Ayraç daha iyi olacak inşallah!

Son zamanlarda göz dolduracak gibi görünen dergilerden biri Ayraç. Gönül daha iyi olmasını istiyor.

Ayraç daha iyi olacak inşallah!

Aylık  çıkan Ayraç Dergisi 4. sayısına ulaştı! 

Ayraç dergisi 4. sayısına ulaştı. Şimdiden okuyucularını onlarca kitaba yönlendirdi. Bu kitapların kahir ekserisi yeni çıkan kitaplar değil. Aslında bu da Ayraç’ın nasıl bir dergi olduğunun resmidir. Ayraç’a hakkını teslim etmek gerekir; bir kitap tanıtım dergisinden daha fazla gayret gerektiren bir eleştiri dergisidir. Derinlemesine tahlil içeren onlarca yazı ilk 4 sayıyı doldurdu. 

Dergide kimler var?

Bu sayıya kadar Şahin Torun, Ahmet Bozkurt, Mukadder Erkan, A.Yavuz Altun, Cemil Üzen, Yunus Emre Tozal, Bünyamin Aydemir, İsa Karaaslan, Fatih Çodur, Suavi Kemal Yazgıç dikkat çeken isimler. Zeki Bulduk, Cihan Aktaş ve Yıldız Ramazanoğlu da birer kez yazmışlar. Felsefi yazılarıyla Ali Utku, “Şiire Damıtılmış Hayat İsmet Özel” kitabıyla dikkatleri çeken İbrahim Tüzer, Cumhuriyet Kitap’da yazan Günay Güner, Alman edebiyatı hakkında yazan Mehmet Akif Ertaş dikkat çeken isimlerden. Ali Görkem Userin de dergi kadrosuna katılmış. Öte yandan Can Yayınlarından çıkan kitaplarından ve Varlık Dergisindeki yazılarından tanıdığımız Feridun Andaç, 4. sayı itibariyle bundan sonra her sayıda yazacakmış. 

Çizgisi var

Ayraç’ın bu noktada bir boşluğu doldurduğu kesin. Hatta daha güzel bir ifade ile kendine bir yer tayin eden ve o alanın da ihmale gelmemesini sağlayan bir dergi. Ayraç bu manada özellikle (bugün için) yakın çevresinden bir muadili olmayan, herhangi bir derginin ve dergi çevresinin izdüşümünde durmayan bir havaya sahip. (Yoksa geçmişte Kitap Dergisi ve Matbuat dergileri ufuk olarak Ayraç'tan çok daha iyi bir yerde idi!) Değil bir derginin veya çevrenin izdüşümünde gitmek, konu ettiği kitaplar ve bu eserlerin yayıldığı alanlar açısından bakıldığında Ayraç’ın bir ufukla yola koyulduğu ortada. İlk sayı itibariyle böyle olması belki doğaldır, tüm böylesi girişimlerin ilk sayılarında uzunca bir dönem birikenler ortaya serilir. Oysa Ayraç 4. sayısının çıktığı şu günler itibariyle çıtayı aynı noktada koruyor. Derginin genel yayın yönetmenliğini Şahin Torun, editörlüğünü Yunus Emre Tozal yapıyor. 

Külliyata bakıyorlar! 

Ayraç bir kitap tanıtım dergisi değil. Bu yüzden klasikleri de ihmal etmiyor, yakın geçmişe dönerek popüleri odağa almayı da. II. sayıdaki Dostoyevski, Yunus Emre yazıları anılabilir. Özel ilgilileri beri dursun, hurufatla yakından uzaktan ilgili herkes için genel kültür başlığının altında ilk sıralarda yer alacak Yunus Emre, Dostoyevski dergide derinlikli yazılarla anlatıldı.Ayraç

Yakın geçmişe dönük popüleri masaya yatırmak mı?  İlk sayıda Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ının tahlili, gene ilk sayıda Elif Şafak’ın bu baharda ortalığı yıkıp geçen Aşk’ının incelenmesi en görünür örnekler.  

Yelpaze dergisi

Ayraç’da konu edinilen başlıklar geniş bir yelpazede seyrediyor. Dergi,  isminin hakkını veriyor: Kitap Tahlili ve Eleştirisi. Ağırlıklı şiir roman ve biraz da öykü eleştirisi üzerinden gidecek tahmini kesinlikle boşa çıkıyor. Bunun dökümünü yapmaksa ilk elden çok kolay. Sinema, felsefe, psikoloji, ilahiyat alanlarından kitaplar ve müzisyen röportajları da Ayraç’ın ilk 4 sayısında yer buldu. 

Biraz da resim!

Ayraç’ın edebiyat/eleştiri/kitap dergileri içinde çok ayırt edici bir vasfı halen süreklilik halinde kendini gösteriyor: Özlem Yaşar’ın yazdığı resim yazıları. Özlem Yaşar her sayıda resim yazıları yazıyor. III. Sayıda edebiyatçıların ve edebiyat meraklılarının da çokça etkilendiği Van Gogh konu edilmişti. 

Kallâvi Efendi ile Şeyh Hacı Mustafa Efendi’nin doyumsuz muhabbetiAyraç

Çok sıkı ve yoğun giden derginin son sayfaları ise her halükarda birazı lazım olan haber sayfaları: Pano tipi haberler ve müstearla yazılmış çevre cemiyet değinileri. Panoda ayrım gayrım elbette yok, edebiyatta kitapta kim ismini üst çıtalara taşımışsa onlar var. Değinilerde elbette daha yakın addedilenlerin ismiyse ön sırada:  Evet Ayraç’ın, Hakan Albayrakları, Cihan Aktaşları, Mustafa Kutluları çokça sevdiğini tahmin edebiliyoruz.

Kallâvi Efendi ile Şeyh Hacı Mustafa Efendi’nin tavla oynarken yaptıkları doyumsuz muhabbeti, bizi her sayısında tebessüm ettirirken, hayata dair analizler sunuyor, gözümüzden kaçan kitapları, kavramları, büyüklerimizi hatırlatıyor… 

Peki, gazetelerin kitap eklerinden farkı?

Gazetelerin kitap eklerini biliriz. Her ayın ilk pazartesi günü yayınlanan Kitap Zamanı, ya da her Cuma yayınlanan Radikal Kitap, Star kitap gibi eklerden farkı  var mı?

Gazetelerin kitap ekleri hep son çıkan kitaplar hakkında yazılar/

Ayraç

inceleme ve tahliller yayınlar. Ayraç’sa hem son çıkan kitaplar, hem de daha önceden yayınlanan önemli eserlerden, başucu eserlerimizden kitap tahlilleri, inceleme ve eleştirileri yayınlamakta!

 

 

4. sayıda Halkın Dostları’nı  veriyor!

Son sayısında bir dönemler Ataol Behramoğlu ve İsmet Özel’in birlikte çıkardıkları Halkın Dostları dergisini ücretsiz olarak veriyorlar, kaçırmayın derim. 

Adres ve abonelik:

Büyükdere Cad. No: 81 Kuğu İş Hanı Kat: 5 Daire. 10

Mecidiyeköy / İstanbul Tel: 0212 216 33 70-71 

 

Yasin Şafak haber verdi

yasinya at gmail.com

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2009, 08:49
YORUM EKLE

banner19