Altı dilde yazılmış şiiri var Gülistan'ında

Almanya’da yaşayan gazeteci, yazar, şair ve seyyah İbrahim Sediyani’nin şiir kitabı Gülistan’da acılı, sancılı bir coğrafya için yazılan şiirler yer alıyor..

Altı dilde yazılmış şiiri var Gülistan'ında

“Şairin şiiri, onun kişiliğidir, bütün hayatıdır. Bu anlamda şiirsel yapının neredeyse organik bir şey olduğunu düşünüyorum. Yaşayan, kımıldayan, soluk alıp veren canlı bir organizma...” diyordu bir şair şiir için… Bu tanım bütünüyle yeterli olmasa da, İbrahim Sediyani ile şiirin ilişkisi de budur. O şiir gibi yaşayan bir adam…

Almanya’da yaşayan gazeteci, yazar, şair ve seyyah İbrahim Sediyani’nin şiir kitabı Gülistanı hâlâ okumadıysanız size hararetle okumanızı öneririm. Ayrıca onun için “Modern Seyyah”, “Doğu’nun Karl May’ı”, “Çağdaş Evliya Çelebi”, “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” gibi sıfatlarla zikretmek istediğim Sediyani, daha çok kaleme aldığı gezi yazılarıyla bilinmektedir.İbrahim Sediyani

Sediyani’nin Gülistan’ında neler var?

Dünya ülkelerini gezerek kaleme aldığı gezi yazıları ile ve farklı dillerde yazdığı şiirleriyle bildiğim, sevdiğim, beğendiğim İbrahim Sediyani’nin şiir kitabı Gülistan Ekin Yayınları arasından çıktı.

Şiir dostlarıyla buluşan Gülistan, Sediyani’nin öğrencilik dönemlerinden bugüne dek hayatının çeşitli dönemlerinde kaleme aldığı şiirlerden bir demet sunuyor. Kitapta toplam 25 şiir yer alıyor. Bunların 17 tanesi Türkçe, 6 tanesi Kürtçe, 1 tanesi Almanca, 1 tanesi de 6 dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca, İngilizce, Arapça, Farsça) yazılmış. Kitapta İbrahim Sediyani’nin sanatçı Yusuf Can tarafından “Mavi Düşler” adıyla bestelenip okunan Mavi Marmara şiiri de yer alıyor.

Adını Arayan Coğrafya isimli bir araştırma kitabı bulunan Sediyani’nin ikinci kitabı oldu GülistanGülistan’da, İbrahim Sediyani’nin Mississippi'den Nijeryalı şehidlere, Filistinli çocuklardan dağlarına özgürlük ateşi düşmüş Kafkasya’ya, Diyarbekir'den Cezayir'e kadar acılı, sancılı bir coğrafya için yazdığı şiirler yer alıyor. Dilleri farklı farklı da olsa zulmü dile getiriyor bu şiirler.

Okuyucuları İbrahim Sediyani’nin şiirleriyle buluşturan ve 92. kitabı ile yayın hayatına katkılarını sunmaya devam eden Ekin Yayınları’nı tebrik ediyoruz.

Hikmet Kızıl haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 17:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
adil cevaz
adil cevaz - 7 yıl Önce

bu haberi kendisi yazmadıysa neyim.

Muhammed Hêja
Muhammed Hêja - 7 yıl Önce

Sediyani, ilminin yanı sıra estetik bir dehadır. Gülisitan'ı büyük bir keyfile okudum.

banner19

banner13