Alalım artık şiiri, aşkı unutmuş adamların elinden

Adem Turan’ın yeni şiir kitabı Devamsızlar İçin, şairin bir ders havasındaki şiirlerden oluşuyor. Mustafa Uçurum yazdı.

Alalım artık şiiri, aşkı unutmuş adamların elinden

Kekik kokulu ölümlere gidiyorum ben, artık kuşlarını uçur” diyeli Adem Turan, yirmi yedi yıl olmuş. Şiirde çeyrek asrı çoktan geride bırakmış şair. Neredeyse hiç ara vermeden dergilerde, kitaplarında yüksek sesli bir şiiri seslendiren Adem Turan, yeni kitabı Devamsızlar İçin'deki şiirleriyle de bizlere iyi niyetler sunmaya devam ediyor.

Adem Turan, şiirleriyle, hayata karşı duruşuyla kendine özgü bir şair. Dostlarını nasıl ki sımsıkı kucaklıyor, şiirleri de yüreklere aynı samimiyeti sunuyor. Ömür dediğimiz uzun soluklu koşuda her şey iyi olsun diye dizeler kuruyor yaşadığımız her şeyin tam da ortasından.

Devamsızlar için yazıyor şiirini

Heyecanını hiç yitirmeden yaşıyor Adem Turan. Sevgisi, öfkesi hep üst perdeden. Sıradan olandan uzak, ne yapıyorsa aynı içtenlikle kuşanıyor kelimelerden zırhını. Ömür dediğimiz çizgide sıkı bir duruşu arzuladığından şair, devamsızlığa tahammülü yok. Sözünü, şiirini, direnişini, zalime karşı tavrını yükselen bir imanla savunan dostlar görmek istiyor etrafında.

Devamsızlar için şiirini yazarken iki bölüme ayırmış sözlerini şair. Önce “Hayat Bilgisi” dersiyle başlıyor şiirler. “Tamam, şimdi başlayabilirsiniz, burası hiç fena değil” diyerek hayat bilgisi için bir başlangıcı işaret ediyor.

Hayatı bilmektir her şeyin başlangıcı. Bilerek ve inanarak doğru bildiğini söyleyenlerdir ayakta kalanlar. Şehrin en kuytu köşelerine, acıların en sahici olanına, yüzlerini unuttuğumuz kim varsa hepsine karşı derin bir inanışla sarılıyor Adem Turan. “Şehrimizin kambur yerlerine bir güzel oturup ağlayalım devamsızlar için” derken duyarlılığını her şeye rağmen diri tuttuğunu gösteriyor şiirinde.

Devamsız şairlere de sözü var şairin. Hayattan koparmayacak şair kendini. Terk etmeyecek kalbinin kutsal atışını. “her şiir ( eninde sonunda) / şairine benzer.” derken şair, şiirin bir alınyazısı gibi olması gerektiğine gönderme yapıyor, gücünü şairinden alan kelimeler ordusuyla.

Devamsızlar için yaz kursu

Adem Turan’ın bu kitabını bir bütün olarak ele almak gerek. Kendinizi Adem Turan’ın kürsüde ders anlattığı bir sınıfta var sayacaksınız ve derse dikkat kesilip sıranızı bekleyeceksiniz. Çünkü şairin herkes için söyleyecek sözü var.

Hayat Bilgisi’nden kalanlara “Yaz Kursu” da veriyor Adem Turan. Kitabın ikinci bölümü “Yaz Kursu”. Şifa niyetine okunacak bir şiirle başlıyor bölüm: “Gün Boyu Aspirin”. Kalabalıklar içinde nefes alacak bir ışık, biraz mavi, mis kokulu çaylar, güzel dostluklar ve ikindi yağmurları…

İnsan bir çıkış aradığında umut adına ne varsa ona tutunuyor. “Mavi” diyor Adem Turan. Kararan dünyanın yanında bir tutam mavinin ardına düşüyor. Renklerin bir dili varsa en özgürü ve ruhu en çok okşayanı herhalde mavidir.

Nasılsa bir mavi gelir birazdan, atlayıp gideriz birlikte, gideriz elbet…”

Devamsızlar İçin, açılımı geniş bir yelpaze gibi bütün insanlığa seslense de Adem Turan, kendisinden beklediğimiz ağabeyliği yaparak şairlere de yol yordam öğretiyor şiirleriyle. Bir manifesto gibi yazıyor şiirini. Çok söze gerek kalmadan, eğmeden ve bükmeden doğrudan doğruya söylüyor sözünü. “Şiir Kurtarma Operasyonu” adlı şiiri şair devamsızlara söylerken, kendisi için de bir manifesto oluşturuyor. “Alalım artık şiiri, aşkı unutmuş adamların elinden” diyor, “taşraymış, merkezmiş; yok şuymuş, yok buymuş; / Ötekiymiş, berkiymiş; sağcıymış, solcuymuş; geçelim!

Şair, söyleyecek sözü olandır sözünü doğrulayan bir kitap Devamsızlar İçin. Adem Turan’ın tüm içtenliğini kitabın her satırında görüyoruz. Sohbetine şahit olanlar için sohbet havasında bir kitap. Hayattan yeterince nasiplenenler için ve nasibini arayanlar için her zaman söyleyecek sözü var Adem Turan’ın. Mesafesi yok bunun: “Menzil dediğin nedir ki gâhı burada gâhı oradayız her dâim.”

Mustafa Uçurum devamsızlıktan kalmamak için yazdı

Yayın Tarihi: 19 Mart 2015 Perşembe 15:43 Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 13:51
banner25
YORUM EKLE

banner26