Anne yemeğini özleyenlere müjde!

“Ağacın” kitaba dönüşen macerasıdır “Portakal Ağacı”

Anne yemeğini özleyenlere müjde!

Sekiz yıllık bir serüven, sonunda bir kitapla taçlandı. İki yıl önce kasım ayında başlayan yazma projesi nihayete erdi ve daha evvel tıkladığımız Portakal Ağacı 2011’in Kasım’ında Kaknüs Yayınları tarafından artık parmaklarımızla sayfalarını çevirebileceğimiz bir kitap haline getirildi.Hatice Özdemir Tülün, Portakal Ağacı

Fazla mı duygusalım acaba? Bilmiyorum normal şartlarda bir yemek kitabının insana bu tarz duygular yaşatması pek imkân dâhilinde değildir. Ancak Portakal Ağacı’nın kitabını elime aldığımda epey bir zaman sadece kitapla bakıştım, düşündüm ve sayfalarını çevirip takılıp kaldım. Göğsüme bastırıp kokladım, galiba inanamadım da kendimi ikna edebilmek için ne yapacağımı şaşırdım. (Tamam, abarttığımı kabul ediyorum ama bunların hepsini yaptım maalesef!) Daha evvel de bazı kitaplara bu tarz muamelelerde bulunduğum vakiydi lakin “bu altı üstü yemek kitabı yani ne oluyoruz?” dedim içimden. Sonra içimin cevabı gecikmedi peşinden; bu kitabın bir hikâyesi var ama bu kitap sadece bir yemek kitabı değil azizim!

Sitenin kuruluş macerası

Hatice Hanım küçükken, ablasıyla beraber annesini yemek yaparken ilgiyle izler ve annesi de onlara yaptığı hamurdan birer parça verir onların da bir şeyler yapmalarına müsaade edermiş. Güzel yemek yapma becerisi biraz da genetik malum. Hatice Hanım’ın da annesi tarafından kendilerine sirayet eden bir mahareti olduğu belli.

Kendi ifadesiyle Hatice Özdemir Tülün bir Çerkez kadını olan annesinin büyüklerinden aktarageldiği geleneksel tariflerin zaman içinde yok olacaklarını fark etmesi sebebiyle Portakal Ağacı sitesini açmaya karar veriyor. Aynı zamanda üniversite yıllarından itibaren denediği ve kaybolmasından endişe ettiği tarifleri de kayıt altına almak istemesi ikinci bir sebep elbette. Böylece 2003 senesinde Portakal Ağacı günlük halinde hazırlanan ilk yemek sitesi olarak karşımıza çıkmış oldu ve şu an site, 60.000’den fazla yoruma ulaşmış. Tamamen yemek tarifleri, deneme ve fotoğraf çekme merakı sonucu yola koyulduğunu söyleyen Hatice Hanım beklediğinin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaştığını ifade ediyor. Bana göre sitenin bu denli hatırı sayılır takipçisi olmasının arkasında Hatice Hanım’ın Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olması hasebiyle, son derece hassas, seçici ve titiz, bir o kadar da samimi satırlarının payı büyük. Ayrıca kendi çektiği harika fotoğraflar da diğer bir artısı.    

Serüvenin başlangıcı

Portakal Ağacı’ndan ilk defa bir gazeteye verdiği röportaj vesilesiyle haberdar oldum. Ardından en az haftada bir olmak üzere uğramadan edemedim. Zaten bir kere ziyaret ettiyseniz siteyi, bir daha bırakmanız pek mümkün değil. Misafirim geleceği zaman ilk işim siteyi açıp, değişik bir tarif denemek oluyor. Genelde daha önce hiç yapmadığım yemekler bile mükemmel sonuç veriyor. Özel günlerde, çocuklara farklı ve hoşlarına gidecek bir sürpriz hazırlamayı düşündüğümde önce Portakal Ağacı’na başvuruyorum. Kaç kişiye bana tarif sorduklarında siteyi adres gösterdim haddi hesabı yoktur herhalde.

