'Allah Kralın yardımcısı olsun' dedirtiyor

Naime Erkovan’ın öykü kitabı Soğuk Taht’ın kahramanı, kitabın isminden de tahmin edilebilme ihtimali yüksek olduğu üzere, seyyah bir Kral..

'Allah Kralın yardımcısı olsun' dedirtiyor

Naime Erkovan’ın Kasım 2012’de Şule Yayınları’ndan çıkagelen öykü kitabıdır Soğuk Taht. Usta bir öykücünün kaleminden öyküler okumak başka bir güzellik oldu benim için.

Öykü kahramanı, kitabın isminden de tahmin edilebilme ihtimali yüksek olduğu üzere, seyyah bir Kral. Ülke ülke, şehir şehir gezerek başka Krallarla tanışıp onlarla hemhal olmak, onlarla konuşmak, onlarda kendini bulmak, onlardan ders çıkarmak, onlara ders olmak kaydıyla kendini yola vurmuş bir garip Kral. Aslında bunu kendisinden tebaası istiyordu, özellikle de annesi. Toy evladının başka tecrübeleri de görerek görevinin ciddiyetine varsın için istiyordu.

Kahramanımız Kral gezmedik şehir, arşınlamadık yol, hissedilmedik iklimsel şartlar, aşılmadık dağlar bırakmaz. En büyük arzusu, ya da heyecanı diyelim, meslektaşlarıyla/kaderdaşlarıyla kendi arasındaki farkları çıkarmaktır. Zor işti Krallık malumdur ki. Hem Kral, bu macerasında bineksiz ve korumasızdır. Tacını bile bir yerden sonra başkasına hediye etmiş olacaktır. Üzerinde yüreği, cesareti, gözlüğü ve defteri var sadece.

Gittiği yaklaşık yirmiye yakın şehirde ya hayallerini bulmayı ister Kral ya da bulduklarını hayallerinin potasında bir güzel eriterek kendine/keyfine layık hale getirmeye çalışır. Vardığı her şehirde Krallarla muhatap olma bahtiyarlığına eremese de, bin bir çeşit insanlarla tanışır. Kimini hoş görür, kimini anlamlandıramaz, kimini ayıplar, kiminden ders alır, kiminden yara kalır üzerinde ayrıca. Kral, anlayışlılığıyla, yumuşaklığıyla, centilmenliğiyle, büyük hayaller sahibi olmasıyla sevecenliğini kitap boyunca korudu zihnimizin mühim bir köşesinde.

Tahtına oturmayı bilmeyen ve beceremeyen bir Kral’ı ondan gördük ve öğrendik

Naime Erkovan, ilk bakışta yirmi başlıkla öykülerini tamamlamış gibi gözükse de, esasen her öykünün sonunda bir başka başlık daha çıkarıyor. Bu da, usta bir kalemin tatlı bir usulü olsa gerek. Bir anlamda, öykü kahramanımız Kral’ın her gördüğü, bulduğu ve çıkarsamada bulunduğu tecrübelerinden, yanındaki atalarından tevarüs eden “tecrübelik” olarak adlandırabileceğimiz deftere yazdıklarından yeni bir başlık oluşuyor. Böylece iki başlıklı bir çalışma vermiş olma mahirliğine şahit oluyoruz. Şu halde kırk başlıklı yirmi öyküyle yolculuk ettiğimizi ifşa etmiş olalım.

Naime Erkovan, 2011’de Beşinci Düğme isminde bir öykü kitabı daha yayınlamış. Ama ben, kendileriyle tanışıklığımı bu eseriyle başlatmış oluyorum. Kurgusu ve imgesiyle okuyucusunu hayran bırakan bir öykü çalışması kotarmış Soğuk Taht’la. Her kelimenin hatırı var onun cümlelerinde. Öyle anladık okuduklarımızdan. Gelişigüzel bir öykücülük değildi zihnimize konuk ettiğimiz.

Okumakla memnun kaldığımız ve satır satır dünyalara daldığımız öykülerin meskeni olan Soğuk Taht yazarına, tebriklerimizle birlikte şükranlarımızı da iletmeyi görev biliriz. Zira tahtına oturmayı bilmeyen ve beceremeyen bir Kral’ı ondan gördük ve öğrendik. Haddini de bilmelidir Kral olan haddi zatında.

Fatih Pala yazdı

Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2013 Cuma 16:23 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 11:39
banner25
YORUM EKLE

banner26