Ali sevilmez mi hey dost!

Şehrimizde bir şair çıktı Hz. Ali'ye bir sayfa yazdı, bir şiir yazdı...

Ali sevilmez mi hey dost!

Bir Nevruz daha bıraktık geride. Bahar geldi, mart yüzünü gösterdi. Ömer Hayyam'a sorsak, İranlılar zalim bir hükümdardan kurtuldu. Bilimsel açıklaması da var, kuzey yarım kürenin ekinoksu oluştu. Ve derler ki, bugünlerde Hz. Ali'nin bir doğum günü daha geçti. Hz. Fatıma ile kurdukları yuvanın sene-i devriyesi de anıldı. Peygamber deyişiyle, erkekler arasında cennetle müjdelenen bir halife, kadınların en hayırlısı ile dünya evine girdi.

Hz. Ali-Arapça Yazı
Hz. Ali, Arapça Yazı

Hz. Ali, güzel insan, örnek müslüman..

Hz. Ali üzerine düşündük biz de. Dünyada iken cennetle müjdelenen insanlardan olmak ne güzeldir, deyip iç çektik.

İslam'ı duyduğunda, çocuk haliyle, kabul etmesini bilen bir büyük yürektir Hz. Ali.

Dört halifenin sonuncusudur.

Ali bin Ebu Talip'tir O. Peygamberin amcasının oğludur.

Hz. Ali'ye bu devirden yazacak olsak..

Bize O'nu değil, O'na olan sevgisini anlatmaya dursa bir kalem dedik. Şair Alper Gencer'in dizelerinde durduk. Hekimliği, şairliği ve güzel çay içmesi ile tanırız Alper Gencer'i. Duyduk ki bir şiir yazmış, Hz. Ali'ye seslenmiş İhtiyar dergisinde.

Bu şiirle bir kez daha anladık ki, Hz. Ali’yi tanımamak, kendimizi tanımamak demek. Peygamberin bir çok övgüsüne mazhar olan sahabe, tanınmaya en layık olan isimlerdendir, dedik bir kez daha. Henüz küçük bir çocukken, ailesine danışmaya gerek duymadan kalbine yerleştirdiği imanı, ve o iman ile tuttuğu için dillere dolanan Zülfikar’ı ile, ibretlik bir hayata sahiptir Hz. Ali. Dillerden düşmemesi gereken bu hayat hikayesi, her anıyla bir cihad örneği olan nice ibretlik vakâlar içerir..

Hz. Ali, Kılıç
Hz. Ali, Kılıç

Hz. Ali'ye Mektup

Alper Gencer’in ise, en büyük arzusu, dünyaya Hz. Ali’nin gözleriyle bakmak. Peygamberin bu kadar yakınında olmak nasıl bir duygu, Resul’ün sevgisini hayatının merkezine yerleştirmek nasıl bir iş, bunu merak ediyor Alper Gencer. İşte Gencer’in kaleminden ve bu uzak çağlardan, yakınımıza, yüreğimize, can olan Hz. Ali'ye bir mektup.. Şiiri okumanın, siteye bir göz atmanın da tam zamanı:

//www.alpergencer.com/hzaliyemektup.html

 

Sümeyye Karaarslan sahabe bir yüreğe sığmayacak kadar büyüktür deyu haber verdi

 

 

YORUM EKLE

banner36