Hatice Özdemir Tülün Siteyi ilk açtığımda Hatice Hanım henüz daha yeni evlenmişti. Sonra bir kızı (Ayşe İkbal) oldu, daha sonrada oğlu (Muhammed Musab). Siteyi takip ettikçe Hatice Özdemir’in Tülün olmadan önce baba evinde denediği yemek tariflerini, aile efradını kendi uydurduğu ilginç tarifleri tatmak üzere nasıl kobay olarak kullandığını, aralarında yaptıkları esprileri, muziplikleri, çok sevdiği yeğenlerine yaptığı sürprizleri, sevdikleri için hazırladığı hediyeleri, üzüntülerini, kederini kısacası hayata dair birçok şeyi paylaşır olduk. Okul arkadaşlarıyla bir araya gelmek için sarf ettiği çabaya, büyüklerine olan hürmetini anlatan saygı ve vefa dolu cümlelerine, misafirlerini ağarlarken göstermiş olduğu itinaya, hassasiyetine bizler de iştirak ettik. Çocuklarının diş çıkartma merasimine, ateşlenmesine, hasta olmalarına, yaramazlıklarına ve bu sebepten arada siteyi bile ihmal etmesine şahit olduk. Çünkü o önce anneydi... Ve sonra yeni tarifleriyle karşımıza çıkıp, bizlere her zamanki nezaketiyle özrünü beyan ederdi.

Ailesiyle seyahatlerinde gezdiği yerleri kendi çektiği muhteşem fotoğraflarıyla bizimle paylaşır, gördüklerini, yöreye has yemekleri anlatıp aynı zamanda başından geçen ilginç olayları da es geçmez. Sanki biz de o seyahatte yol almış oluruz. Hele bir hac yolculukları var ki... Ayşe İkbal yedi aylıkken nasıl olsa hemen çıkmaz deyip yazıldıkları ve yol görününce de bebekleriyle beraber, tüm zorluğuna rağmen gittikleri hac yolculuğu... Eşi Kerem Tülün’ün hac günlüğü olarak tuttuğu ve tecrübelerini samimi bir dille anlattığı satırları hem mütebessim hem de haccın sorumluluğunu bir nebze anlamak adına sitenin “ailemle geziyorum” kısmında hac anıları olarak yer buluyor.

Kitabın içeriği

Şüphesiz kitaba sitenin içinde yer alan tüm tarifleri sığdırmak imkânsız. Bu sebepten zaten kitabın adı “Anneler ve kızları için Portakal Ağacı’nın en güzel yemekleri” olsa gerek. Ama isim sizi yanıltmasın. Tariflerin hepsi denenip, onaylandıktan sonra kitaba girdiği için “babalar ve oğulları” ya da “babalar ve kızları” için de gayet tatbik edilmeye müsait. Arada bir şöyle annelere sürpriz hazırlamak için kolaylıkla kitaptan tarifler denenebilir. Mutfağı yakıp yıkmamak kaydı şartıyla tabi.    

Sosyal sorumluluk

Portakal Ağacı sosyal yardımlaşma faaliyetlerinde de bulunuyor. İhtiyaç sahibi kardeşlerimize talepler doğrultusunda birlikte el ele vererek destek olmaya çalışılıyor site takipçileri tarafından. Ayrıca sizler de bu kitabı alarak sosyal sorumluluk projelerinden birine destek olabilirsiniz. Zira bu kitabın bütün geliri Van’daki kardeşlerimize bağışlanmış bulunuyor.   

Şimdi söyleyin bakalım, bu kitap sadece bir yemek kitabı mı? Kitabın en başında “Başlarken” adı altında Hatice Hanım’ın annesinin son sözleri başka söze ne hacet dedirtiyor. “Yemek bir kültürdür, evimizde pişen yemekler aslında köklerimizin de işaretidir.”

F.Kebire Gündüz Karaaslan  “Ağaç” meyvesini verdi dedi

Yayın Tarihi: 27 Kasım 2011 Pazar 01:02 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 02:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Secgın
Abdullah Secgın - 11 yıl Önce

Gercekten bu sıtedekı yemek tarıflerı ılgı çekıcı.Herkesın zıyaret etmesını onerırım

banner19

banner36