Akif Emre, Akif için işaret etti!

Herkesin kaçtığı, kötülediği, saldırdığı İslamcılığın bayrak ismi Mehmet Akif'i anlatan o eserin önemini bir başka Akif dikkat çekti.

Akif Emre, Akif için işaret etti!

Eşref Edipİslamcılık düşüncesini tanımak ve İlk dönem temsilcilerinin birikim ve dünya algılarını kavramak açısından Mehmet Akif’i ideal bir örnek olarak tanımlayan Emre, Yeni Şafak’taki köşesinde Eşref Edip’in Akif portresine dikkat çekiyor.

Kime neyi hatırlatıyor?

İlk baskısı 1938 yılına ait olan eser, titiz bir çalışmayla edisyon kritik yapılarak Fahrettin Gün tarafından tekrar gün yüzüne çıkarılmış. Eserin ete kemiğe bürünmesinde duyarlılık gösteren kişi ise Beyan Yayınlarının yönetmeni Ali Kemal Temizer. Eşref Edip, Akif’in çok yakınında olan bir kişi ve aynı zamanda beraber dergi çıkardıkları dava arkadaşıdır. Bu sebeple Akif Emre,”Mehmet Akif” adını taşıyan bu eserin tarihte bir sayfa olmaktan ziyade yaşanılan ana dair bir hatırlatma anlamı taşıdığını ifade ediyor. Toplam 871 sayfa olan bu hacimli eserde, sadece onun temsil ettiği düşünce akımının tarihinin değil, aynı zamanda Cumhuriyet döneminde; üzerine en çok yazı yazılan tartışılan bir kimlik olan Akif’le beraber, birçok hususun izinin sürülebildiğini belirtiyor Emre.

Eşref Edipİlk başvuru kaynağı

Akif Emre, şu sıralar Akif üzerine oluşan ortamı: ”Hamaset edebiyatına kurban, resmi söylemle İslami duygusallık arasına sıkıştırılmış bir ortam” olarak tanımlamış. İşte böyle bir ortamda İslamcılık düşüncesi açısından, Akif’in nerde durduğu ve kişiliğinin yanı sıra düşüncelerini tanıma konusunda Edip’in bu eserini, birinci el kaynak olarak vurguluyor. Eşref Edip de Akif gibi bir yanıyla Türkistanlı diğer yanıyla Balkanlı bir Osmanlı ailesinin çocuğu olarak, parçalanan imparatorluğun tüm acılarını, çelişkilerini yaşamış birisidir. Uzun ömrü boyunca yazmaktan geri durmayan bu isim, yazdıklarından dolayı mahkeme yollarını eskitmiş son Osmanlı münevverlerinden biri olarak biliniyor. Eserde Akif’in hayatı yanında yetmiş muharririn yazıları da mevcutmuş. Eserin orijinal adı: "Mehmet Akif- Hayatı Eserleri ve Yetmiş Muharririn Yazıları".

Cumhuriyet döneminin pek çok önemli kaleminin onun hakkında neler yazdığını eserde bir arada görmenin, bir zihniyet çözümlemesi yapmak için okuyucusuna müthiş bir imkan sunduğunu vurguluyor Emre. Aynı mücadelenin içinde şekillenmiş iki insandan birinin diğerini anlattığı eserden hareketle, Akif Emre şu hususun altını çiziyor: “Resmi söylemin çizdiği çerçeveden değil de bir ahlak abidesi, bir dava adamı olarak Mehmet Akif'e dokunduğunuzu hissettiriyor Eşref Edib.”

Hamide Vera haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Mart 2011 Cumartesi 11:34 Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 20:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şevket
şevket - 11 yıl Önce

fahrettin gün kaliteli şeyler yazıyor... ben de düzenli olarak okuyorum. ömrüne bereket... amin.

banner19

banner26