Alper Gencer'in yeni kitapları çıktı!

Alper Gencer’i anlattı Zeki Bulduk, bir de tavsiyede bulundu.

Alper Gencer'in yeni kitapları çıktı!

Alper Gencer

 

Alper Gencer, bir beyin cerrahından, şairden, tv programcısından, kısa metraj film yönetmeninden fazlasıdır. Alper, çaya yazdığı gazeller ile; Hz Ali’ye olan sevgisiyle, sanki Ali’yi görmüş gibi bakan gözleriyle duruyor ya tam karşımızda… O zaman insanın refik kimdir, ay dost diye kime ünlerin hemen anladığı zamandır. O, kendini ele veren gözleriyle konuşur. Maske takmaz. Belki sadece operasyonlar sırasında takıyor, o da işi gereği. Sözü eğip bükmeden seslenir. Lakin hoş bir tarafı vardır sözü verirken; sözün gittiği kulağa bakar. Anlattığı kıymetlidir. Efendimizden, Hz Ali’den, Hz Hüseyin’den anlatmaya durdu mu zaman bir kenarda durur. Değme hocalara taş çıkartır ama derdi taş çıkartmak değil, derdini dökmektir. Dedim ya, sanırsınız ki Hz Ali’yi görmüş, O’nun Efendimizin yatağına yatıp canını dost uğruna gözünü kırpmadan vermeye yatmasına şahit olmuş gibidir.

Bu kış iyi geçecek!

İlk şiir kitabından sonra, uzunca bir süre yazdıklarını, dillendirdiklerini, bir nevi ozan diliyle demek gerekirse havalandırdıklarını kitap sayfalarına derdest etmemişti. Çok şükür ucundan köşesinden bir şekilde dostlarıyla paylaştığı gönle şifa kelamı şiir ve deneme olarak beş kitap halinde meydana çıktı. Hüsrev Hatemi sabrı var onda. Nasıl ki Hatemi hoca sözü dinlendirerek konuşur, Alper de hocanın bir muhibbi olarak işareti iyi okumuş ki ağır ağır acele ediyor. Ülke Yayınları sağ olsun, derde deva kelamı yazıya mecz eden dostumuzun kitaplarını bekletmeden bastı. Bu iyi. Bu kış iyi geçecek demektir. Doğal gaz ya da kömür ya da yakacaklara zam gelse de Alper’in sıcak ve ferah avazı içimizi ısıtacak.

Bir Alper Gencer şiiri...Alper’in muhabbet duyduğu gönül erenleri vardır. Kenan Rıfai’nin başka bir yeri vardı onun gönlünde. Bir muhabbet sofrasına oturduğunuzda “Efendimizden bahsetmedikçe bu sohbet ziyan olur!” diyen bir yüreği vardır. O sebepten olsa gerek illa ki efendimizi zikreder, Hz Ali’nin hatırasını hatırlatır, Kenan Rıfai’nin sohbetlerine telmih eder, eğer ki idrakimiz açık ise ondan sonra söyledikleri bizleri başka bir aleme duhul ettirir. “Başka bir dünya mümkün!” sözünü en çokta Alper tıynetinde dostları gördükçe, dinledikçe, selamını aldıkça seviyorum.

Ah o dostlar olmazsa...

Dünya unutkanlıklar yurdudur. Unutkanlıklarımız olmasaydı, belki de acıdan kahrolur, gamdan kan akardı gözlerimizden. Lakin, öyle unutkanlıklarımız vardır ki alemin geçiciliği, insanın kalıcılığı, hesabın ve Cemal-i ilahi’nin hayali… Bunları hatırlatan, “Ali de bu hayattan geçti, Hüseyin de gam gördü, Eyyüp o denli acı gördü ki ah etmedi!” diyebilen dostlarımız olmasa, hayat alabildiğine sıradan ve bir didişmeden öteye geçmese gerek. Alper, o hatırlatıcılardandır. Çölün bir sonu olduğunu bilenlerden. Dünyanın bir ıstırap yurdu olduğunu lakin ıstırabı diline ah olarak yerleştirmenin insana zulüm olduğunu bilenlerden.

Alper, kibrin dalga dalga, kavim kavim, cemaat cemaat, mezhep mezhep gezdiği bir zamanda ve coğrafyada yüzünü toprağa dönmüş, sesine topraktan bereket almış, daha sonra gökyüzüne bakıp, dünyanın her dem yeniden kurulduğunu fark edip, fark ettirenler cenahından.

Şiiri hakkında...

Alper’in şiiri mi nasıl? Şiirini kritik etmek için başka bir lisana ihtiyacım var. Ama, özellikle şair, doktor, çayzen, Ehl-i Beyt denildiğinde gözü parlayan bir insanın bize hatırlattıkları önemli şu an. Hayatı bir şiir gibi duruyor orada bir yerlerde. Kışın soğuğunu kıracak bir lisan var onda.

Tüyap’ta yeni kitaplarını imzalayacak. Bence gözlerine bakın. Dilinden  Ehl-i Beyt’e dair kelimelerin yere düşmeden önce gözüne değdiklerini göreceksiniz.

Zeki Bulduk sevindi

Not: Alper Gencer, TÜYAP tarafından düzenlenen 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında 3. salonda bulunan Dergah yayınları standında 19 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te okurlarıyla bir araya gelecek.

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2011 Perşembe 07:59 Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2011, 20:57
YORUM EKLE

banner19

banner36