Ay’a yolculuğun en gizemli kurmacası

Dünyabizim Yayınları arasında yayımlanan Ay'a Yolculuk, uzayın gizemine ilgi duyan insanın, bu sonsuzluğa yönelişinin coşkusunu anlatan ilk roman özelliğini taşımaktadır.

Ay’a yolculuğun en gizemli kurmacası

Bilimkurgu türünün öncüsü Jules Verne’in en ünlü eserleri arasında yer alan Ay’a Yolculuk, insanın Ay’a ayak basmasından yüzyıl önce kaleme alınan ilk roman olma özelliği taşıyor. Romanda, Amerikan İç Savaşı sonrasında emekli askerlerin toplandığı “Silah Kulübü” üyelerinin, silah çalışmalarını devam ettirme çabaları sonucu ortaya atılan, “hayal” denilebilecek “Ay’a mermi gönderme” projesiyle başlayan olaylar anlatılıyor. Kulübün Başkanı Barbicane’nin dünya bilim çevrelerinde yankı bulan projesi, macera ruhlu Fransız bilim insanı Michael Ardan’ın sıra dışı önerisiyle Ay’a yapılacak heyecan dolu ve akıl almaz bir yolculuğa dönüşüyor. Hayal gücünün sınırlarını zorladığı bu romanda Verne, okurlarını fantastik bir yolculuğa çıkarıyor.

Dünyabizim Yayınları arasında yayımlanan Ay'a Yolculuk, uzayın gizemine ilgi duyan insanın, bu sonsuzluğa yönelişinin coşkusunu anlatan ilk roman özelliğini taşımaktadır.

İnsanoğlunun Ay'ın yüzeyine ayak basmasından 104 yıl önce yazılan bu roman, edebiyatta bilimkurgu türünün öncüsü Jules Verne'in (1828-1905) en ünlü eserleri arasında yer almaktadır.

1865 yılında kaleme alınan romanda, Amerikan İç Savaşı sonrasında emekli askerlerin toplandığı "Silah Kulübü" üyelerinin, yeniden gündeme gelme ve silah çalışmalarını canlı tutma çabaları sonucu ortaya atılan, yaşama geçirilmesi güç, "düş" denilebilecek "Ay'a mermi gönderme" projesi ile başlayan olaylar anlatılıyor.

Kitabın bölümlerinin tasnifi:

Ay'a Yolculuk, yirmi sekiz bölümden oluşuyor. Büyük bir insan topluluğunun Ay'a gönderilecek olan bir mermi için yaptıkları hazırlıkları ve yaşadıkları heyecanı konu alıyor.

I. BÖLÜM

ABD'de İç Savaş zamanında kurulan Topçu Kulübü'nün üyeleri savaş sona erince yapacak bir şeyler ararlar. Bunun sonucunda kulüp başkanı tüm üyeleri önemli bir toplantı yapmak için bir araya toplar.

II. BÖLÜM

Başkan, üyelere Ay'ı fethetme fikrini sununca tüm üyeler bu fikri coşkuyla karşılarlar.
III. BÖLÜM

Topçu Kulübü'nün Ay'a mermi yollama fikrine diğer insanlar da büyük ilgi gösterir.

IV. BÖLÜM

Topçu Kulübü üyeleri öncelikle Cambridge Gözlemevi'ne başvurarak gerekli bilgileri edinirler.

V. BÖLÜM

Ellerindeki bilgileri değerlendirirler.

VI. BÖLÜM

Ay artık bütün toplumun ilgi odağı olur. Her yerde Ay ile ilgili bilgiler yer almaya başlar.

VII. BÖLÜM

Başkan küçük bir kurul oluşturur, bu kurul bir toplantı yaparak merminin hangi özelliklere sahip olması gerektiğine karar verir.

VIII. BÖLÜM

Kurul yeniden bir toplantı yaparak topun hangi özelliklere sahip olması gerektiğine karar verir.

IX. BÖLÜM

Kurul son bir toplantı yaparak barutun cinsine ve miktarına karar verir. Böylece geriye sadece uygulama kısmı kalır.

X. BÖLÜM

Topçu Kulübü'nün girişimi tek bir kişi dışında herkes tarafından desteklenmektedir. Bu kişi de kulübün başkanı Barbicane'yle sürekli rekabet halinde olan Yüzbaşı Nicholl'den başkası değildir.

