Akademisyenler çalışıyor!

Doç.Dr. Ali İhsan Kolcu Türk şiiri adına verimli olduğunu düşündüğümüz bir dizi çalışmaya imza attı..

Akademisyenler çalışıyor!

Akademinin öteden beri şiir ve eleştiriyi çalışmalarının odağına almadığı söylenir. Benim görebildiğim kadarıyla üniversite camiası Modern Türk şiirine hemen daima mesafeli bir tutum sergiler. Bu uzaklık Modern şiirin çokluk konvansiyonel şiire uzak oluşundan dolayıdır. Kısmen de modern şiire tematik anlamda vakıf olunamadığından öncelik Divan şiirine verilir. Böylece Modern şiirin merkezi konumu ikinci plana atılır.

Üniversitede okumak sadece “ders geçmek” olmasın

Üniversite öğrencilerinin-özellikle edebiyat fakultesi öğrencileri- Modern Türk şiiri karşısındaki tepkileri bildik ve alışıldık bir tepkidir: ‘Anlaşılmıyor!’Üniversitedeki arkadaşlarımın birçoğunun böylesi tepkilerine her zaman şahit olmuşumdur. Akademi ve öğrencileri şiire uzak evet ve hatta günümüz şiirine mesafelerce uzak. Duyarsız ve ilgisiz durumdalar. Bunda aldıkları eğitimin sathiliği kadar biraz da ‘ders geçmek’ mezun olmak kaygılarının da belirleyici olduğunu düşünüyorum. Zorunluluk gereği okutulan müfredat kitapları, çektirilen fotokopiler, ödevler, yapılan sunumlar da cabası.

Poetik incelemede yeni bir soluk

Yeni bir girişime, yeni bir atılıma şahit olduk bu günlerde. Atatük Üniversitesi hocalarından Doç.Dr. Ali İhsan Kolcu, ciddi, kuşatıcı ve derinlikli poetik okumalarının verimli bir neticesi olduğunu düşündüğümüz,  Salkımsöğüt yayınlarından bir dizi poetik inceleme kitabı çıkardı. Bu yılın olay yayıncılığı, çıkan bu poetik inceleme kitapları olduğunu söyleyeceğim. Türk şiirinde yeni bir ark açmış şairlerden Sezai Karakoç, Behçet Necatigil, Turgut Uyar, İlhan Berk, Yahya Kemal, Namık Kemal, Nazım Hikmet, Abdulhak Hamid, Cemal Süreya şiirleri ve şiir anlayışları üzerine kitaplık çapta çalışmalar. Akademiden ummadığımız kadar ‘poetik bir atılım’ da diyebileceğimiz, önemli bir girişim ayrıca..

Artık ‘Akademi şiire uzak’  anlayışını rafa kaldırabiliriz. Akademi öğrencilerinin de şikayet edilecek bir gerekçeleri kalmadı böylece.

Doç.Dr. Ali İhsan Kolcu’yu Türk Edebiyatına hizmetinden ve bu çalışmalarından dolayı hassaten tebrik ediyorum.

 

 

Mustafa Celep, haber verdi

mustafacelep79(at)gmail.com   

İlhan Berk'in Poetikası, Ali İhsan KolcuBehçet Necatigil'in Poetikası, Ali İhsan KolcuSezai Karakoç'un Poetikası, Ali İhsan KolcuAbdülhak Hamid'in Poetikası, Ali İhsan Kolcu
Yahya Kemal'in Poetikası, Ali İhsan KolcuCemal Süreya'nın Poetikası, Ali İhsan KolcuNamık Kemal'in Poetikası, Ali İhsan KolcuTurgut Uyar'ın Poetikası, Ali İhsan Kolcu
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2010, 02:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
rıfkı
rıfkı - 10 yıl Önce

Allah bu hocanın eline kalemine bereket ve güç versin. Sadece Atatürk üniversitesinin değil edebiyat alanında Türkiye'nin en çok çalışan akademisyenidir. kendisini tebrik ediyorum. geçenlerde ellinci kitabını yayımladığına duydum. sevindim.

dilek ketenci
dilek ketenci - 7 yıl Önce

Prof.Dr. Ali İhsan Kolcu hocayı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. yılmadan yorulmadan çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Türk Romanı El Kitabı'nı okudum. Eline, kalemine, yüreğine sağlık sayın hocam. Kitapsız adamların hoca sayıldığı bir ülkede böyle efsane akademisyenlerin olması ne kadar iyi.

kerim sıvacı
kerim sıvacı - 6 yıl Önce

Ali İhsan Hoca'yı fakülte yıllarından beri takip ederim. Gittikçe daha derin araştırmaların altına imza atıyor. Son olarak Türk Romanı El Kitabı'nı ve Nazım Hikmet üzerine yazdığı iki kitabını okudum. Nazım Hikmet'in Poetika. öteki de Nazım'ın Sdn Şarkısı Saman sarısı adlı eserlerdir. Bir de onun Bozkırdaki Bilge Cengiz Aytmatov araştırmasını okudum. Türkiye için büyük bir kazanç. Poetika kitapları ise tek başına bir hazine. Tebrikler sayın hocam.

banner19

banner13

banner26