Kaya) diyeceğimiz, bir ömür omzumuzu omzuna yaslayabileceğimiz yegâne insanlardır. Yetimler yetiminin kalbine dokunan babasızlık gibi nerde bir yetim görürsek başını okşayarak, onu ayakta tutacak bir payanda olarak bu hayatı yaşamak gerek. Şiirse şiir, öyküyse öykü; dilimizin döndüğü her yerde babaların kalbine dokunalım. Bir yanımız daha bir bilesin direncini.

Mustafa Uçurum, babalara selam ederek yazdı

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2013 Salı 15:32 Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 14:21
YORUM EKLE

banner19

banner36