Anadolu'yu bu öykülerde bulmak mümkün

Ercan Köksal, Terkedilen Ölü kitabındaki öykülerinde özellikle “merak” unsuru üzerinde odaklanarak sıradan görünen olayları canlı bir anlatımla besleyebiliyor..

Anadolu'yu bu öykülerde bulmak mümkün

Ercan Köksal, dergilerde öyküler yayınlayan, Kün Edebiyat dergisinin editörlüğünü yapan, dergilerle ve dergicilikle iç içe olan bir isim. Bu, bir edebiyat adamı için önemli bir özelliktir. Çünkü yaşadığımız çağın gerekleri neyi işaret ederse etsin dergilerle uzaktan yakından irtibatlı olmak iyidir. Bu bağlamda Ercan Köksal, edebiyat yapmak ve edebiyatı yaşatmak çizgisinin ortasında yer almaktadır. Yazarın dergilerde yayınladığı öykülerinden oluşan Terkedilen Ölü adlı yeni kitabı Kün Yayınları arasından okuyucuyla buluştu.

Hayatın her noktasından öyküler var

Öykü dendiğinde, okuyucu hayata dair birçok ipucunu okuduklarında görmek istiyor. Yaşadıklarımız, yaşayamadıklarımız, içimizde kalan bir kördüğüm gibi umutlarımız ve elimizden uçup giden her şeyi öykünün satırları arasında hissettirebilmek öyküyle hayat arasındaki sıkı bağı da güçlendiriyor. Ercan Köksal’ın yazdıklarında da hayatın kendisi var. Hem de her şeyiyle. Elbette merkezde Anadolu duruyor. Uzaklığıyla, acısıyla, sevinciyle, büyük şehirde kapana sıkışmış haliyle Anadolu’yu onun öykülerinde bulmak mümkün.

Öyküleri okurken görüyoruz ki hayatla karşı karşıyayız. “Bu kadar da olmaz.” denebilecek bir sıra dışılığa rastlamıyoruz. Böyle bir tarz anlatımda aslında iş öykücünün kendisine düşüyor. Günlük hayattan kesitler sunan bir anlatımda öyküyü diri tutmak için yazarın anlatımının da kıvrak olması gerekir. Ercan Köksal, özellikle “merak” unsuru üzerinde odaklanarak sıradan görünen olayları canlı bir anlatımla besleyebiliyor. Kitabın isminden başlayan okunma isteği, öykülerde de kendini sık sık gösteriyor.

Anadolu’dan büyük şehre uzanan bir çizgi anlatılıyor

Öykücülüğümüzde Anadolu ve büyük şehir (özellikle İstanbul) arasındaki gelgitler sık sık işlenmekte. Anadolu’dan kopup gelen kişilerin büyük şehirde yaşadıkları sıkıntılar, uyum sorunları neredeyse sanatın bütün dallarında işlenen konular arasındadır. Ercan Köksal da kitabındaki “Kadıköy Vapuru” ve “Terminal” gibi öykülerinde, bu ikilemi son derece başarıyla vermektedir. Çünkü yazar da hem Anadolu’yu yaşamış hem de İstanbul’un koşuşturmacasına karışmış biridir.

Yaşanmış olayların hayat çizgisindeki yeri de öykülerin konuları arasında. Geçmiş ki yazarların ellerindeki en büyük sermayelerdendir. Ercan Köksal, bunu öykülerinde yer yer yaparak geçmişle gelecek arasında ortada bir yerlerde kendine bakmayı sürdürmektedir.

Tanzimat’tan sonra köy hikâyesi yazmaya başlayan birçok yazar ne yazık ki Anadolu’yu görmeden köy hikâyesi yazmaya kalkışmış, ortaya da birbirinden garabet şeyler çıkmıştı. Havayı teneffüs etmek, insanların ruh hallerini anlayarak olaylara eğilmek ancak anlatılan mekân ya da olaylara olan aşinalıkla elde edilebilir. Ercan Köksal, yaşamına Yozgat’ta başlayıp daha sonra İstanbul’a yerleşen bir yazar. Hem anlatımında kullandığı sıcak üslup hem Anadolu temasını öykülerinde yerli yerinde vermesi de iki mekâna olan aşinalığından gelmektedir.

İlk öykü kitabı Yarım Kalan Tebessüm’ü 2011 yılında çıkaran Ercan Köksal, şimdi de Terkedilen Ölü’yü çıkararak öyküde almak istediği mesafeye önemli bir katkı yapmış oldu. Yazmaya devam ederse Ercan Köksal’dan daha nice güzel öyküler okuyacağız. Çünkü yeni kitabı sağlam kuşanılmış bir öykücünün bütün izlerini üzerinde taşıyor.

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2013 Salı 17:14 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 12:22
banner25
YORUM EKLE

banner26