XI. BÖLÜM

Topçu Kulübü üyeleri deneyin gerçekleştirileceği alanı seçmek için bir araya gelirler ve deney için en uygun yerin Florida olduğuna karar verirler.

XII. BÖLÜM

Bir yandan da deney için gerekli paranın sağlanması amacıyla bağış toplarlar.

XIII. BÖLÜM

Başkan gerekli anlaşmaları yaptıktan sonra birkaç kişiyle birlikte Florida'ya gider. Orada keşif yaparak en uygun yerin Taş Tepesi olduğuna karar verirler.

XIV. BÖLÜM

Kısa süre içinde Taş Tepesi'nde çalışmalar başlar ve bazı aksilikler çıksa da planlanan zamandan önce kazma işlerini tamamlarlar.

XV. BÖLÜM

Çalışmalar hızla devam eder ve döküm işi de sona erer.

XVI. BÖLÜM

Tüm bunlar olurken insanlar merakla Florida'ya akın eder, böylece Topçu Kulübü gerekli parayı toplamaya devam eder.

XVII. BÖLÜM

Beklenen güne çok az bir zaman kala başkan Barbicane'nin eline bir telgraf ulaşır. Bu telgraf Michel Ardan isimli birinin merminin içinde Ay'a gideceğini, bunun için merminin konik yapılmasını istediğini belirtmektedir.

XVIII. BÖLÜM

Michel Ardan isimli Fransız, bu talebiyle tüm ilgiyi üzerinde toplar. Kısa süre sonra da Florida'ya ulaşarak Barbicane ile görüşür.

XIX. BÖLÜM

Michel Ardan oradaki kalabalığa heyecan verici bir konuşma yapar ve büyük bir destek görür.

XX. BÖLÜM

Ama ona karşı çıkan biri vardır, bu kişi sadece ona değil bu deneye yani aslında Barbicane'ye karşı çıkmaktadır. Sonunda bu kişi Barbicane ile konuşur. Barbicane onun Yüzbaşı Nicholl olduğunu anlayınca ona ertesi gün ormanda buluşup düello yapmayı teklif eder.

XXI. BÖLÜM

J. T. Maston, Barbicane ile Nicholl'ün yapacakları düello sonucunda deneyin yarım kalacağını bildiği için Michel Ardan ile birlikte onları bulmaya çıkar. Önce Nicholl'ü sonra ise Barbicane'yi bulurlar. Michel Ardan onların arasındaki rekabeti sonlandırmak için kendisiyle birlikte Ay'a gelmelerini teklif eder. İkisi de bu teklifi kabul eder.

XXII. BÖLÜM

Bu olayın ardından bir gün mermi atışı denemesi yaparlar.

XXIII. BÖLÜM

Ay'a gidecek olan mermi hazırlanınca Taş Tepesi'ne getirirler. Diğer hazırlıkları da tamamlarlar. J. T. Maston sekiz gün boyunca merminin içinde kalır, böylece kurulan hava sisteminin de sorunsuz olduğu kanısına varırlar.

XXIV. BÖLÜM

Bir yandan da hazırlanan dev teleskobu büyük zorluklarla Kayalık Dağları'na çıkarırlar.

XXV. BÖLÜM

Türlü zorluklarla barutları Taş Tepesi'ne çıkarırlar ve topa yerleştirirler. Merminin içindeki tüm hazırlıkları da tamamlayarak mermiyi de yerleştirirler.

XXVI. BÖLÜM

Nihayet herkesin heyecanla beklediği vakit gelir. Üç yolcu mermiye yerleşir. Son hazırlıkları tamamlarlar, herkes son saniyeleri sayar ve görevli Murchison düğmeye basar. Daha önce duyulmamış bir ses ve görülmemiş bir görüntü ortaya çıkar.
XXVII. BÖLÜM

Merminin fırlatılması büyük bir çevrede çeşitli ve şiddetli zararlara sebep olur. Hava değişir, mermiyi gözlemlemek imkansız olur.

XXVIII. BÖLÜM

Nihayet uzun bir bekleyişten sonra merminin hedefine ulaşamadığını, ayın çekimine kapılarak sürekli ayın etrafında döndüğünü görürler. Bu haber tüm dünyaya yayılır. Herkes merminin içindeki üç kişi için üzülür. J. T. Maston ise arkadaşlarına güvenerek onlardan haber alacağı günü bekler.

Günler geçtikçe yolculuklarının hedefine yaklaşıyorlardı. Ancak yönlerini bir gök taşının çarpmasıyla değiştirmek zorunda kaldılar. Dünyaya doğru dönüp bir denize zorunlu iniş yaptılar. Bir gemi tarafından bulunup denizden çıkartıldılar.

