Aşkar dergisinden özel bir sayı

Aşkar dergisinin 13. sayısı bir "İsmet Özel" sayısı. Dergi bu sayısıyla kült dergiler arasına girmiş..

Aşkar dergisinden özel bir sayı

Aşkar dergisi on üçüncü sayısını “Toparlandık Gitmiyoruz” üst başlığıyla İsmet Özel’e ayırmış. Sabahın erken sayılabilecek bir saati; işsizlik, can sıkıntısı ve ne olacak bu işler sorusunun cevap bulunamayan tatsızlığıyla evden çıkıyorum. Niyetim, sebebe sonuca bakmaksızın kütüphaneye gitmek. Asansörden iniyorum. Apartman kapısında, her zamanki gibi ruh halini bezginlikle perçinlemiş olan postacıyla karşılaşıyorum. Adıma bir şeyin gelip gelmediğini soruyorum postacıya.

Aşkar, Sayı: 13, Mart / Nisan 2010
(+)

Bezgin bir edayla çantasını karıştırıyor, sanki ben orda yokmuşum gibi bir hava katıyor davranışlarına. O sırada gözüm zarflar arasındaki Aşkar dergisine takılıyor. Acaba diyorum o dergi benim için olmasın! Postacı ismi kontrol ediyor, evirip çeviriyor; evet bu sizin diyerek dergiyi bana uzatıyor. O, bezgin edasıyla işine devam ederken ben hemen oracıkta sayfalar arasına dalarak uzun bir süre dergiyi incelemekle zaman geçiriyorum.

Yazılan şiirleri, sayfaları, metin ve fotoğrafları hızlı ve bir o kadar da heyecanla incelerken bir yandan da yola koyuluyorum. Yol boyunca dergiyi inceliyorum. Kütüphaneye varınca bu inceleme işini daha bir özenle yapıyorum. Adeta didikliyorum, tiftikliyorum. Dergi sayfaları arasında gezinirken aklıma daha önce çıkmış özel sayılar geliyor nedense. Peşinden koştuğum, bulmak için hem nakit hem de vakit harcadığım dergilerin özel sayıları. Özellikle ilerde kült olabilecek özel sayılar! Ki bu peşinden ısrarla koştuğum özel sayıların tamamı benim için kült bir özelliğe sahiptir.

Aklımda kalan özel sayılar

Mesela Ludingirra gibi sol tandanslı bir derginin, Sezai Karakoç özel sayısıyla birçoğumuzun hafızasına kült bir sayı olarak kazındığını kim inkâr edebilir? Hakeza Mavera’nın Cahit Zarifoğlu sayısı, Cogito’nun Aşk özel sayısı, Vivo ve Okuntu gibi menşei taşra olan iki mütevazı derginin Cahit Zarifoğlu özel sayıları, Yedi İklim’in Mehmet Akif özel sayısı, Kitap Dergisi’nin Sezai Karakoç özel sayısı gibi daha aklıma gelmeyen birçok derginin özel sayıları da eminim ki birçok kişinin hafızasında kült dergiler standı olarak bir yer edinmiştir. Bu dergilerin bazıları acemiliğiyle, bazıları ustalıklarıyla, bazıları tüm eksiklerine rağmen ortaya koydukları ahenkle, bazıları beklenmedik çıkışlarıyla, bazıları da aksayıp dökülen yanlarıyla kült olabilmiştir. Biraz da bir derginin kült olabilmesi yapabildiklerinden çok yapamadıklarıyla, eksikleri ve çapaklarıyla okuyucuya sunulmuş olmasından kaynaklanıyor sanırım.

Örneğin Hece’nin Türk Şiiri Özel Sayısı bu eksikliğe örnek gösterilebilir. Zira Hece’nin Türk Şiiri Özel Sayısı, İsmet Özel gibi bir şairi atlamış olmasıyla adını kült dergiler hizasına yazdırmıştır. Ludingirra’nın Sezai Karakoç’la ilgili beklenmedik çıkışı da bu dergiyi kült yapmaya yetmiştir.  Yani tersten bir kült olma durumu var işin içinde. Aşkar dergisinin de buna benzer bir tarafı olduğu söylenebilir.

Aşkar, Sayı: 13, Arka kapak
(+)

İtina ile hazırlanmış “özel” sayıların değeri ölçülemez

Aşkar’ın İsmet Özel sayısı bu anlamda altı çizilebilir bir özellik taşıyor. Bu özellik ise, bu özel sayıda yazanların büyük çoğunluğunun hem genç hem de popülerlikten uzak isimler olması. Ayrıca dergini Sivas çıkışlı olması da işe ayrı bir renk katıyor. Bunun yanında işi etraflıca alarak İsmet Özel’in hem şiir hem de düşünce dünyamızdaki yerini büyük bir özenle belirtmiş olmaları dergiyi ayrı bir niteliğe bürüyor.

