Aşkar dergisi'nde iyi adamlar var!

Sivas'ta dinmek bilmeyen bir şiir heyecanı var. Mustafa Celep o heyecanın yaşayan temsilcilerine bir giriş yaptı.

Aşkar dergisi'nde iyi adamlar var!

Sivas'ta benim bildiğim ve tanıdığım iki şiir adamı var. İdris Ekinci ve Aziz Mahmut Öncel.  Ekinci'nin çehresi nasıl eleştiriye dönükse Öncel'in yüzü ve şiir saati Turgut Uyar'a ayarlı.

Bu iki genç adam Sivas'tan bizimle konuşmayı , bizi şiirin gerçek  ve tutkulu doğasına çağırmayı görev bilmiş olmayı düşünmeliler ki kendi içinde epey  hareketli gördüğüm AŞKAR dergisini çıkarıyorlar , ürünlerini ve yeteneklerini sessiz sedasız  bu dergide değerlendiriyorlar.

Aşkar dergisi 8. Sayısını bu günlerde bu iki şiir genci tarafından okurun dikkatine ve istifadesine  sunulmuştur.

Aşkar'a hareketli bir dergi niteliği kazandıran, yayınlanan dergilere dair kısa değinilerde bulunulması, gündeme yönelik irdeleyici dikkat ve okuma notlarının Aşkar bünyesinde yer alması.

İdris Ekinci Aşkar'ın bu sayısında İlhan Berk şiirini ele alıyor: ''Şiir Her Şeydir'' (ilhan berk ve 'bir yüzün tarihi' şiiri üzerine)

Aziz Mahmut Öncel, ''kalanlar'' (Turgut Uyar yaşamla yoğrulan şiir) da Turgut Uyar ve Fayrap hakkında izlenimlerini ve değinilerini kaleme almış.

Duygu Deryaoğlu, ''bir cemaatçilik'' başlıklı yazısında Kitapzamanı'nın ekim 2008 sayısında çıkan bir yazı üzerine eleştirel değinilerde bulunmuş. Deryaoğlu'nun  odağında İsmet Özel ve Yahya Kemal var.

Aşkar , şiir delisi gençlerin çıkardığı bir dergi. Sivas'ta kendimizi yalnız hissedemeyeceğimiz bir dergi aynı zamanda. Çünkü Sivas'ta ve Aşkar'da bir şiir ve insan sıcaklığı var.

Şiir heyecanını hiçbir zaman yitirmeyen her şiir genci AŞKAR EDEBİYAT-KÜLTÜR-SANAT dergisine  eminim duyarsız kalmayacaklardır.

İrtibat adresleri:

[email protected] 

[email protected]

tel:0505 260 93 47

 

Mustafa Celep yazdı

Yayın Tarihi: 29 Mart 2009 Pazar 11:05 Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2011, 10:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halis İğne
Halis İğne - 13 yıl Önce

Mustafa Karasoy'un şiirleri de Aşkar'da yayınlanıyor.

gül çiğdem
gül çiğdem - 13 yıl Önce

aşkar 8' e konyada ulaşacabileceğiniz adresler:

endülüs kitap kahve
nun kitap kafe

aşkarsız gezmem abi :)

banner19

banner26