Jules Verne kimdir?

Jules Gabriel Verne, 8 Şubat 1828 tarihinde Fransa’nın Nantes kasabasında doğdu. Çocukluğunu ailesinin çiftliğinde geçirdi. Babası Pierre Verne, bir avukattı. Annesi Sophie Allotte ise katı kurallara sahip bir İskoç’du. Verne, hayal gücü geniş bir çocuktu ve daha küçük yaşta kardeşi Paul ile birlikte kendilerini macera oyunlarına atıyorlardı. Daha sonra yazacağı bilimkurgu hikayelerinde bu maceralardan etkiler görülmekteydi. 9 yaşına geldiğinde kardeşiyle birlikte Saint Donatien Okulu’na kayıt oldu. Yazmaya ilgisi bu dönemde başladı. Liseyi bitirdikten sonra çalışmak için Paris‘e gitti. Burada aile mesleği olan avukatlık için eğitim görmeye başladı. Ancak okuldan çok kendini yazı yazmaya verdi. 1848 yılında Paris’te çıkan bir dergide “Dünyanın Merkezine Seyahat” adlı hikayesi bölüm bölüm yayınlanmaya başladı. Aynı dönem “Yirminci Yüzyılda Paris” adlı yazısını da yazıyordu. Fakat bu yazısı ölümünden sonra 1994 yılına kadar basılı bir hale getirilmedi. Yoğun bir yazı hayatının içine giren Verne’nin eğitimi sekteye uğradı. Bu durumu öğrenen babası Verne’nin maddi kaynaklarını kesti. Maddi sıkıntı içine düşünce bir borsa tellalı ile birlikte çalışmaya başladı. Bu vesileyle Alexandre Dumas, Victor Hugo gibi kişilerle tanıştı ve onlardan edebiyat hakkında tavsiyeler aldı. 10 Ocak 1857 tarihinde Honorine de Viane Morel adında, iki kızı olan bir dulla evlendi. 1861‘de oğulları Michel Jules Verne doğdu. Jules Verne’nin maddi durumu Victor Hugo, Georges Sand ve Erckmann-Chatrian gibi yazarların yayımcılığını yapan Pierre-Jules Hetzel ile tanışmasından sonra düzeldi. Jules Verne’nin yazılar diğer yayımcılar tarafından reddediliyordu. Ancak Hetzel, Verne’deki dehayı görmüştü. Verne’nin “Balonla Beş Hafta” adlı hikayesini okumuş ve diğer yayımcıların “fazla fantastik” buldukları bu hikayeyi çok sevmişti. Hetzel’in yardımlarıyla hikaye 1863 yılında yayımlandı. Daha sonra Verne’i büyük şöhrete kavuşturacak olan “Dünyanın Merkezine Seyahat”, “Aya Yolculuk”, “Denizler Altında Yirmibin Fersat”, “Seksen Günde Devr-i Alem” gibi kitapları Hetzel tarafından finanse edilerek basıldı.

Jules Verne, romanlarında ve hikayelerindeki konuları bizzat yaşıyor gibiydi. Gerçek bir macera yaşamak için 1967 yılında küçük bir tekne kiralayıp, Avrupa çevresinde dolaşmaya başladı. 9 Mart 1886’da evine dönen Verne, eski hayatına dair birçok şeyin değiştiğini gördü. 25 yaşındaki paranoid şizofreni kuzeni tarafından sol bacağından vuruldu. Hayati bir tehlike atlatmamasına rağmen ömrünün geri kalanında hep bu yaralanmanın tedavisiyle uğraştı. Yayımcısı ve arkadaşı Hetzel’in 1887 yılında ölümünden ve annesini kaybetmesinden sonra edebiyat tarzında daha karamsar bir döneme girdi. Hetzel’in oğlu babasının işini devralmıştı ancak Verne ile arası hiçbir zaman iyi olmadığından yeni kitapların yayımlanmasında zorluklar çıkıyordu. 1888 yılında politikaya girmeye karar veren Verne, Amiens milletvekili olarak 1905‘e kadar 15 sene boyunca görev yaptı. Şeker hastası olan Jules Verne, 24 Mart 1905 tarihinde Amiens’de hayatını kaybetti.

Yayın Tarihi: 31 Mart 2022 Perşembe 12:17
YORUM EKLE

banner19

banner36