Derginin her sayfası bir başka değerli 

Dikkatimi çektiği kadarıyla dergide, herhangi bir açıklama ya da önsöze gerek duyulmaksızın konuya direk girilmiş ve bu haliyle de sanki önsözlerin gereksiz kalabalığına bir gönderme yapılmış. Derginin ilk on sekiz sayfası, tamamı İsmet Özel’e Armağan edilen şiirlerle dolu. Ayrıca İsmet Özel’in Kanla Kirlenmiş Evrak şiiri de Gül Çiğdem’in çabasıyla Fransızcaya çevrilmiş. Keşke karşısına çevirdiği şiirin Türkçesini de koymuş olsalardı. En azında okuyucuda bir karşılaştırma heyecanı oluşmuş olurdu.

Bir diğer dikkat çekici konu ise Mahmut Alper Tuğsuz’un Hırsımı Şiirden Çıkardım başlığıyla İsmet Özel’le yapılmış o uzun söyleşi. Söyleşi 1994 yılında Mahmut Alper Tuğsuz tarafından dönem ödevi olarak gerçekleştirilmiş. Söyleşi Ebubekir Kurban tarafından deşifre edilip Osman Özbahçe aracılığıyla da dergiye ulaştırılmış.  Söyleşide sorulara pek yer verilmemiş bu haliyle de söyleşi sorgusuz sualsiz bir anlatı güzelliğine bürünmüş. Ara başlıklarının sıklıkla kullanılması da söyleşinin okunmasında yardımcı bir unsura dönüşmüş. Sonuç olarak Aşkar doksan dokuz sayfalık bir dolgunlukla okuyucularına kayıtsız kalınamayacak bir sayı ulaştırıyor. Ve diyebilirim ki;  tüm bu güzel görkemiyle Aşkar dergisi, “İsmet Özel Sayısı”yla benim de kült dergilerim arasında yerini almıştır.

 

Yavuz Altınışık Aşkar, aşmış dedi

Yayın Tarihi: 26 Mart 2010 Cuma 08:53 Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2010, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alakalı
Alakalı - 12 yıl Önce

Bu kadar alakasız yorum yapmak için özel bir eğitim falan mı gerekiyor acaba? Yazının konusu İsmet Özel'ken aklına kim düştüyse ondan laf açıyor herhalde insanlar. "Öhö" dedin de aklıma geldi diyen adam gibi...

Nimel mevla
Nimel mevla - 12 yıl Önce

Menfaatını gavura yaranmakta görenler kime yakın kime uzak durulması gerektiğini gayet iyi biliyorlar.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 12 yıl Önce

KENAN S isimli şahıs ben değilim.o şahıs ben değilim..ismet özel ile ilgili tüm yorumlarımı Kenan Subaşı adıyla yazarım.Başka ad kullanmam,nick kullanmam,müfteriliğin şölenine beni çağırmayın,
Sezai Karakoç hakkında yazılanlara katılıyorum.İslam Milleti demiş Sezai Karakoç! nedir İslam Milleti ?üzerinde konferans verilecek,makaleler yazılacak bir kavram.Ben Sezai Karakoç'un sadece şair olduğunu düşünmüyorum.Sosyal cerrah diyorum,marangoz gibi diyorum sonra,tutkallıyor insanları.

Nimet
Nimet - 12 yıl Önce

İsmet Özel'e özel sayı ha! Bu özel sayı Türkiye'de bir ilkmiş üstelik. Bu devirde böyle sayı mı çıkarılır ya hu(?!) Herkes köşe-bucak İsmet Özel'den kaçarken kafayı mı yemiş bu arkadaşlar(!?) Bir de "Toparlandık Gitmiyoruz" demişler. Allah Allaaah!

KENAN S
KENAN S - 12 yıl Önce

İsmet Özel e yaranırım ona güzel görünürüm diye bir alay insanın çalışmaları...Okudum inceledim.Komik buldum.İçi boş kavramlar.Kuranla paralel gitmeyen cümleler.Mesela ben bir kürdüm.Dedem çanakkalede şehit.Vatanımızı anamız biliriz aile olarak.Karşımıza bir gavur çıkınca ben müslümanım diyoruz.Türk olsak ne olmasak ne.Sezai Karakoç demişti.İstanbul ne kadar Suriye'ninse Şam'da o kadar Türkiye'nindir.Yok kırmızı çizgilermiş kuvvetmiş.Ermenilerle İsmet Özel'in evi neden İstanbulun aynı semtin

habinallah...
habinallah... - 12 yıl Önce

ismet özel'e özel sayı haa:D
cesur adamlar demek ki söyleyecek sözleri varmış...

çiçek...
çiçek... - 12 yıl Önce

seviyeli yorum addederseniz makbule geçer...
unutmayın ki bir vatan haininden bile bir şey öğrenebilirsiniz.
vatanseverliği.

hasbinallah...
hasbinallah... - 12 yıl Önce

pardon ben de çiçekle aynı şeyi düşünüyorum diğer arkadaş o yorumla neyi amaçlamış anlamadım...
bence önemli bir sayı...
okudum; ismet özelden ne anlaşılacağını, onna nasıl bakmak gerektiğini açıklayan yazılarda var... gayet güzel...


banner19

banner36