Allah var, tasa yok!

İbrahim Tenekeci'nin kitabını aldım ve tahminimden daha farklı bir kitapla karşılaştım..

Allah var, tasa yok!

‘Kendisini şair olarak bilip sevdiğimiz İbrahim Tenekeci, adeta bir şiir kitabı suretinde basılan son kitabı Tüfeksiz Hareketler’le deneme serisine bir yenisini daha ekledi’.  Bu cümleyi, ismi ve kapağıyla üzerimde şiirce bir etki bırakan bu kitabı, satın alıp araladıktan sonra kurdum. Hangi şiirlerini almış acaba diye meraklanırken mensur bir içerikle karşılaşmak benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Ama kitapla evveliyatı olan okurların tavrı farklı olacaktır mutlaka.Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Demirci

Ben asıl vatani görevini yapmayan ya da muaf olan okurların ‘Tüfeksiz Hareketler’ tamlamasından ne anladığını merak ediyorum. Zorlasalar belki barış, kardeşlik, esenlik gibi bilindik çıkarımlarda bulunabilirler. Ya da askerliğini yapan talihsizlerin tecrübelerinden, askerliğin etkisini ruhundan silememiş gariplerin internet geyiklerinden gerçeğe yakın bazı ipuçları yakalayabilirler. Okur için geniş bir çağrışım alanı sunan bu terkip, gerçek hayatta askerliğini yapmış her anadolu çocuğuna günde üç öğün tok karnına içirilen ordu jimnastiğinin 12 hareketlik serisinden başkası değildir. “Tüfeksiz hareketler birinci seri. Başlama vaziyeti al!” komutundan sonra, spormuş gibi yaptırılan bu hareketler, komutanın halet-i ruhiyesine göre artar veya azalır. Canı sıkkınsa mesela ‘sayarak ve artırarak 30 tekrar’ diye yıkıcı bir komut verir ve siz komutanın ikinci bir emrine kadar eğitim alanında debelenir durursunuz.

Sivil jimnastiği ve Tüfeksiz Hareketler serisi

İbrahim Tenekeci elbette Anadolu çocuğunun depresyonunu diriltme derdinde değil; ödünç alarak bir imgeye evirdiği bu isimle bize farklı bir tüfeksiz hareketler serisi sunuyor. Yaşamak için kazdığımız siperlerin bizi korumaya yetmeyeceğini; yüksek duvarların, çelik kapıların, depreme dayanıklı yapıların, sigortaların, kaskoların huzursuzluğumuzu artırdığını; bu tedirgin ve tetikte olma halinden Allah’a sığınarak kurtulabileceğimizi ifade ediyor. ‘Allah var, tasa yok!’ diyor kendi kavlince.

İbrahim TenekeciDaha önce Milli Gazete’de farklı tarihlerde yayınlanan elli kadar denemenin yer aldığı kitap, Tenekeci’yi yakından takip edenler için yeni bir şey söylemiyor fakat kitapta yeni okur için muhtelif konularda kafa açacak referans isimler, eserler ve değinilere yer veriliyor.

Günlük mülahazalardan derin mevzulara

Bahsettiğimiz denemeler, günlük bir gazetede yayınlanmış olması sebebiyle daha çok güncel meseleler üzerinde fikir yürütmüş. Ama her bir deneme, gelip geçici bu meselelerden genel-geçer tezler üretmeyi dert edinmiş. Örneğin Anayasa Mahkemesi kararları, Cumhurbaşkanının edebiyatçılara verdiği yemek, orman yangınları, başörtüsü, dilde sadeleşme gibi milletin başını ağrıtan problemlere değinilse de yazarın sözü döndürüp dolaştırıp getirdiği yer hep kalp, akıl, ahlak, namus, mesuliyet, dürüstlük, samimiyet gibi her zaman tazeliğini kaybetmeyecek şeyler.

Hayata kul olarak direnen Tenekeci, en çok da maneviyatçı mukaddesatçıların günümüzde geldikleri yeri sorguluyor. Bir alıntıyla sözlerimizi noktalayalım:

“ İstanbul olmasaydı Mehmet dünkü çocuktu.”  dediğimizde espri yaptığımız zannediliyor. Oysa bu cümlede mizah değil izah var.

İzah şu: İnsan kalmak ile kariyer yapmak arasındaki fark, sanıldığından daha büyüktür. Fakat iş yapmakla işgüzarlık arasındaki fark ne yazık ki her geçen gün kapanıyor.”    

Zekeriya Şener okudu, irdeledi

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 11:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zehra
zehra - 9 yıl Önce

ben de şiir kitabı bekliyordum. hayal kırıklığına uğradım açıkçası.ayrıca köşe yazılarının kitap olması iyi bir fikir değil bence. çünkü çoğunun gündemi eskimiş oluyor kitaba girdiğinde. zaten tenekeci şair olsun yeter... siyaseti, gündemsel eleştiriyi falan herkes yapıyor. sen şiir yaz ibrahim abi!

ayşegül
ayşegül - 9 yıl Önce

bugün kendisini ankarada has parti kongresinde gördüm, yakın bir zamanda yeni devirle karşımızda olabilir.
abi duy sesimizi çabuk çıkarın gazeteyi, yazılarınızı özledik.

eylül
eylül - 9 yıl Önce

milli gazeteden ayrıldıktan sonra tenekeciden haber alamadık gören ve duyanların haber vermesi rica olunur

elif
elif - 9 yıl Önce

ibrahim tenekecinin bu kitaptaki yazdıklarının bir çoğuna eyvallah ama içine siyasetin girmesi kitaba ısındırmadı benii.

ABDULLAH
ABDULLAH - 9 yıl Önce

ibrahim tenekeci'nin Milli Gazeteyi bırakmasına üzüldüm. hele has partide siyaset yapmadı daha da üzücü.

halime
halime - 9 yıl Önce

Tenekeci'nin Milli Gazete'deki varlığına dair pek bir fikrim yoktu.Kitaptan ben de başta şiirsel bir içerik beklemiştim ama hiç de hayal kırıklığına uğramayıp aksine çok sevindim.Hele de Tenekeci iktidar muhalefetinin olması gereken örneğini o kadar güzel ortaya koymuş ki, hep böyle siyaset yapsın, gözümüz gönlümüz "adam gibi" muhalefet görsün.Gazetede yazdığı zamanları kaçıranlar için, hiç de gündemle sınırlandırılamayack bu metinler her zmanki naif Tenekeci edebiyatı tadında.Haber için tş

taha yasin
taha yasin - 9 yıl Önce

vallahi özledik arkadaş,
milli gazetede ne güzel bir ekip vardı,
müthiş yazılar çıkıyordu,
kitap tahlilleri, söyleşiler, kültür sanat dünyasına dair köşe yazıları...

abi çabuk olun da yine size ve ekibinize kavuşalım...

ibrahim pecevi
ibrahim pecevi - 9 yıl Önce

Bilemiyorum ama emparyalist bir kuşatma altındayız,şair ve yazarların eli silah tutmalı,tefeksiz degil tefekli hareketleri iyi bellemeleri lazım.Ve tam tersi Allah var tasa var.Din insana sınırlama getirir,sınar.Din bunalımdır,huzursuz olmaktır.


banner19

banner13