Arif Ay'ın Edep Dergisindeki 'Gün Dökümleri' Kitaplaştı

Arif Ay’ın 2011-2015 yıllarına ait tuttuğu notlarını kitaplaştırdığı 'Gün Dökümleri', bir edebiyat adamının günümüz edebiyatına, gelişmelerine, günlük yaşantısına dair paylaşımlarını içeriyor. Mustafa Uçurum bu kitap hakkında yazdı.

Arif Ay'ın Edep Dergisindeki 'Gün Dökümleri' Kitaplaştı

Bazen konuşması gereken önemli isimlerin söyleyeceği sözlere ihtiyaç duyarız. “Acaba bu konuda ne düşünüyor, o olsaydı ne derdi?” tarzındaki merakımız onların fikirlerine duyduğumuz ihtiyaçtandır. Söz sahibi bir de söz ustası olunca, onun gözüyle olup bitene anlam vererek yol yordam belirlemeyi tercih ederiz. Günlükler, anılar bu anlamda rehber kitap olma özelliğine sahiptir.

Arif Ay, 1970’li yıllardan bu yana edebiyat dünyamızda yer alan bir isim. Şiirleriyle, denemeleriyle, edebiyat dergileriyle yaşayan edebiyatın sesi, soluğu olan Arif Ay, şimdilerde de Edebiyat Ortamı dergisinin editörlüğünü yapıyor.

Kendi çıkardığı Edep dergisinde de beş yıl boyunca okuyucularla “Gün Dökümleri” adıyla kaleme aldığı günlüklerini paylaştı. Geçen bir ayın dökümünü sunmuş oldu bu çalışmasıyla. Okuyucular onun gözünden hayatın her alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirmiş oldular.

2017 yılına Arif Ay, Gün Dökümleri’ni kitaplaştırarak girdi. Cümle Yayınları arasında çıkan kitapta Arif Ay, Edep dergisinde yayınladığı günlüklerini bir araya getirmiş. Yıllar sonrasına bir belge niteliğinde kalacak paylaşımların olduğu kitap 2011-2015 yılları arası olayları kapsıyor.

Dergiler, kitaplar, filmler, geçip giden zaman

Arif Ay, kitabın giriş yazısında okuyucuları kitapla ilgili bilgilendiriyor. Edep dergisinde beş yıl boyunca bu yazıları yazdığını; gün, tarih, saat belirtmediği için ve yazıları aylık yazdığı için bu yazılara aylık demenin daha uygun olacağını ama böyle bir edebî tür olmadığı için de yazılarına “Gün Dökümleri” adını verdiğini söylüyor.

2011 Ocak ayından başlıyor kitap. Arif Ay bir ay içerisinde yaşadıklarını başlıklar halinde sıralıyor. Ocak ayında Belgesel başlıklı bölümde Nuri Pakdil belgeseli için yaptığı İstanbul ziyaretini anlatıyor. Bu anlatım türü bir kişinin yaşadığı günübirlik olayları aktarması olarak görülebilir ama Arif Ay’ın bu kitabını özel yapan ayrıntılar bizi hemen ilk sayfadan yakalıyor. Arif Ay, bir anda yıllar öncesine gidip Nuri Pakdil ile tanışmasından, Edebiyat dergisindeki yıllarından bahsediyor.

Ankara’ya dönmeden hastanede tedavi gören Ali Haydar Haksal’ı ziyaret ettikleri notunu da düşüyor Arif Ay Ocak 2011 günlüğüne.

Usta bir edebiyat adamının içtenlikli satırlarına şahit oluyoruz. “Eyvah Eyvah” ve “Uzun Hikâye” filmi hakkında yorumuna da rastlıyoruz, İhtiyar’da dostlarla yudumladığı çayın keyfine de.

İnsan Yayınları’ndan çıkan kitaplar, İstanbul Bir Nokta dergisi, Karagöz dergisi, Şiirin Atlıları programı ve şairin elinin dokunduğu, gözünün değdiği daha birçok ayrıntı var kitabın sayfaları arasında.

Bir şairin içtenliği var Gün Dökümleri’nde

Gün Dökümleri’ni okurken, eğer Arif Ay ile tanışıyorsanız, onun içtenliği karşısında çok da şaşkınlık yaşamıyorsunuz. Samimi, gönülden seven, yazdıkları gibi sıcak bir Arif Ay var günlüklerde. Elbette neredeyse kitaba damgasını vuran bir Nuri Pakdil etkisi. Arif Ay ile Nuri Pakdil dostluğu aşikârdır. Edebiyat dostluğunun yanında dava adamlığı noktasında da iki isim bu topraklarda paha biçilmez bir değere sahiptir.

Nuri Pakdil’le ilgili hatıralar, yaşanmışlıklar, özel notlar bir tarih şeridi gibi geçiyor gözümüzün önünden:

Mahalle Mektebi’nin Temmuz-Ağustos 2012 tarihli sayısının kapağında dua eden Nuri Pakdil fotoğrafı beni öylesine duygulandırdı ki anlatamam. Bu duygu, fotoğrafın hemen yanında yer alan Abdullah Harmancı’nın yazısıyla daha da derinleşti.”

Nuri ağabeyden telefon. Saat on. Heyecan… Akşam evde ziyaret. Çıktık yemek yedik. Şaban Özdemir de var. Hançer de. Eskilerden konuştuk. Necip Fazıl’ı, Sezai Karakoç’u, Maraş’ı, İstanbul’u, Edebiyat’ı… Müstesna bir akşamdı.”

Kitap, soluk soluğa okunacak bir akıcılıkta. Bazen bir cümlelik bir yaşanmışlık var, bazen de yoğun bir anlatımla karşılaşıyoruz. Yaşadıklarını paylaşıyor Arif Ay:

Kamyonların arkasındaki yazılar kaldırıldı ya, yolculukların da tadı tuzu kalmadı doğrusu.”

Bu yılın bence en önemli olayı Nuri Pakdil’in Paris’te anılması.”

Gün Dökümleri yarınlara kalacak, bir belge niteliği taşıyacak ve edebiyat tarihçileri için mutlaka okunması gereken kitaplar arasına girecek bir çalışma. Cümle Yayınları bu tür eserleri yayınlayarak edebiyatımız adına hatırı sayılır bir katkıda bulunuyor. Arif Ay’a uzun ve bereketli bir ömür dilerken Cümle Yayınları’nı da edebiyat dünyamıza kazandırdığı eserler vesilesiyle kutluyorum.

Arif Ay, Gün Dökümleri, Cümle Yayınları

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 09 Şubat 2017 Perşembe 15:29 Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 17:05
banner25
YORUM EKLE

banner26