Arkadaşın olursa onu bırakma sakın!

Vakvak Yayınları, 'Acayip Hayvanlar' dizisinden Mevlana İdris’in 10 masal kitabını yayınladı. Elif Rana Gültekin okuduklarını bizler için yazdı.

Arkadaşın olursa onu bırakma sakın!

Babam bize geçen gün yeni kitaplar getirdi. Ciltli, bol resimli güzel masal kitaplarıydı bunlar. Ağabeyimle kitapları kapıştık. Hemen birisini kaptım okudum. Dünyanın En Uğur Böceği idi elime aldığım kitabın adı. Mevlana İdris’in yazdığı bir masal kitabı. Değişik, duygulu masallar yazan bir yazar Mevlana İdris. Dünyada olmayacak şeyleri düşünüp yazmayı çok seviyor.

İlk okuduğum masalımızda bir orman var. O ormanda her hayvan uğur böceğinden bir şeyler istiyor. Acıkan ayı bal, tilki tavuk yemek istiyor. Tavşan iki milyon tane havuç istiyor. İnek nedense bir şey istemiyor.

Uğurböceği hayvanların ortasında gezerken oradan bir çocuk da geçer. Orada sincap, tilki, mor kelebek, kurbağa, leylek, tavşan, bir de yılan var. Çocuk neden bu kadar tehlikeli bir yerde dolaşıyor, okurken merak ettim, hâlâ merak ediyorum. Tilki bile var. Tavşan çok korkunç. Uzun uzun kulakları var. Masaldaki çocuğun kulübe tarzı bir evleri var. Belki fakir oldukları için ormanda bir kulübede yaşıyorlar.

Arkadaşın ölürse sen de ölmüş gibi olursun

Çocuk arkadaşsız ve çok sıkılıyor. Çocuğun bir adı olsa idi iyi olurdu aslında. Uğurböceğine “Senin arkadaşın olursa onu bırakma sakın” diyor.

İnsanın arkadaşı bir kurşunla, bomba ile ölebilir ve yeryüzü bomboş kalır diyor çocuk.

Arkadaşın ölürse sen de ölmüş gibi olursun, çok üzülürsün yani diyor. Bence doğru söylüyor. Ben de kedimiz Pamuk öldüğünde çok üzülmüştüm. Üstelik Pamuk hamile iken ölmüştü. Bari yavruları doğduktan sonra ölse idi. İnsan yazarın dediği gibi arkadaşından, sevdiklerinden ayrıldığında çok üzülüyor.

Eski sınıfımızda Hatice vardı, onu çok özlüyorum. Babaannemden ayrılırken de çok üzülmüştüm.

Bir de kuzenim Yusuf ve Didem’den ayrılırken çok üzülüyorum ben.

Mevlana İdris’in masal kitaplarındaki çizimler çok dikkatimi çekti. Tüm hayvanların resmedildiği sayfayı çok beğendim. Mevlana İdris’in ismi ilginç geliyor. Sanki hiç ad gibi değil, takma ad gibi sanki. Mevlana çocuk kitapları yazmıyor, Mevlana İdris çocuk kitapları yazıyor. Mevlana İdris’in kitapları daha bana göre. Mevlana’nın kitapları babama veya büyüklere göre. Mevlana İdris’in kitapları resimli, Mevlana’nınkiler resimsiz. Ama resimleri kendisi çizmiyor, daha çok Dağıstan Çetinkaya çiziyor. Kendisi çizse nasıl çizerdi, merak ediyorum.

Değişik bir masaldı Romantik Tilki

İlk kitabı bitirince ikinci kitabını okumaya başladım. İkinci kitap Romantik Tilki.

Romantik Tilki kitabında bir tilki var. Yaşlı bir ağacın önünde bir menekşe varmış. Onu çok seviyormuş, geceleri ona masal anlatıyormuş, sabahları da merhaba menekşe diyormuş. Menekşe romantik tilkinin masalıyla uyuyormuş. Sonra bir gün iki kız çiçek toplamaya gelmişler. O menekşeyi kopartmışlar. Tilki üzülerek bakıyormuş. Gözlerinden iki damla yaş akmış. Kızlar menekşeyi de alıp evlerine gitmişler. Tilki onları takip etmiş. Sabah menekşeye el sallamış. Artık her gün gelip merhaba deyip masal anlatıyormuş. Masalını o kızlar da dinlemeye başlamışlar. Ertesi gün kızların anne babaları da dinlemeye başlamış. Ertesi gün tilki masalı tüm hayvanlara anlatıyormuş ama masalın yarısında tavuğu yutuverip toz olup gitmiş. İnsanlar tilkiye kızmış. Ama tavuğu yediği için değil, masalı yarım bıraktığı için kızmışlar. O da sadece tavuklara masal anlatabiliyormuş artık.

Değişik bir masaldı Romantik Tilki masalı. Ben masalları çok severim. Siz de okusanız sizler de seversiniz bence.

Elif Rana Gültekin yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 17:03
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13