Ayraçtan sonra sıra kartpostalda!

Estetik fikirleriyle tanıdığımız Alıntılar Defteri internet sitesi, yeni projesiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Ayraçtan sonra sıra kartpostalda!

İki yılı aşkın bir süredir internet ortamında ‘Hakikati Süreli, Süresiz Yayın’ yapan Alıntılar Defteri’ni ilk olarak birbirinden güzel ayraçları ile tanıdık. Asıl misyonu siteye gönderilen alıntılar arasından titizlikle seçilen alıntıları on beş günde bir yeni bir sayı şeklinde yayınlamak olan Alıntılar Defteri, sanal dünyadan gerçek dünyaya bu ayraçlar ile ilk adımını atmıştı. Tasarımlarını Abdullah Sabit, Mevlana İdris ve Ammar Kılıç’ın yaptığı, üzerinde sitede yer alan birer alıntı bulunan bu sanatsal ayraçlar, uzun bir süre Türkiye’nin hemen hemen her yerindeki kitap evlerinde ve kültür sanat merkezlerinde hatta Sultanahmet ve Tüyap fuarlarında karşımıza çıktı. Alıntılar Defteri, ücretsiz olarak dağıtılan bu ayraçların basımına ara vermişe benziyor. Şimdilik ayraç tasarımlarını Ayraç Sitesi adı verdikleri blog sitede yayımlıyorlar.

AKartpostalyraç yetmedi, şimdi de kartpostal

Alıntılar Defteri bu sefer sadece sanatsal değil aynı zamanda nostaljik bir tasarıma imza atıyor. Ayraç basımını durduran site faaliyetlerini durdurmayarak okurların karşısına kartpostallarıyla çıkmaya hazırlanıyor. Kartpostalın tasarımında en dikkat çekici noktalardan biri de 10 farklı kartpostalda 10 farklı ayetin 9 farklı dile tercümesinin yer alması. Bu kartpostallar, 10′ar bin adetten yine ücretsiz olarak Türkiye’de ve dünyada dağıtıma girmeye hazırlanıyor.

KartpostalBu serinin alıntıları yüce kitabımız Kur’an’dan

Ayraçlarda olduğu gibi kartpostallarda da alıntılar yer alıyor. Yalnız fark şu ki ayraçlarda yer alan alıntılar sitede yayımlanmış alıntılarken, kartpostallarda bulunan alıntıları Kur’an-ı Kerim’den ayetler oluşturuyor. 10 farklı tasarımdaki kartpostalların üzerinde bulunan 10 farklı ayet Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe, Rusça ve Türkçe olmak üzere toplam 9 dilde karşımıza çıkıyor. Kartpostallardaki alıntılar, arka yüzde  bir kartpostalda birden çok dille yer alıyor.

Ayracın armağanı olur da kartpostalın olmaz mı?

Alıntılar Defteri, 30 farklı tasarımdan oluşan ayraçlarının 8 tanesini ‘armağan ayraçları’ olarak tasarlamış ve bunları Cafcaf’a, Tasfiye’ye, Genç Öncüler’e, Genç Nabız’a, Kitaphaber’e, OkudumYazdım’a, Özgür Açılım Platformu’na ve Genç Hukukçular Hukuk Okumaları Grubu’na hediye etmişti. Kartpostallarda da hediye verme alışkanlığını sürdüren Alıntılar Defteri bu 10 kartpostalın tam 9 tanesini Alıntılar Mektebi’ne, Ayraç Dergisi’ne, Genç Hukukçular’a, Hür Beyan Hareketi’ne, İHH’ya, İlim Yolcuları Derneği’ne, Özgür Açılım Platformu’na ve Tasfiye Dergisi’ne hediye ediyor.

KartpostalKartpostalı basmak yetmez, bir de göndermek gerek.

Tasarlanan kartpostallardan biri –İHH’ya armağan edilen- Mavi Marmara içerikli. Ayrıca bir diğer kartpostalda Aliya İzzetbegoviç, Ali Şeriati, Molcolm X ve Rachel Corrie isimlerini -aynı zamanda resimlerini- yan yana görüyoruz. Başka bir kartpostalda ise ‘Katili Biliyoruz, Adalet İstiyoruz!’ sloganı altında Türkiye’de geçmişten günümüze şüpheli ve/veya faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş birçok isim bulunuyor. Alıntılar Defteri bu isimlerle hem duyarlılık oluşturmak istiyor hem de hepimiz adına bir vefakarlıkta bulunmaya hazırlanıyor.

KartpostalKartpostallarda bulunan isimlerin ve Mavi Marmara şehitlerinin ailelerinden ulaşabildiklerine bu kartpostalların arkasını duyguları ile doldurarak yollamayı hedefleyen Alıntılar Defteri, bu düşüncesiyle takdirimizi bir kez daha kazanıyor.

Birkaç gün içinde Türkiye’de ve dünyada birçok yere gönderilecek olan kartpostallar aynı ayraçlar gibi her an her yerde karşımıza çıkabilir. Ama yine de kartpostallara ulaşamayacak ya da kendisine ulaşmasını bekleyecek kadar sabredemeyecek olanlar için Kartpostal Sitesi adı altında tüm kartpostalların tasarımlarının bulunduğu blog site açılmış bile.

Alıntılar Defteri’nin hayata dokunan ve bizi bambaşka yerlerden yakalayan bu sanatsal faaliyetlerinin devam etmesi dileğiyle…

 

 

Şahin Gürçay haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 20:13
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersen Akyıldız
Ersen Akyıldız - 8 yıl Önce

Alıntılar Defteri'nin estetikten taviz vermeden ve komplekssiz bir şekilde mesaj kaygısı da güderek yapmış olduğu çalışmaları takdirle takip ediyor ve başarılar diliyorum..

Selamlar..

ali ağaç
ali ağaç - 8 yıl Önce

nasıl tedarik edilebilir

Adalet Canlı Akbaş
Adalet Canlı Akbaş - 8 yıl Önce

Mehmet Ali Başaran arkadaşımızın ve ekibinin, destek veren herkesin yüreğine sağlık. Herbiri muhteşem olmuş. Tebrikler...

m.k.
m.k. - 8 yıl Önce

BENCE DE duyuruyorsunuz da biz öylee kuzucuklar gibi izliyoruz ayraçları kartpostalları, biri de söylesin nasıl alırız..

sc
sc - 8 yıl Önce

kitap evlerinde mevcuttur. öyle güzel düşünmüşler ki çok sevindim...

banner19

banner13