Az Edebiyat “yol”a düştü

Dergileri tanıtırken genelde kullandığımız 'Derginin yeni sayısı yola düştü.' ifadesi Az Edebiyat dergisinin 'yol dosyası' ile gerçek oldu.

Az Edebiyat “yol”a düştü

Tek Kişilik Dergiler

Dergilerde elbette periyot önemlidir. Özellikle dergi müdavimleri için bu daha da hassas bir konudur. Benim için derginin devamlılığı daha ön plandadır. Bir derginin ne zorluluklarla okuyuculara ulaştığını bildiğimden dergilerin çıkan her yeni sayısını ben bir devrim gibi görürüm. Hele bir de dergi tek kişinin omzundaysa, o derginin yeni sayısının çıkması kadar olağanüstü bir şey yoktur. Dizgiyle, tashihle, matbaayla, postayla tek kişinin uğraşması ne demek çok iyi bilirim. Bir de küçük şehirdeysen, postacılar ve matbaacılar çok iyi ahbabın olurlar. Az Edebiyat şu an okuyucularıyla buluşuyorsa bu günümüz dergiciği adına önemli bir adımdır.

Tayfun Talipoğlu
Tayfun Talipoğlu

Anadolu’da birçok dergi vardır ki kalabalık yayın kurulunun aksine, tek kişinin emeğiyle okuyucuna ulaşır. Az Edebiyat’ın da ülkenin dört bir yanından yayın kurulunda isimler var. Gerçek olansa, her şey Kemalettin Bal’ın elinden çıkmakta.

 

Tayfun Talipoğlu’nu Konuşturmak

Derginin yeni sayısı yine birbirinden önemli isimlerle ve ürünlerle görücüye çıktı. Dergilerde sık görmediğimiz isimlerden tutun da edebiyat dergilerinde pek rastlanmayan isimler de Az Edebiyatın sayfalarına konuk oluyorlar. Derginin konusu “yol” olunca yapılacak en isabetli atışı gerçekleştiren Kemalettin Bal, Türkiye’de yol denince, yol hikâyeleri denince akla gelen isimlerden olan Tayfun Talipoğlu ile hoş bir söyleşi gerçekleştirmiş. Bu bir dergi adına, özellikle de özel sayı hazırlayan bir dergi adına, önemli bir artıdır. Talipoğlu’nun şu sözü tam yolluk bir ifade olmuş; “İnsana ulaşmıyorsa, hiçbir yolun anlamı yok.”

 

Kemal Sayar
Kemal Sayar

Kemal Sayar’dan Bülent Akyürek’e

Kemalettin Bal, bu sayıda “yola düşen” kim varsa bir araya getirmeye çalışmış. “Otoyol Uykusu” kitabıyla iyi bir “yolcu” olduğunu bildiğimiz Kemal Sayar da derginin bu sayıdaki yazarları arasında. “Yol, Yolcu, Yolculuk” adlı yazısıyla Kemal Sayar yola revân bir yazıyla yoldakilere eşlik ediyor.

Dergide görmekten mutluluk duyduğumuz diğer bir isim de Bülent Akyürek. Son zamanlarda hızına yetişmekten zorlandığımız bir yazar olan Akyürek, “Yol Sözlüğü” ile dergide yer alan isimlerden. 

İdris Özyol
İdris Özyol

Ve İdris Özyol, “Lanetli Sınıf” yazarı, Kızıl İmge adlı yazısıyla derginin 5. sayısına katkıda bulunan isimler arasında. Bir görünüp bir kaybolan İdris Özyol’a bir yerlerde rastlamak tesadüflerin en güzeli olsa gerek.

 

Yeni ve Yeniden

Az Edebiyat dergisindeki en dikkate değer gelişme her sayı yeni isimlerin aralarına katılıyor olması. 5. sayıda da bunu gerçekleştiren dergi istikrarını koruyarak “yol”una devam ediyor.

Az Edebiyat; azalan şiir sayısıyla,  oturmuş mizanpajıyla dergi olduğunu ispatlamış bir görünümle 5. sayısına ulaşmıştır. Bundan sonrası kalbini ve gözünü açık tutacak okuyuculara kalıyor. 

 

Dergi İrtibat: Kemalettin Bal    [email protected]

Tel: 0 506 582 95 94

 

Mustafa Uçurum bildirdi.

Yayın Tarihi: 07 Ocak 2010 Perşembe 11:04 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2010, 14:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet kızılırmak
mehmet kızılırmak - 11 yıl Önce

şu sıralarda fox tv'de sevap işleyen uğur arslan'ı da dergi sayfalarında görmek istiyoruz.

Ahmet Erinç
Ahmet Erinç - 11 yıl Önce

Mehmet KızılırmakIn yorumu ne için yaptığı belli değil. Uğur Arslan'la hangi yazarı bağdaştırdı ki böyle bir yorum yapma gereği hissetti. uğur Arslan dergilere değil ama siz onun programına buyrun.

salim medeni
salim medeni - 11 yıl Önce

ben de acaba okudum da ben mi anlamadım diyorum, nerden çıktu bu uğur diyorum :)

galatasaray
galatasaray - 11 yıl Önce

kel alaka,şimdi Uğur Aslan dan kim söz ediyor,yol hikaysi deyince Tayfun Talipoğlu geliyor,AZ drgisindede yerini almış,evlendirme derğisi çıkarsa,Uğur bey den de bir şiir yayınlanır,kara gümrük yanıyor,hanmlar,evlenme proğramına bakarken,ocakta tavayı unutmuşlar,yangın vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar diyebilirler.
saygılarımla

banner26